Interpelace jako fraška. Jediný ministr a Volný, který si vyprosil napomenutí

Lubomír Zaorálek (ČSSD) přišel jako jediný ministr na začátek pravidelných čtvrtečních interpelací na členy vlády. Premiér Andrej Babiš ve sněmovně nebyl kvůli návštěvě svého slovenského protějšku. U řečnického pultíku se tak střídali poslanci jako na běžícím páse, odpověď na své interpelace dostanou písemně. O drobné pozdvižení se pokusil pouze kontroverzní poslanec Lubomír Volný.
Interpelace jako fraška. Jediný ministr a Volný, který si vyprosil napomenutí. | Video: PSP ČR

Volný, který ve sněmovně pravidelně vystupuje bez roušky a má z toho důvodu své místo obehnané plexisklem, se krátce před svou interpelací obrátil na předsedajícího Radka Vondráčka (ANO). Vyčetl mu, že dnes nebyl napomenut - právě kvůli tomu, že na sobě nemá povinnou ochranu nosu a úst.

Vondráček Volného nechal vystoupit a následně zavolal pracovnici sněmovny, aby po něm vydezinfikovala pult. "Pan poslanec Volný se dobrovolně přihlásil, že dnes nebyl napomenut. Uděluji tedy napomenutí za chování spočívající ve spáchání přestupku v jednacím sále. Děkuji za připomenutí," doplnil pak Vondráček a pustil ke slovu dalšího poslance.

Začátkem března se Volný odvolal ke sněmovně proti pokutě, kterou mu uložil imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu dolní komory. Volný má zaplatit jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 91 tisíc korun. Jde v tomto případě o nejvyšší možný postih. Poslanec tvrdí, že výbor mu neumožnil řádný proces, v němž by se mohl obhájit.

 

Právě se děje

Další zprávy