Debata s Ovčáčkem není pod moji úroveň, diskutoval bych i s řidičem či uklízečkou, odpověděl Horáček

Domácí Domácí
Aktualizováno 5. 1. 2018 13:28
Michal Horáček se do boje o Hrad dostal díky podpisům občanů. V poslední době na sebe mimo jiné upozornil iniciativou proti zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS, ale i tím, že jako jediný z kandidátů šel na TV Barrandov diskutovat s hradním mluvčím Jiřím Ovčáčkem. Úspěšný textař a spoluzakladatel sázkové kanceláře Fortuna často zdůrazňuje, že si kampaň platí z vlastních prostředků a dary nepřijímá. I proto zřejmě jedno z jeho předvolebních hesel zní: "Nikdo si mě nekoupí. Slibuju." Michal Horáček odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz.
On-line rozhovor s Michalem Horáčkem
Dotazovaný právě odpovídá
Michal Horáček odpovídá čtenářům od 12:30
Přejít k dotazům

On-line rozhovor s Michalem Horáčkem

Dotazovaný právě odpovídá
Michal Horáček odpovídá čtenářům od 12:30
Aktualizovat reportáž
5. 1. 2018
Ptá se: Tomáš Fiala

Dobrý den pane Horáčku,

rád bych se zeptal proč by jste vy osobně dal přednost p. Zemanovi před p. Drahošem v 2. kole voleb.

Děkuji za odpověď.
P.S.: Nejsem fanda ani jednoho, ale přál bych si důstojnější/realističtější chování svého prezidenta a neškodné a nezávislé členy jeho kolegia.

Odpovídá: Michal Horáček

Mnohokrát jsem řekl, že přednost bych dal protikandidátovi Miloše Zemana.

5. 1. 2018
Ptá se: Vlasti Hübschmann

V Avionu zustava prazdne misto a ani nezni pridusena pokrocila italstina......Kez bych se dockala cedulky “ zde sedaval” prezident.....Kudykam? ted k urnam...... tfuj tfuj chcipni potvoro..! muj pejsek se na me podival udivene....Je vam nekdy pri prezidenkych debatach fyzicky az nevolno?

Odpovídá: Michal Horáček

Není.

5. 1. 2018
Ptá se: Martin

Dobrý den, pane Horáčku,
co myslíte, že by na Vaši kandidaturu a případné zvolení řekl pan Hapka? :-)
Přeji Vám hodně štěstí, myslím, že byste byl (budete) dobrým prezidentem. M.

Odpovídá: Michal Horáček

Petr Hapka vždycky byl pro mimořádné počiny v jakémkoli směru.

5. 1. 2018
Ptá se: Vodník česílko

Váhám mezi vámi a J. Drahošem (ale kteréhokoli z vás dvou bych volil v druhém kole proti Zemanovi). Ale proč bych si měl v 1. kole vybrat zrovna Vás?

Odpovídá: Michal Horáček

Protože nabízím něco jiného. Netvrdím, že lepšího, ale jiného. Jsem nezávislý na politických i finančních skupinách. Nestrávil jsem život v jedné instituci, ale mezi lidmi. Jsem úplně transparentní: zveřejnil jsem majetkové přiznání, zdravotní zprávy, program i sbor poradců. Po celou svou kampaň dělám konkrétní politické akce, kterými se snažím naznačit, jak bych se choval jako prezident.

5. 1. 2018
Ptá se: Leoš J.

Dobrý den, pane Horáčku,
jste můj favorit :)
Je něco, co byste chtěl ve svém dosavadním životě změnit? Co byste, kdyby to šlo, v minulosti udělal jinak? Vím že se chybami člověk učí, ale je něco takového? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Michal Horáček

Vím, že jsem se v minulosti některých lidí dotkl a že je to bolelo. Mrzí mě to dodnes.

5. 1. 2018
Ptá se: Jiří

Sice volím Zemana, ale z těch ostatních kandidátů fandím vám. Páč se nebojíte. Na Drahoše se Merkelová přísně podívá a on se pomočí. Topolánek je či byl namočený do kdečeho ne zcela morálního. Vás si poměrně vážím, protože máte určitou míru odvahy. Přeji vám krásné druhé místo za Milošem :-)

Odpovídá: Michal Horáček

A já vám přeju všechno dobré.

Dámy a pánové, děkuji vám za vaše otázky, ačkoli jsem z nich mohl zodpovědět jenom část. Někdy brzy na shledanou.

5. 1. 2018
Ptá se: Staňa

Dobrý den pane Horáčku,
dle mého názoru jste vždy byl a doufám, že stále ještě jste svým způsobem hráč. Kdy by jste si měl vsadit, čistě, věcně, pragmaticky na vítěze prezidentské volby, jaké jméno by to bylo?
Děkuji za odpověď a přeji úspěch ve volbě.
P.S. Můj hlas máte jistý :-)

Odpovídá: Michal Horáček

Dobrý den, Stáňo,
pragmaticky bych vsadil na toho, kdo má ve vyrovnané soutěži vysoký kurz.

5. 1. 2018
Ptá se: Jana H.

Dobrý den pane Horáčku, na úvod položím trochu odlehčenou otázku, máte domácího mazlíčka a pokud ano, tak jakého? :) Zajímal byste se jako prezident i o práva zvířat (velkochovy, komerční farmy na kožešiny atd.). Děkuji

Odpovídá: Michal Horáček

Dobrý den, Jano,
léta jsme mívali pejska, dalmatina, jménem Sisina. Bohužel nás opustila, a tak jsme zbyli sami se dvěma kocoury. Nehorázné podmínky, v nichž "žijí" mnohá zvířata, mě trápí a rozhodně bych podpořil legislativu, která by jim jejich živo ulehčila.

5. 1. 2018
Ptá se: Janek

Zdravím,

mám jen jeden dotaz. Myslíte si opravdu, že je vhodné, aby kandidát na volenou politickou funkci šel debatovat se státním úředníkem o svém politickém programu? Fráze typu, že si ten program musíte obhájit vůči všem, neberu, obhájit jej musíte především v konfrontaci s protikandidáty, mezi kterými budou voliči vybírat, ne se státními zaměstnanci vyslanými nadřízeným.

Děkuji
Janek

Odpovídá: Michal Horáček

Konfrontacím s protikandidáty se nevyhýbám, naopak je vyhledávám. Ale se stáním úředníkem, stejně jako s řidičem nebo uklízečkou, rozhodně debatovat chci a budu. Není to "pod moji důstojnost", jak mi mnozí namítají.

5. 1. 2018
Ptá se: Slávek

Dobrý den pane Horáčku,
předem píši, že Vám fandím. Zajímám se o Vaši osobu a dílo už několik desítek let, hlavně o básnickou a textařskou tvorbu.
Můj dotaz zní - mám pocit, že jste dosud dostatečně nevysvětlil Vámi navrhované odpuštění penále dlužníkům. Jsem si jistý, že Váš úmysl chápu, připadá mi docela logický a hlavně se asi jedná o jedinou cestu jak dostat z dlužníků alespoň dlužné částky. Bohužel vidím, že spousta lidí tento návrh vnímá jako vrchol populismu, který podporují argumenty typu "dluhy se přece platit musí". Myslím, že Váš návrh by si zasloužil polopatické vysvětlení pro nechápavé (i politiky).
Děkuji za Vaši kandidaturu

Odpovídá: Michal Horáček

Samozřejmě, že dluhy se platit musí. Právě proto jsem tento návrh přinesl do veřejného prostoru. Jednorázové odpuštění penále těm, kteří by chtěli svůj dluh uhradit, by totiž řadě lidí splacení dluhů umožnilo, a tím by je vrátilo do legální ekonomiky. Tam, kde se platí daně. Jde o akt jednorázový, nečekaný a nevymahatelný. Jde o gesto státu vůči občanům v potížích. Jinak je stát vnímán jen jako dráb a regulátor.

5. 1. 2018
Ptá se: Jarda

Dobrý den,

zdá se, že do druhé kola prezidentské volby půjde MZ s Jiřím Drahošem, koho v druhém kole by jste podpořil?

Odpovídá: Michal Horáček

Nevím, komu se to zdá. Mně rozhodně ne. Nicméně už několikrát jsem jasně řekl, že ve druhém kole bych podpořil protikandidáta Miloše Zemana. A tento svůj slib splním.

5. 1. 2018
Ptá se: Jarda Sup

Dobrý den pane Horáčku,

máte nějaký názor na obsah zpravodajství v ČT ?
Máte pocit, že je vše v pořádku ?
Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Michal Horáček

Veřejnoprávní média jsou zásadně důležitá pro naši demokracii. Přeji jim v práci jenom úspěchy. Samozřejmě in v institucích pracují lidé, kteří jsou omylní. Proto se ne všechno vždycky povede. Obecně jsem ale s činností ČTK, ČRO a ČTV spokojený.

5. 1. 2018
Ptá se: Adam

Ja Vam hlas dam, tak jen pro zajimavost - mate rad poker?

Odpovídá: Michal Horáček

Nehraju ho, protože v tom nejsem dobrý. Ale té hry si cením.

5. 1. 2018
Ptá se: Michal Marek

Dobrý den,
pane Horáčku bylo by příjemné mít prezidenta který společnost znovu sjednotí a nebude vnášet buranství jako normu chovaní.
Nejslabsi je rozdelena spolecnost, sdílíte tentýž názor.

Odpovídá: Michal Horáček

Nejslabší je společnost uměle sjednocovaná, která by lidi nutila slevovat ze svých názorů. To, co je důležité, je, aby z našeho sporu nebyl nikdo vylučovaný a aby nikdo necítil strach. K tomu chci přispět.

5. 1. 2018
Ptá se: Stanislava

Pane Horáčku,
zpočátku jsem byla Vaší kandidaturou nadšená.Posléze se mi zdá, že se začínáte chovat tzv. po americku,stejný způsob na který dojel pan Fišer. Zkuste ještě trochu ubrat,třeba tím získáte obyčejného člověka.
Děkuji Stanislava

Odpovídá: Michal Horáček

Ničemu se nevěnuji tolik jako setkávání s lidmi tam, kde žijí a pracují. Prezidenta nevybírají politici, ale právě lidé. Rád je poslouchám. Nic amerického na tom nevidím.

5. 1. 2018
Ptá se: Martin Pytlicek

Dobrý den pane Horáčku.. Jste pro mne kandidátem c1.... Děkuji Vám.

Odpovídá: Michal Horáček

Já děkuji za Vaši podporu.

5. 1. 2018
Ptá se: Jan

Myslíte si, že člověk, který zbohatl na hazardu, má morální kredit na prezidentskou funkci? Jaké své životní zkušenosti a dovednosti by jste podle Vás v této funkci využil?
Děkuji.

Odpovídá: Michal Horáček

V hazardu jsem nikdy nepodnikal. Věnoval jsem se kurzovému sázení, které tehdy nebylo zákonem za hazard považováno. Životní zkušenosti: práce v dělnických profesích, aktivní účast v listopadové revoluci, autorství mnoha knih a písňových alb, studium na Kralově univerzitě i v USA a zejména dlouholetý program podpory těch, kteří si sami pomoci nemohou.

5. 1. 2018
Ptá se: Turfman

Dobrý den pane Horáčku, nechcete ubrat na patosu a teatrálnosti? Vždyť to vůbec není třeba, jste zajímavý a máte co voličům nabídnout i tak, no ne?

P.S. Poradíte tip na Gomba handicap 8. dubna? Startka ještě není, ale pro kandidáta na prezidenta by to neměl být problém :-)

Odpovídá: Michal Horáček

Jsem takový, jaký jsem. V mých 65 letech mě už nikdo nepředělá:).

5. 1. 2018
Ptá se: Viktor

Michale, jak to bylo s tvou modrou knížkou? Kdysi ses chlubil, žes ji koupil. Pokud jsi ji dostal na základě zdravotní nezpůsobilosti, proč o tom v tvé zdravotní zprávě není ani slovo?

Odpovídá: Michal Horáček

Nedostal jsem ji na základě zdravotní nezpůsobilosti. Byl jsem zdravý jako řípa a bylo těžké ji získat. Nakonec jsem to nějak uhrál na obtížně zjistitelné "duševní" potíže. Ve skutečné lékařské zprávy nic takového být nemůže, protože by se to nezakládalo na pravdě.

5. 1. 2018
Ptá se: Arnošt Hytych

Dobry den pane Michale Horacku. Nez polozim otazku, chci Vam sdelit, ze si Vas vazim a jste pro mne kandidatem na presidenta c.1 a mozna se da rict,ze jediny volitelny.
Tvrdite o sobe,ze jste kandidatem obcanu a ja to tak jednak citim i Vas za nej povazuju. Pokud se Vam podari byt zvolen presidentem ČR,nestalo by z Vasi strany za uvahu napr.vycleneni jednou za mesic si cas na diskuzi s obcanama a to tak,ze v prostorach hradu by Vas mohli navstivit verejne. Dejme tomu dvouhodinovka a to i treba za pritomnosti televize. Dejme tomu,diskuze na urcite tema Vami zvolene,ci verejnosti.
Dekuji za odpoved

Odpovídá: Michal Horáček

Děkuji za zajímavý podnět. Ale setkávat se s občany jen jednou za dva měsíce by mi přišlo málo. Budu se s lidmi setkávat mnohem častěji.

