Má špičkovou bezpečnostní prověrku, obhajuje KSČM nominovaného Ondráčka. Ten o ni však přišel

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
15. 2. 2018 5:30
Komunisté znovu nominují Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS. Jako argument uvádějí odbornou kvalifikaci a to, že má vysoký stupeň bezpečnostní prověrky. O ni však už před časem přišel. Sám Ondráček redakci potvrdil, že žádnou bezpečnostní prověrku nemá. Zopakoval však, že v minulosti prověřením ze strany úřadu, který prověrky uděluje, prošel.
Zdeněk Ondráček.
Zdeněk Ondráček. | Foto: ČTK

Praha - Komunisté znovu nominují do čela poslanecké komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Zdeňka Ondráčka (KSČM). Bývalého policistu, který zasahoval za minulého režimu proti demonstrantům během Palachova týdne.

Jeho spolustraníci jej považují za nejkvalifikovanějšího poslance v oboru. Jako častý argument na jeho podporu přidávají, že Ondráček prošel před lety prověřením Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) a má nejvyšší bezpečnostní prověrku na přísně tajné.

"Má špičkovou bezpečnostní prověrku a skvělé výsledky kriminalisty," napsal ve středu redakci například místopředseda KSČM Josef Skála. Podobně se před pár týdny vyjadřovali i předseda komunistů Vojtěch Filip nebo šéf klubu komunistických poslanců Pavel Kováčik. I oni zdůrazňovali jako výhodu, že Ondráček má bezpečnostní prověrku. To však podle tří zdrojů Aktuálně.cz už dva roky není pravda.

"Prověrku na přísně tajné měl jen do konce roku 2015. Poté měl už jenom prověrku na důvěrné, která však vypršela s koncem roku 2017. Nyní žádnou nemá," řekl on-line deníku Aktuálně zdroj z bezpečnostního prostředí.

Národní bezpečnostní úřad, který prověrky uděluje, se k nim zpravidla nevyjadřuje. Sám Ondráček však potvrdil, že prověrku nemá. Redakci řekl, že si o ni chtěl znovu zažádat, ale jako poslanec ji pro výkon své práce nepotřebuje.

"Proč chcete, abych měl bezpečnostní prověrku? Furt plácáte něco o prověrce. Nikdo z vás ji nikdy neměl. Po nikom jiném jste ji v minulosti nepožadovali. Jsem stejný poslanec jako každý jiný. Jestli ji nepotřebuje někdo jiný, nepotřebuji ji ani já. Já ji na rozdíl od ostatních v minulosti měl," odpověděl Aktuálně.cz Ondráček.

Podle něj je zbytečné, aby o prověrku jako poslanec žádal. "Když jsem byl ještě v komisi pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (v minulém volebním období - pozn. red.), žádal jsem o prověrku, ale bylo mi řečeno, že to není potřeba, protože se s utajovanými informacemi mohu jako poslanec seznamovat," uzavřel Ondráček s tím, že není na základě čeho si o prověrku požádat a měl ji v době, kdy pracoval na vysokém postu u protikorupční policie.

Přestože poslanci ani ministři bezpečnostní prověrky mít nemusejí, před několika týdny se o nich mluvilo kvůli současnému předsedovi bezpečnostního výboru Radku Kotenovi (SPD), který po svém zvolení řekl, že sám o prověrku požádá a její stupeň určí bezpečnostní výbor. Později však podobně jako Ondráček poukazoval na to, že po předešlých šéfech výboru prověrku nikdo nechtěl.

O Ondráčkovi, který před listopadem 1989 v pohotovostním pluku Veřejné bezpečnosti zasahoval při demonstracích proti komunistickému režimu, poslanci hlasovali už dvakrát. Nakonec však neprošel ani v jednom ze dvou hlasování.

Ondráček mimo jiné v posledních letech několikrát navštívil Ruskem okupovaná území Ukrajiny. Před dvěma lety na východě Ukrajiny měl třeba přebírat dokumenty o údajných zločinech ukrajinské armády.

 

Právě se děje

před 38 minutami

V červnu vzrostla důvěra v českou ekonomiku mezi spotřebiteli i podniky

Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v řadě přitom vzrostla důvěra spotřebitelů i podnikatelů. U spotřebitelů se zvýšila o 2,7 bodu na hodnotu 105,5 a mezi podnikateli o 4,6 bodu na 103,7 bodu, uvedl ve čtvrtek na webu Český statistický úřad. V podnikatelském prostředí se důvěra zvýšila ve všech odvětvích. V porovnání s loňským červnem jsou všechny hodnoty výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy