Inzerát, který hledal "vlastenecké" diskutéry, je falešný. Autora zaskočil obrovský zájem

Lukáš Prchal Lukáš Werner Lukáš Prchal, Lukáš Werner
22. 10. 2015 13:10
Pozdvižení na českém internetu vyvolal inzerát, který se objevil na portálech s pracovními nabídkami. Verboval vlastenecky smýšlející lidi, kteří by za 100 korun za hodinu psali do internetových diskusí. Za dva dny od zveřejnění inzerátu se ozvalo přes sto lidí, kteří měli o práci reálný zájem. Autor inzerátu teď potvrdil, že nabídka není vážně míněná. Chtěl zjistit, kolik lidí by bylo ochotno zasahovat do diskusí žádaným směrem za peníze.
(ilustrační snímek)
(ilustrační snímek) | Foto: Thinkstock

Praha - Inzerát, který nabízí sto korun na hodinu za psaní "vlasteneckých názorů" do diskusí pod články na internetu a chránění národních zájmů, je falešný. Aktuálně.cz to potvrdil sám jeho autor.

Muž chce zůstat v anonymitě, redakce však jeho jméno zná. "Zvrhává se to. Už s tím inzerátem nechci mít nic společného,“ řekl Aktuálně.cz s tím, že inzerát přebírají různé servery a iniciativy.

"Mým cílem bylo zjistit, kolik lidí se ozve s ochotou 'trollit' za peníze, tak jak to mnozí dělají zadarmo v diskusích pod články. Za dva dny se mi ozvalo zhruba sto lidí, kterým to nebylo proti srsti, a došlo mi, že to, co se děje pod články, není žádná fikce,“ říká autor s tím, že na některé z mailů odpověděl ve snaze je vyprovokovat.

Redakci na důkaz pravdivosti svých slov poskytl přihlašovací údaje do mailové schránky, kam měli zájemci o práci psát. V ní je nyní skutečně více než sto zpráv od zájemců.

Falešný inzerát nabízel za sto korun na hodinu práci profesionálního diskutéra, který bude bránit zájmy České republiky.

"Úkolem redaktora a náplní práce je aktivně se zapojovat do komentářů na zpravodajských webech a diskusích na sociálních sítích za účelem hájit zájmy občanů České republiky, projevovat vlastenecké názory a reagovat na zavádějící komentáře a nepravdivá tvrzení," psalo se v inzerátu.

Placení diskutéři nejsou nic nového - používají se například v rámci marketingu, kdy píší pochvalné komentáře k různým výrobkům. Využití placených diskutérů k podporování diskusí na internetu v Česku však dosud nikdo neprokázal.

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět on-line deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy