Jourová chce úřad evropského veřejného žalobce k roku 2016

ČTK ČTK
6. 10. 2014 14:04
Česká kandidátka na eurokomisařku to uvedla v jedné z dodatečných odpovědí výborům Evropského parlamentu.
Věra Jourová při grilování v Evropském parlamentu
Věra Jourová při grilování v Evropském parlamentu | Foto: ČTK

Brusel - Úřad evropského veřejného žalobce by měl být zřízen k roku 2016, myslí si Věra Jourová, česká kandidátka na eurokomisařku pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví.

Uvedla to v jedné z odpovědí na doplňující dotazy europarlamentu. Členové výborů, před kterými Jourová minulou středu vystoupila, chtěli další informace před tím, než v úterý odpoledne definitivně rozhodnou, zda při slyšení uspěla.

Své odpovědi na celkem 32 otázek odevzdala Jourová europarlamentu v neděli, termín měla do 21:00 SELČ. Česká kandidátka do Komise Jeana-Claudea Junckera není jediná, po kom europoslanci podobné doplnění chtěli. Písemné doplnění odevzdává také Francouz Pierre Moscovici či maďarský kandidát Tibor Navracsics. Slyšení si v úterý přímo zopakuje Brit Jonathan Hill a problémy má také španělský kandidát Miguel Arias Cañete.

Rozsah doplňujících otázek určených Jourové i jejích odpovědí je tematicky velmi široký. Je to proto, že slyšení české kandidátky se vzhledem k rozsahu jejího pravděpodobného portfolia zúčastnili členové hned čtyř parlamentních výborů - pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, pro právní záležitosti, pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a pro práva žen.

Zástupci těchto výborů by o tom, zda Jourová uspěla, měli rozhodovat v úterý od 12:30 SELČ. Europarlament má Komisi jako celek schvalovat na konci měsíce tak, aby se Junckerův tým mohl práce ujmout od 1. listopadu.

Proti zřízení úřadu evropského žalobce, který by se zabýval zneužíváním evropských peněz, protestuje v europarlamentu například konzervativní frakce ECR. Podle Jourové má ale zamýšlená instituce zásadní význam pro vyšetřování podvodů, své zdroje by měl získávat od Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) a využívat administrativní podporu evropské jednotky pro justiční spolupráci Eurojust.

V jiné z odpovědí česká kandidátka zopakovala svůj záměr co nejdříve zajistit přijetí směrnice o rovném zastoupení mužů a žen ve správních radách velkých firem. Připomněla, že návrh končící eurokomisařky Viviane Redingové, který počítá s tím, že při výběru kandidáta má při stejných schopnostech dostat přednost uchazeč méně zastoupeného pohlaví, má podporu ve velkých frakcích v europarlamentu.

Hodlá prý proto vyjednávat s členskými zeměmi, které nyní návrh blokují. "Jsem optimistická v tom, že některé státy mohou být přesvědčeny, aby svou pozici změnily, a to přinese do jednání nový impuls," míní Jourová.

Jiná z otázek se týkala například vyjednávání se Spojenými státy o ochraně dat evropských občanů. Projektem pro celou Komisi je podle Jourové rychlé přijetí evropské reformy ochrany dat, rychlé dokončení dohody s USA a úspěšné změny nyní platných pravidel "bezpečného přístavu", podle nichž se teď americké firmy dobrovolně zavazují k určitým standardům nakládání s těmito daty.

Jourová nicméně také zopakovala, že pozastavení těchto pravidel je stále na stole. Američané by podle ní měli přijít s realistickým časovým rámcem pro aplikaci celkem 13 doporučení, které Unie žádá.

Jourová odpovídala také na dotaz, jak vlastně bude nová Komise s posílenými rolemi místopředsedů pracovat. Připomněla, že nový Junckerův přístup počítá s dynamickou spoluprací všech členů "na základě principu kolegiality", narušuje oblasti jejich odpovědnosti a posunuje se od statických struktur.

Česká kandidátka podotkla, že pokud bude ve funkci potvrzena, bude spolupracovat především s prvním místopředsedou Komise Fransem Timmermansem z Nizozemska, který má řídit a koordinovat práci na mnoha projektech spadajících do jejího portfolia.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

před 40 minutami

Polské Slezsko pátrá po pumě, s níž její chovatel prchl do lesů

Slezské vojvodství na jihu Polska sleduje intenzivní pátrání po pumě a jejím chovateli. Muž se se šelmou dal v pátek na útěk do lesů před úředníky, kteří mu přišli zvíře odebrat na příkaz soudu.

Podle televizní stanice TVN24 chovatel, bývalý voják, koupil kotě pumy před několika lety v Česku a od té doby se o ně pečlivě staral. Nicméně pumy patří mezi nebezpečná zvířata, jejichž soukromý chov je v Polsku zakázán.

Muž byl několikrát odsouzen za ohrožování, až soudu nakonec došla trpělivost a nařídil zabavení kočkovité šelmy a její umístění do zoologické zahrady v Poznani. V pátek si pracovníci poznaňské zoo v doprovodu policistů přišli pro pumu k ilegálnímu chovateli do obce Ogrodzienieci, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Katovic.

Chovatel se ale jejich snaze vzepřel - údajně je i ohrožoval nožem - a se šelmou "na vodítku" odkráčel do polí a lesů v okolí. Ředitelce zoologické zahrady Ewě Zgrabczyńské, která ho obvinila, že zvíře držel ve špatných podmínkách, podle médií vzkázal, že puma je "jeho dítě", které vychoval a nikdy se ho nevzdá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy