Má špičkovou bezpečnostní prověrku, obhajuje KSČM nominovaného Ondráčka. Ten o ni však přišel

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
15. 2. 2018 5:30
Komunisté znovu nominují Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS. Jako argument uvádějí odbornou kvalifikaci a to, že má vysoký stupeň bezpečnostní prověrky. O ni však už před časem přišel. Sám Ondráček redakci potvrdil, že žádnou bezpečnostní prověrku nemá. Zopakoval však, že v minulosti prověřením ze strany úřadu, který prověrky uděluje, prošel.
Zdeněk Ondráček.
Zdeněk Ondráček. | Foto: ČTK

Praha - Komunisté znovu nominují do čela poslanecké komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Zdeňka Ondráčka (KSČM). Bývalého policistu, který zasahoval za minulého režimu proti demonstrantům během Palachova týdne.

Jeho spolustraníci jej považují za nejkvalifikovanějšího poslance v oboru. Jako častý argument na jeho podporu přidávají, že Ondráček prošel před lety prověřením Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) a má nejvyšší bezpečnostní prověrku na přísně tajné.

"Má špičkovou bezpečnostní prověrku a skvělé výsledky kriminalisty," napsal ve středu redakci například místopředseda KSČM Josef Skála. Podobně se před pár týdny vyjadřovali i předseda komunistů Vojtěch Filip nebo šéf klubu komunistických poslanců Pavel Kováčik. I oni zdůrazňovali jako výhodu, že Ondráček má bezpečnostní prověrku. To však podle tří zdrojů Aktuálně.cz už dva roky není pravda.

"Prověrku na přísně tajné měl jen do konce roku 2015. Poté měl už jenom prověrku na důvěrné, která však vypršela s koncem roku 2017. Nyní žádnou nemá," řekl on-line deníku Aktuálně zdroj z bezpečnostního prostředí.

Národní bezpečnostní úřad, který prověrky uděluje, se k nim zpravidla nevyjadřuje. Sám Ondráček však potvrdil, že prověrku nemá. Redakci řekl, že si o ni chtěl znovu zažádat, ale jako poslanec ji pro výkon své práce nepotřebuje.

"Proč chcete, abych měl bezpečnostní prověrku? Furt plácáte něco o prověrce. Nikdo z vás ji nikdy neměl. Po nikom jiném jste ji v minulosti nepožadovali. Jsem stejný poslanec jako každý jiný. Jestli ji nepotřebuje někdo jiný, nepotřebuji ji ani já. Já ji na rozdíl od ostatních v minulosti měl," odpověděl Aktuálně.cz Ondráček.

Podle něj je zbytečné, aby o prověrku jako poslanec žádal. "Když jsem byl ještě v komisi pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (v minulém volebním období - pozn. red.), žádal jsem o prověrku, ale bylo mi řečeno, že to není potřeba, protože se s utajovanými informacemi mohu jako poslanec seznamovat," uzavřel Ondráček s tím, že není na základě čeho si o prověrku požádat a měl ji v době, kdy pracoval na vysokém postu u protikorupční policie.

Přestože poslanci ani ministři bezpečnostní prověrky mít nemusejí, před několika týdny se o nich mluvilo kvůli současnému předsedovi bezpečnostního výboru Radku Kotenovi (SPD), který po svém zvolení řekl, že sám o prověrku požádá a její stupeň určí bezpečnostní výbor. Později však podobně jako Ondráček poukazoval na to, že po předešlých šéfech výboru prověrku nikdo nechtěl.

O Ondráčkovi, který před listopadem 1989 v pohotovostním pluku Veřejné bezpečnosti zasahoval při demonstracích proti komunistickému režimu, poslanci hlasovali už dvakrát. Nakonec však neprošel ani v jednom ze dvou hlasování.

Ondráček mimo jiné v posledních letech několikrát navštívil Ruskem okupovaná území Ukrajiny. Před dvěma lety na východě Ukrajiny měl třeba přebírat dokumenty o údajných zločinech ukrajinské armády.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 59 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy