Jděte volit, vyzývá mladé Koukalová s Kovym. Video od party kamarádů z Brna viděl skoro milion lidí

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
12. 1. 2018 20:10
Zpěvák Ben Cristovao, herec Jan Cina nebo biatlonistka Gabriela Koukalová ve videu vyzývají mladé lidi, aby se zamýšleli nad politikou a přišli k volbám. Na sociálních sítích se počet zhlédnutí videa blíží milionu. Za spotem stojí čtveřice nadšenců z Brna, kteří se rozhodli bez jakýchkoliv sponzorů oslovit své vrstevníky a ukázat jim, že by se měli zajímat o politiku.
Čtveřice kamarádů z Brna se rozhodla, že osloví své vrstevníky pomocí videí s mluvčími své generace. | Video: Generace s názorem

Brno - "Je to asi něco takovýho, jako by sis vybíral tetování a nechal vybrat svoji babičku," rozmlouvá mladým neúčast u voleb herečka Marie Doleželová v krátkém videu.

Generace s názorem: Michal Ondráček, Jakub Ondráček, Lenka Marková, Barbora Kudelová (zleva).
Generace s názorem: Michal Ondráček, Jakub Ondráček, Lenka Marková, Barbora Kudelová (zleva). | Foto: Jan Šimonek

Její tvář se postupně prostřídá s obličeji dalších slavných mladých lidí, kteří mluví podobně - blogerkou Do Thu Trang, badmintonistou Petrem Koukalem, jeho ženou, biatlonistkou Gabrielou, nebo youtuberem Karlem Kovářem alias Kovym. Ten video uzavírá apelem: "Jděte volit, protože jinak to za vás rozhodne někdo jinej. A vám se to možná nebude líbit." Spot iniciativy Generace s názorem už na Facebooku nasbíral víc než 950 tisíc zhlédnutí, další desetitisíce lidí ho viděly na YouTube.

Za kampaní, která vzbudila na sociálních sítích velkou pozornost, stojí parta čtyř kamarádů z Brna, kteří se bez jakýchkoliv sponzorů nebo jiných podporovatelů v zádech rozhodli zapůsobit na svou generaci. Loni na jaře se prý bavili o tom, jak se jim nelíbí, že mladí příliš nechodí k volbám a že se jen málo zajímají o politiku.

"Všiml jsem si, že volební účast bývá v Česku nízká zvlášť u mladých pod třicet let, kdy chodí volit jen každý druhý člověk. Tak jsme si řekli, že by bylo dobré tuto problematiku vynést na světlo," vzpomíná na prvotní impulz Jakub Ondráček, student psychologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Odjakživa si prý vážil lidí, kteří dokážou být občansky aktivní a nezůstat jen u naříkání, když jsou s něčím nespokojení. S kamarády proto oslovili výrazné osobnosti své generace a natočili s nimi už dva spoty - jeden před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny, druhý před těmi aktuálními, prezidentskými.

"Všichni si hledáme nějaké vzory a sledujeme, co dělají, a to nás vědomě nebo nevědomě ovlivňuje. Přišlo nám proto jako dobrá forma oslovit osobnosti, ke kterým mladí vzhlíží, a natočit s nimi videa," vysvětluje další z týmu, studentka třetího ročníku medicíny Lenka Marková.

Zároveň si čtveřice tvůrců dávala pozor, aby nepřišli s něčím podobně provokativním, jako bylo agitační video Přemluv bábu z roku 2010, kde dvojice herců Martha Issová a Jiří Mádl kladou mladým lidem na srdce, aby šli hlavně volit pravici.

"Jakkoliv si cením každé občanské aktivity a myslím, že i v Přemluv bábu byl kus dobré myšlenky, tak mám pocit, že video problém hodně zjednodušovalo. Nechtěli jsme plošně odsuzovat něčí názor nebo říkat, že starší lidi volí špatně a mladí lépe," upozorňuje Jakub Ondráček. Cílem prý bylo hlavně poukázat na to, že mladí volí málo a mělo by se o tom diskutovat, aby se o dění kolem sebe zajímali více.

"Nemůžeme čekat, a vlastně bychom to asi ani nechtěli, aby teď k volbám přišli všichni, které to doteď nezajímalo. Je to o tom, že se o politiku začnou zajímat, něco si nastudují, budou to sledovat a potom půjdou volit. Nebo teď zvolí, budou sledovat kandidáta a pak zjistí, jestli to bylo dobře, nebo špatně, a příště už budou vědět," vysvětluje student psychologie.

A pochvaluje si, že se iniciativě podařilo ukázat jako občansky angažované i osobností, které to o sobě v prvé řadě nehlásají. Například zpěváka Bena Cristovaa. Právě oslovit známé tváře a vysvětlit jim, o co iniciátorům jde, byla prý nejobtížnější fáze celého snažení. 

Čtveřice mladých nejprve vybrané obeslala a pak dlouho čekala na reakci. Jako první prolomili ledy lezec Adam Ondra a po několika vysvětlovacích mailech se pro myšlenku nadchl i cestovatel Ladislav Zibura, který pak výrazně pomohl s rozšířením videí na sociálních sítích. Mimochodem, příspěvky na Facebooku Generace s názorem nesponzoruje, protože si přeje, aby se šířily spontánně.

Jediný výdaj? Volební urna

Jediným výdajem projektu tak zatím byla koupě volební urny, s níž se na propagačních fotkách aktéři videí fotí. Plátno, světla a kamery zapůjčili kamarádi a design webových stránek i profesionální fotky obstarali sami autoři projektu. Bratr Jakuba Ondráčka, Michal, vystudoval průmyslový design, poslední ze čtveřice, Barbora Kudelová, je absolventkou architektury na VUT a nyní studuje fotografii.

Přestože přesný dosah kampaně je jen těžko měřitelný, tým mladých Brňanů vnímá své tažení pozitivně. "Jen na příkladu svých nejbližších vidíme, že se nad tím zamysleli a někteří z nich, kteří dříve nechodili k volbám, uznali, že máme pravdu," říká Lenka Marková.

V projektu Generace s názorem chtějí autoři pokračovat. I když ještě nemají jasnou představu o tom, s čím přijdou, už ví, že se chtějí přesunout od videí k jinému formátu, například k diskusím na různá témata související s politikou.

"Nejvíc se nám líbí myšlenka, že je potřeba propojovat skupiny lidí, které jsou izolované. Je potřeba diskutovat a spojovat lidi z různých sociálních bublin. Zvlášť u mladých lidí by to měl být základ," míní Jakub Ondráček

 

Právě se děje

před 5 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy