Je mu 103 let. Donedávna hrál na několik hudebních nástrojů.

Je mu 103 let. Donedávna hrál na několik hudebních nástrojů.
"Česká klasika", i tak by se dal nazvat jeho příběh, poznamenaný kořeny v Sudetech. Pochází z česko-německého manželství, vyrůstal tu, když v nich bez větších problémů žili Češi a Němci vedle sebe. Zažil obsazení Sudet, žil tady, když se muselo mluvit německy, žil tu i poté, co byli Němci po válce odsunuti. Vzpomíná:
Studoval jsem na německé škole no a pak šel na strojaře. Mám i státnici z promítání filmů. Ale kdykoli jsem mohl, živil jsem se hudbou." 
Donedávna hrál na deset hudebních nástrojů. Po kavárnách a tančírnách vystupoval s vlastní kapelou Kovář.
Na jednom z takových koncertů se seznámil s životní láskou. Marii si vzal po sedmi letech, plánovali svatební cestu, ale přišla válka. Místo cestování se usadili v bytě v Lovosicích.
"Když jsem nevydělal hudbou, pracoval jsem jako promítač v biografu. Ale v Lovosicích, tam jsem začal dělat na dráze. Jako telegrafista. Jenže začla válka," vybavuje si podzim první republiky.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
1. 2. 2011 0:03

Ústí nad Labem - Řekli byste si, že když je někomu 103 roků, asi bude už z jídla jen tak uzobávat. Ale pan Antonín Kovář, který loni v létě sto třetí narozeniny oslavil, má dobrý apetit. A nejraději má českou klasiku: Knedlo, vepřo, zelo a k tomu pivo.

"Česká klasika", možná i tak by se dal nazvat jeho životní příběh, poznamenaný kořeny v Sudetech. Zažil Sudety, když v nich bez větších problémů žili vedle sebe Češi a Němci. Koneckonců, sám pochází ze smíšeného česko-německého manželství. Zažil obsazení Sudet, žil tu, když se úředním jazykem stala němčina, žil tu i poté, co byli Němci po válce odsunuti.

Pan Antonín Kovář souhlasil s prosbou redakce Aktuálně.cz a zapojil se do unikátního projektu "Století mezi námi". Nabízíme vám nyní možnost nahlédnout do života tohoto muže mnoha řemesel.

 

Právě se děje

Další zprávy