Jednání o radaru: USA darovaly Česku legendární tank

Pavel Baroch
25. 9. 2008 17:00
Uvnitř článku FOTOGALERIE tanku LT 35
V září 1938 tvořily tyto tanky páteř československých rychlých divizí
V září 1938 tvořily tyto tanky páteř československých rychlých divizí | Foto: Aktuálně.cz, Vojenský historický archiv

Praha - Vyjednávání o radarové základně v Brdech přinesla historikům a milovníkům vojenské techniky první konkrétní výsledek.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová se dohodla se svým americkým protějškem Robertem Gatesem, že českému Vojenskému historickému ústavu daruje americké vojenské muzeu v Aberdeenu lehký tank Škoda LT 35, nejvýznamnější stroj československé historie.

"S velkou nadsázkou by se dalo říct, že jsme ho měli ve Spojených státech 63 let v úschově," řekl Aktuálně.cz ředitel vojenského ústavu Aleš Knížek.

Obrněnec byl nasazen přesně před 70 lety při všeobecné mobilizaci v září 1938. Po obsazení Československa 15. března 1939 ho zařadil do své výzbroje německý wehrmacht.

Na konci války ho ukořistila americká armáda a odvezla do muzea v Aberdeenu. V těchto dnech je na lodi, která ho veze zpátky do Evropy.

"Teď je na cestě do Hamburku," říká Knížek. Do německého přístavu by měl dorazit okolo 9. října, pak se převeze do muzea v Lešanech. Veřejnosti se oficiálně představí 11. listopadu na Den veteránů.

Tank jako historická ikona

Podle Aleše Knížka je lehký tank LT 35 historickou ikonou. Ve své době patřil mezi nejmodernější stroje své kategorie.

"Z historického pohledu jde o zcela zásadní historický exponát, který dokládá nejen technickou vyspělost československého průmyslu v meziválečném období, ale především odhodlanost našeho lidu bránit stát před nacistickou agresí," popisuje.

Wehrmacht nasadil tank i proti Francii

Lehký tank Škoda LT 35 byl do výzbroje československé armády zaveden v polovině 30. let. V kritickém roce 1938 tvořily tyto stroje páteř rychlých divizí.

Tank skutečně bojoval, ovšem na jiných místech, než si jeho výrobci v ČKD Praha a vojáci mysleli. Wehrmacht ho s úspěchem nasadil například v bojích proti Polsku nebo Francii.

Zdenko Maršálek z Ústavu pro soudobé dějiny pro Aktuálně.cz uvedl, že před válkou koupilo 126 těchto strojů Rumunsko, které pak tank také nasadilo v bojích druhé světové války - napřed jako spojenec Hitlera a později Stalina.

Naprostá většina z několika stovek tanků LT 35 byla za války zničena, dochovalo se jen pár kusů v Rumunsku, Rusku a USA.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy