Má špičkovou bezpečnostní prověrku, obhajuje KSČM nominovaného Ondráčka. Ten o ni však přišel

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
15. 2. 2018 5:30
Komunisté znovu nominují Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS. Jako argument uvádějí odbornou kvalifikaci a to, že má vysoký stupeň bezpečnostní prověrky. O ni však už před časem přišel. Sám Ondráček redakci potvrdil, že žádnou bezpečnostní prověrku nemá. Zopakoval však, že v minulosti prověřením ze strany úřadu, který prověrky uděluje, prošel.
Zdeněk Ondráček.
Zdeněk Ondráček. | Foto: ČTK

Praha - Komunisté znovu nominují do čela poslanecké komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Zdeňka Ondráčka (KSČM). Bývalého policistu, který zasahoval za minulého režimu proti demonstrantům během Palachova týdne.

Jeho spolustraníci jej považují za nejkvalifikovanějšího poslance v oboru. Jako častý argument na jeho podporu přidávají, že Ondráček prošel před lety prověřením Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) a má nejvyšší bezpečnostní prověrku na přísně tajné.

"Má špičkovou bezpečnostní prověrku a skvělé výsledky kriminalisty," napsal ve středu redakci například místopředseda KSČM Josef Skála. Podobně se před pár týdny vyjadřovali i předseda komunistů Vojtěch Filip nebo šéf klubu komunistických poslanců Pavel Kováčik. I oni zdůrazňovali jako výhodu, že Ondráček má bezpečnostní prověrku. To však podle tří zdrojů Aktuálně.cz už dva roky není pravda.

"Prověrku na přísně tajné měl jen do konce roku 2015. Poté měl už jenom prověrku na důvěrné, která však vypršela s koncem roku 2017. Nyní žádnou nemá," řekl on-line deníku Aktuálně zdroj z bezpečnostního prostředí.

Národní bezpečnostní úřad, který prověrky uděluje, se k nim zpravidla nevyjadřuje. Sám Ondráček však potvrdil, že prověrku nemá. Redakci řekl, že si o ni chtěl znovu zažádat, ale jako poslanec ji pro výkon své práce nepotřebuje.

"Proč chcete, abych měl bezpečnostní prověrku? Furt plácáte něco o prověrce. Nikdo z vás ji nikdy neměl. Po nikom jiném jste ji v minulosti nepožadovali. Jsem stejný poslanec jako každý jiný. Jestli ji nepotřebuje někdo jiný, nepotřebuji ji ani já. Já ji na rozdíl od ostatních v minulosti měl," odpověděl Aktuálně.cz Ondráček.

Podle něj je zbytečné, aby o prověrku jako poslanec žádal. "Když jsem byl ještě v komisi pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (v minulém volebním období - pozn. red.), žádal jsem o prověrku, ale bylo mi řečeno, že to není potřeba, protože se s utajovanými informacemi mohu jako poslanec seznamovat," uzavřel Ondráček s tím, že není na základě čeho si o prověrku požádat a měl ji v době, kdy pracoval na vysokém postu u protikorupční policie.

Přestože poslanci ani ministři bezpečnostní prověrky mít nemusejí, před několika týdny se o nich mluvilo kvůli současnému předsedovi bezpečnostního výboru Radku Kotenovi (SPD), který po svém zvolení řekl, že sám o prověrku požádá a její stupeň určí bezpečnostní výbor. Později však podobně jako Ondráček poukazoval na to, že po předešlých šéfech výboru prověrku nikdo nechtěl.

O Ondráčkovi, který před listopadem 1989 v pohotovostním pluku Veřejné bezpečnosti zasahoval při demonstracích proti komunistickému režimu, poslanci hlasovali už dvakrát. Nakonec však neprošel ani v jednom ze dvou hlasování.

Ondráček mimo jiné v posledních letech několikrát navštívil Ruskem okupovaná území Ukrajiny. Před dvěma lety na východě Ukrajiny měl třeba přebírat dokumenty o údajných zločinech ukrajinské armády.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy