Jak proměnit Pozemkový fond? Poradí vám autoservis

Martina Machová Martina Machová
4. 8. 2010 19:00
O zakázku na Pozemkovém fondu soutěžily sobě blízké firmy
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Analýzu, jež měla říci, jak se má změnit struktura Pozemkového fondu, zpracovávala firma, která s poradenstvím nemá nic společného.

Jak firma Four Tel uvádí na svých internetových stránkách, věnuje se montování handsfree, autorádií a navigací do automobilů.

Zakázku získala díky nejnižší nabídnuté ceně 1,95 milionů korun. Pochybnosti o tendru přitom kromě nedostatečné kvalifikace vítězné společnosti, vzbuzuje i fakt, že firmy, které se o zakázku ucházely, mají k sobě velmi blízko.

Analýza je přitom klíčovým krokem ke změně vnitřní struktury fondu. Podle současné legislativy má totiž Pozemkový fond v nynější podobě zaniknout koncem roku 2012.

Za dva roky by tak měl dokončit restituce a rozprodat pozemky, které nejsou strategické pro stát. Vedle toho by měl vytvořit státní rezervu, o kterou by se měl dále starat.

Zmíněná analýza měla zdokumentovat současné fungování fondu a současně navrhnout seznam kroků, jak ke kýženému cíli dojít, včetně dopadů jednotlivých změn.

Zika: Kvalifikace stačí

Foto: BMW

Vedení fondu ve výběru firmy bez potřebné kvalifikace nevidí problém.

"Podle úplného výpisu z obchodního rejstříku je předmětem podnikání firmy Four Tel od roku 2007 také činnost podnikatelských, finančních, organizačních a ekonomických poradců," sdělil deníku Aktuálně.cz ředitel Pozemkového fondu Radim Zika.

"Výběrové řízení bylo zadáno až v roce 2009, tedy dva roky poté, co firma s podnikáním v oboru začala," dodal.

Že se firma poradenstvím skutečně příliš nezabývá, dokazuje i to, že po vytočení telefonních čísel uvedený na jejich internetových stránkách se ohlásí dílna autoservisu. Kde má firma kanceláře, se nedozvíte.

Stejně jako odpověď, jakou má firma kvalifikaci na zpracování analýzy pro restrukturalizaci tak složité instituce, jako je Pozemkový fond.

"Já teď opravdu jedu pryč. Mám tu auto," odmítal se o tendru bavit jednatel společnosti Josef Mikuda. Jiný kontakt, například na majitelku firmy, se kterou by bylo možné zakázku probrat, poskytnout odmítl.

Pochybnosti o zakázce ovšem nevzbuzuje pouze podivná kvalifikace výherce tendru.

Protože šlo o takzvanou podlimitní zakázku, nemusel fond vyhlašovat veřejné výběrové řízení. Pouze oslovil pět firem podle vlastního uvážení. O tom, kdo je vybíral a na základě jakých kriterií, fond mlčí.

Na stejné adrese

Do soutěže tak byly přizvány kromě společnosti Four Tel i firmy RO - Marketing, Versa System a Vocher systems. Pátá z oslovených společností SUSS Consulting se soutěže nezúčastnila. "Z důvodu aktuálního pracovního vytížení," tvrdí Pozemkový fond.

Společnost Vocher Systems přitom sídlí na stejné adrese jako výherce tendru firma Four Tel. Podle své internetové prezentace se zabývá poradenstvím ve "stavebnictví a investičních záležitostech". Vedle toho nabízí zajištění stavebního dozoru, správu nemovitostí a poradenské služby.

Blízko k společnosti Vocher Systems má další z účastníků tendru - společnost RO - Marketing, která se podle obchodního rejstříku věnuje reklamě.

Právě na jejich internetových stránkách v kolonce "prezentace našich obchodních partnerů" odkaz na internetové stránky Vocher Systems visí.

Buď uspějete, nebo neuspějete

Vytvářením systémů řízení se zabývá až čtvrtý z oslovených - ostravská společnost Versa systems.

"Já to neřeším, buď uspějete, nebo neuspějete. Nejhorší ale je kriterium nejnižší ceny bez ohledu na další parametry," nechce příliš hodnotit dění kolem tendru majitel společnosti Versa systems Václav Štverka. Jakou cenu nabízela jeho firma, nechce prozradit.

Účast ostravské společnosti v podivném tendru může mít ovšem i jiné vysvětlení. Dlouhý seznam jejich zákazníků uzavírá společnost Your system, která současně uzavírá kruh kolem strategického výběrového řízení.

I ona patří mezi "obchodní partnery" firmy RO - Marketing. Navíc Your system byl do roku 2005 spolu s firmou Four Tel dcerou jiné společnosti - OC Holding. Jednatel společnosti Your system Petr Fiala bydlí podle obchodního rejstříku na stejné adrese jako majitelka firmy Four Tel Dagmar Fialová.

Zika a jeho přátelé

A za pozornost v souvislosti s Pozemkovým fondem, respektive s jejím ředitelem Radimem Zikou, stojí samotná společnost OC Holding, dříve Oasa Holding, v jejímž představenstvu rovněž figuruje Petr Fiala.

V devadesátých letech totiž spoluvlastnila libereckou firmu Oaza-Net, tehdy Oasa Liberec, spolu se Zikovým blízkým přítelem Hynkem Tampierem. Její předseda představenstva Jan Huspeka deníku Aktuálně.cz přiznal, že příležitostně spolu ještě spolupracují.

"Firmu Four Tel neznám, s Oasou holding jsem nikdy neměl nic společného, kromě toho, že lidé, kteří tuto společnost vlastnili, kdysi dávno spoluvlastnili můj podíl. Od roku 97 s nimi nemám nic společného," reagoval Hynek Tampier na dotaz Aktuálně.cz, jaké jsou jeho vazby na výherce tendru. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy