Jak učit o normalizaci? Učitelé vsadili na nový web

Petra Sasínová
8. 9. 2009 18:00
Učitelé dějepisu volali po kvalitnějších materiálech pro výuku dějin 20. století. Vytvořili interaktivní portál
O komunistických zločinech, propagandě i umění si mohou učitelé dějepisu i jejich žáci číst na nových webových stránkách Moderní dějiny, které založili ostravští učitelé.
O komunistických zločinech, propagandě i umění si mohou učitelé dějepisu i jejich žáci číst na nových webových stránkách Moderní dějiny, které založili ostravští učitelé. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Učitelé dějepisu z Ostravy zareagovali na nedostatek materiálů pro výuku novodobých dějin a období komunistické totality a založili vzdělávací webový portál specializovaný na moderní dějiny.

Unikátní interaktivní portál Moderní dějiny.cz je přístupný veřejnosti od začátku školního roku a je určen především pro učitele a žáky základních a středních škol.

Najdou tam výukové materiály k různým fenoménům a historickým údobím, dobové prameny, videa, rozhlasové záznamy, prezentace, odborné studie, které si mohou zdarma stáhnout a využívat při výuce.

K tématu normalizace jsou tam například dopisy Milady Horákové z cely smrti nebo srovnání Charty 77 a Anticharty. Součástí webu je kalendárium, které připomíná významné historické události, jež se vážou ke konkrétnímu dni.

Tvůrci webu počítají s aktivním zapojením přispěvatelů.

Učitelé tvůrci

"Náš portál chce být praktickým pomocníkem, ale také společným dílem všech zapálených a tvůrčích učitelů dějepisu, kterým nabízí prostor pro zveřejnění jejich metodických materiálů a výměnu zkušeností," řekl učitel dějepisu na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě Petr Šimíček, který je jedním z autorů.

Kvůli zachování kvality budou příspěvky nejprve hodnoceny redakcí a také redakční radou, která bude tvořena historiky, například z Ústavu pro soudobé dějiny či Ústavu pro studium totalitních režimů.

"Už jsme s ústavy navázali spolupráci. Domluvili jsme se rovněž s některými historiky, že pro náš portál budou zpracovávat stručný výtah ze svých nových odborných studií," řekl Petr Šimíček.

Zatím zdarma

Tvůrci - tři učitelé a další členové ostravského občanského sdružení PANT, kteří zorganizovali různé výukové semináře a konference, představili včera nový portál v ostravském klubu Atlantik.

Portál Moderní dějiny přináší mimo jiné ilustrativní informace o Stalinismu.
Portál Moderní dějiny přináší mimo jiné ilustrativní informace o Stalinismu. | Foto: Wikipedia Commons

"Je úžasné, že materiály na webu jsou zdarma. Na podobných odborných serverech se platí," uvedla učitelka Základní školy Kosmonautů v Ostravě-Zábřehu Miroslava Folková.

"Portál je pro mne nesmírně přínosný. Materiálů je totiž pořád málo, moderní dějiny jsou neuchopitelné, přicházejí stále nové informace a pohledy z různých stran," dodala.

Tvůrci portálu chtějí, aby všechny materiály byly zdarma po tři roky. "Bude to záviset na tom, jestli dostaneme grant, o který jsme požádali," řekl učitel Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě Jiří Hruška.

V budoucnu plánují, že některé materiály budou přístupné pouze pro učitele, některé vstupy budou placené.

Ústav dokončuje metodický pokyn

Učitel Petr Šimíček je rovněž členem expertní skupiny, která dokončuje tvorbu metodického pokynu pro školy, jak učit moderní dějiny. Metodický pokyn zadalo letos na jaře u Výzkumného ústavu pedagogického ministerstvo školství.

Součástí pokynu pro školy by měly být cíle výuky moderních dějin, doporučená témata, metody a formy práce učitelů, informační zdroje, ze kterých by měli čerpat.

"Nepůjde o direktivní příkaz, ale o doporučení. Jaký to bude mít efekt, to bude záležet na učitelích a ředitelích škol, také na České školní inspekci, která školy kontroluje," uvedl Aleš Franc z Výzkumného ústavu pedagogického.

Na podstatný nedostatek českých škol v učení o komunismu dlouho upozorňuje také společnost Člověk v tísni, která zprostředkovává školám příběhy pamětníků a připomíná  zločiny komunistického režimu.

Některým současným komunistům se to nelíbí. Předsedkyně pražské rady KSČM Marta Semelová například vyjádřila obavy, že českým školákům bude vtloukám antikomunismus.

 

Právě se děje

Další zprávy