5. 1. 2018
Ptá se: Davut

Dobrý den pane Horaček ,připadáte mi rozumný a úspêšný člověk,mám jednoduchou otázku jak by jste spolupracoval a navštěvoval muslimské země v případě Vašeho zvolení?Turecko především a blízký vychod má velký potencial,bohužel někdy českou malostí opomijený ...děkuji za odpověd a hezký den

Odpovídá: Michal Horáček

Turecko je naším důležitým partnerem v NATO. Je to dynamická, prudce se rozvíjející země. Ačkoli si za to dala dobře zaplatit, přece jenom nám pomohla s dramatickým omezením migrační vlny. Prakticky prezidenta Erdogana mají daleko k ideálu demokratického státu, ale tím spíš by bylo dobré mu naše obavy sdělit.

5. 1. 2018
Ptá se: Radek Hora

Dobrý den, četl jsem, že na internetu platíte inzerci očerňující ostatní kandidáty. Je to pravda? Můžete se k tomu vyjádřit?

Odpovídá: Michal Horáček

Také se to ke mně doneslo a samozřejmě jsem to nechal obratem prověřit. Je to lež. Z mého účtu takováto reklama zadána nikdy nebyla. To, co koluje po sociálních sítích, je fotomontáž. Mimochodem cílem negativních článků sponzorovaných někým neznámým jsem i já sám. Mrzí mě, že tyto nepravdivé informace sdílel zjevně nechtěně i jeden z kandidátů na prezidenta.

5. 1. 2018
Ptá se: Matěj

Vážený pane Horáčku,

jak prosím charakterizujete politologicky svůj politický, občanský názor? Jste člověk blízký sociálnědemokratickému vidění světa, liberál, konzervativec, nacionalista? Vidím Vás jako liberála, ale chtěl bych znát přímo Váš názor. Děkuji

Odpovídá: Michal Horáček

Ano, vidíte mě správně. Jsem liberál.

5. 1. 2018
Ptá se: Jan Srp

Vážený pane Horáčku, myslíte, že byste byl v prezidentské funkci i nadále schopný psát texty k písním? JS

Odpovídá: Michal Horáček

Ano, s radostí.

5. 1. 2018
Ptá se: Stanley

Jít do diskuse s mluvčím Ovčáčkem na TV Barandov ? Tu TV Barandov za kterou ,,prezident " Zeman podepsal v ČLR dohodu o strategickém partnerství zejména když nestranný moderátorem je podpisu přítomný ředitel téže TV se mi zdá hodně na hraně. Proč jste do toho šel ??

Odpovídá: Michal Horáček

Přijímám pozvání z nejrůznějších stran. Hledím jen na to, abych já vystupoval poctivě a pravdivě.

5. 1. 2018
Ptá se: Vít

Pane Horáčku, odlehčující otázka: Jste už Lev, nebo ještě Rak? A myslíte, že to na vás sedí?

Odpovídá: Michal Horáček

Lev.

5. 1. 2018
Ptá se: Vít

Pane Horáčku, jste můj jasný favorit, ale vzpomněl jsem si na jeden dávný případ, kdy jsem s vámi zcela zásadně nesouhlasil, tím spíš, že podobně jako vy se domnívám, jak důležité jsou pro nás státní i jiné symboly. I jméno země je symbolem, který na nás silně působí. Už jste pochopil a přijal, že naše země potřebuje geografické jednoslovné jméno v angličtině (jediné správné je Czechia), nebo ho pořád odmítáte? Pokud byste si stále nebyl jist, doporučuji tuto odbornou osvětovou brožuru: http://www.vedakolemnas.cz/miranda2/m2/sys/galerie-download/VKN_54WEB.pdf?0.3446868354931178

Odpovídá: Michal Horáček

Za doporučení děkuji. Rád si to přečtu.

5. 1. 2018
Ptá se: Mesi a Hugy

Dobrý den,

zajímá mě váš názor na homosexuální manželství, jestli k nám chováte sympatie nebo jste spíš konzervativní. Držíme vám palce.

Odpovídá: Michal Horáček

Jsem pro to, aby se tento svazek nadále nazýval registrovaným partnerstvím. Nicméně jsem pro rozšíření tohoto institutu. Například bych podpořil, aby partneři měli společné jmění a aby měli v případě úmrtí partnera nárok na vdovský či vdovecký důchod.

5. 1. 2018
Ptá se: Lukáš

Vážený pane Horáčku,

nejdříve bych se chtěl zeptat jestli si nemyslíte, že lidem, kteří by Vás mohli volit nebude vadit, že jste poněkud bohatý, zvlášť když jste říkal že pokud budete prezidentem, tak věnujete celý svůj plat na charitativní účely. Dále bych se chtěl zeptat jestli nemáte nějaký větší problém u některého z ministrů/ministryň. Jinak samozřejmě máte můj hlas a moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí, pevných nervů a zdraví.

Děkuji

Odpovídá: Michal Horáček

Nechávám na lidech, aby sami posoudili, co jim vadí a co ne. Charitě se věnuji už 25 let. Za podporu samozřejmě děkuji.

5. 1. 2018
Ptá se: Karel

Pane Horáček,spíše drobná poznámka.Nechci poučovat,chtělo by zlepšit rétoriku.Děkuji.

Odpovídá: Michal Horáček

Dělám, co můžu.

5. 1. 2018
Ptá se: Tomáš

Jak byste prosím jako prezident motivoval mladé lidi chodit k volbám? Jsem zděšen, že mnoho mých přátel/studentů nechodí volit. Jako důvod uvádí, že se v politice neorientují. Na západě je to často naopak. Proč myslíte, že to tak je? Děkuji a držím Vám palce.

Odpovídá: Michal Horáček

Podporuji všechny studentské parlamenty i studentské volby. Sám jsem navštívil mnoho gymnázií i vysokých škol. Všude se snažím zvýšit zájem o veřejné dění.

5. 1. 2018
Ptá se: Mgr,Libuše Křenková

Pane kandidáte, velice často upozorňuje EU na velice špatné vzdělávání Romů v ČR.Nedávno švédská euproposlankyvě Soraya Postová: Romové v ČR mají 6x menší vzdělanost než děti majority.Jakým způsobem hodláte toto změnit, když cestu řešení nezná ani ministerstvo školství?
Víte, co je to paramisa?
Děkuje za odpověď Mgr.Křenková, která se zabývá změnou současného vzdělávání Romů

Odpovídá: Michal Horáček

Předně chci říci, že zájem musí mít především sami Romové. Ty, kteří jej mají, podporuji. Ano, problém je, že mnohé romské děti nastupují do první třídy s určitým hendikepem. Podporuji všechny programy, které jejich už předškolnímu začlenění do majoritní společnosti napomáhají.

5. 1. 2018
Ptá se: Michal Oponent

Vážený pane Horáčku, v nedávno jste někde uvedl, že v případě zvolení prezidentem celý svůj plat věnujete na charitativní účely. Chci se zeptat, jaký je důvod, je-li nějaký jiný než populismus; a také zejména, čím se budete živit (a zda si myslíte, že na to budete mít při prezidentování čas).

Odpovídá: Michal Horáček

Všechno, co pomůže lidem, považuji za dobré. Jsem si vědom toho, že jeden plat mnoho nezmůže. Nicméně jedná se o důležitý symbol, který by mohl pomoci nasměrovat zájem veřejnosti k těm nejpotřebnějším, což jsou podle mého soudu senioři. Čím se budu živit? Za třicet let jsem něco odpracoval a stále dostávám příjmy z tantiém za své písně.

5. 1. 2018
Ptá se: Jiri

Dobrý večer, co si myslíte o progresivní dani z příjmů? Je spravedlivá? Děkuji.

Odpovídá: Michal Horáček

Z hlediska toho, že žijeme ve společnosti, která je sociálně citlivá - a já s tím souhlasím - je progresivní daň v podstatě nezbytná. Otázkou spravedlnosti je spíše míra té progrese.

5. 1. 2018
Ptá se: Jana

Dobrý den.
Děkuji, že jste se zastal pana Drahoše v diskusi.
Jste odvaha, že jste vlezl do té žumpy.

Odpovídá: Michal Horáček

Považoval jsem to za samozřejmost.

5. 1. 2018
Ptá se: Václav Runštuk

Dobrý den pane Horáček, moc by mne zajímala odpověď prezidentova zástupce na otázku " jak je možné, že se v prezidentské kanceláři pohybuje min. 1 člověk bez besp. prověrky a proč si občané platí veřejnoprávní televizi a pan prezident chodí dělat reklamu na televizi soukromou? Děkuji a přeji velký úspěch. V.Runštuk, HK

Odpovídá: Michal Horáček

Mě by odpovědi na podobné otázky zajímaly také.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy