Je ČT veřejnoprávní? Televize spouští vlastní hodnocení

Pavel Baroch
28. 11. 2012 16:59
Podklady pak vedení České televize poslouží i k tvorbě a plánování programu
Foto: Pavel Baroch

Praha - Vedení České televize spouští nový systém hodnocení vysílaných pořadů, který by měl mnohem jasněji odpovědět na otázku, zda pořady splňují veřejnoprávní poslání.

Souhrnné výsledky, které chce prezentovat jednou za půl roku, poslouží ČT k tvorbě a plánování programu a Radě České televize jako podklad pro hodnocení veřejnoprávního média.

"Podobný systém hodnocení veřejné služby používají veřejnoprávní média standardně v zemích západní Evropy. Při tvorbě metodiky pro Českou televizi jsme se inspirovali nejvíce ve Velké Británii a v Nizozemí. Zároveň jsme ji ale přizpůsobili specifikům českého diváka i dosavadním měřením," řekl generální ředitel televize Petr Dvořák.

Dodal, že ČT je průkopníkem takového hodnocení ve středoevropském regionu a mohla by se stát vzorem pro veřejnoprávní televize na Slovensku, Maďarsku či v Polsku.

Hodnotit pomohou i experti

Česká televize bude při hodnocení vycházet z několika podkladů, mezi něž patří sledovanost pořadů, každodenní hodnocení vysílání na vzorku 1000 diváků, dvakrát do roka hlubší průzkumy veřejného mínění, monitoring nových médií, ale třeba i počet premiér, repríz nebo podíl vlastních pořadů. Do hodnocení chce ČT zapojit i externí odborníky.

"Systém hodnocení veřejné služby integruje většinu dosavadních nástrojů měření a některá upravuje. Zcela novým prvkem je pravidelný půlroční trackingový výzkum. Ten sjednocuje a nahrazuje dřívější externí výzkumy realizované Českou televizí," sdělila Renata Týmová, vedoucí oddělení Výzkumu programu a auditoria.

Na vzniku nového hodnocení se podílel i Michal Jankovec, člen Rady České televize. 

"Zkušenost ukázala, že koncentrace na většinového diváka může vést k poklesu úrovně informovanosti veřejnosti a názorové rozmanitosti vysílání či k absenci kulturních pořadů určených diváckým skupinám s náročným uměleckým vkusem. Pro posuzování plnění veřejné služby je proto důležité jak hodnocení samotných diváků, tak expertní hodnocení," řekl Jankovec.

Podklad pro přípravu programu

Programový ředitel ČT Milan Fridrich uvedl, že už dnes výsledky výzkumu slouží jako významný poklad pro přípravu programu.

"Průzkum veřejné hodnoty nám pomůže ještě lépe pochopit očekávání diváka České televize, který na jedné straně projevuje touhu po novém, na straně druhé ale lpí na tradici a chová se konzervativně," konstatoval Fridrich.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy