Jednání o radaru: USA darovaly Česku legendární tank

Pavel Baroch
25. 9. 2008 17:00
Uvnitř článku FOTOGALERIE tanku LT 35
V září 1938 tvořily tyto tanky páteř československých rychlých divizí
V září 1938 tvořily tyto tanky páteř československých rychlých divizí | Foto: Aktuálně.cz, Vojenský historický archiv

Praha - Vyjednávání o radarové základně v Brdech přinesla historikům a milovníkům vojenské techniky první konkrétní výsledek.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová se dohodla se svým americkým protějškem Robertem Gatesem, že českému Vojenskému historickému ústavu daruje americké vojenské muzeu v Aberdeenu lehký tank Škoda LT 35, nejvýznamnější stroj československé historie.

"S velkou nadsázkou by se dalo říct, že jsme ho měli ve Spojených státech 63 let v úschově," řekl Aktuálně.cz ředitel vojenského ústavu Aleš Knížek.

Obrněnec byl nasazen přesně před 70 lety při všeobecné mobilizaci v září 1938. Po obsazení Československa 15. března 1939 ho zařadil do své výzbroje německý wehrmacht.

Na konci války ho ukořistila americká armáda a odvezla do muzea v Aberdeenu. V těchto dnech je na lodi, která ho veze zpátky do Evropy.

"Teď je na cestě do Hamburku," říká Knížek. Do německého přístavu by měl dorazit okolo 9. října, pak se převeze do muzea v Lešanech. Veřejnosti se oficiálně představí 11. listopadu na Den veteránů.

Tank jako historická ikona

Podle Aleše Knížka je lehký tank LT 35 historickou ikonou. Ve své době patřil mezi nejmodernější stroje své kategorie.

"Z historického pohledu jde o zcela zásadní historický exponát, který dokládá nejen technickou vyspělost československého průmyslu v meziválečném období, ale především odhodlanost našeho lidu bránit stát před nacistickou agresí," popisuje.

Wehrmacht nasadil tank i proti Francii

Lehký tank Škoda LT 35 byl do výzbroje československé armády zaveden v polovině 30. let. V kritickém roce 1938 tvořily tyto stroje páteř rychlých divizí.

Tank skutečně bojoval, ovšem na jiných místech, než si jeho výrobci v ČKD Praha a vojáci mysleli. Wehrmacht ho s úspěchem nasadil například v bojích proti Polsku nebo Francii.

Zdenko Maršálek z Ústavu pro soudobé dějiny pro Aktuálně.cz uvedl, že před válkou koupilo 126 těchto strojů Rumunsko, které pak tank také nasadilo v bojích druhé světové války - napřed jako spojenec Hitlera a později Stalina.

Naprostá většina z několika stovek tanků LT 35 byla za války zničena, dochovalo se jen pár kusů v Rumunsku, Rusku a USA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Brazilská policie chce stíhat Bolsonara kvůli výrokům o spojitosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS

Brazilská policie chce stíhat prezidenta Jaira Bolsonara kvůli některým jeho výrokům o covidu-19. Požádala už o povolení nejvyšší soud, informovala agentura EuropaPress. Vyšetřovatelé se zabývají mimo jiné prezidentovým tvrzením, že u lidí naočkovaných proti covidu-19 je větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine AIDS.

Sporné výroky Bolsonaro zveřejňoval na sociálních sítích na podzim loňského roku. Tvrdil, že výzkum britských úřadů ukázal, že lidé naočkovaní proti covidu-19 častěji trpí syndromem získaného selhání imunity (AIDS), který má u nich navíc rychlejší průběh. Prezidentská kancléř následně Bolsonarovy výroky korigovala. Vedoucí kanceláře Mauro Cid tvrdil, že prezident čerpal ze studie publikované časopisem The Lancet, která byla údajně později stažena.

Brazilská policie ale nenalezla žádnou vědeckou studii, která by obsahovala zmínku o souvislosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS. Podle policie se prezident tím, že mluvil o neexistujícím riziku, mohl dopustit šíření poplašné zprávy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy