Imunolog: Virus létal světem už před rokem. Teď je nálož nesmírně vysoká

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Kristýna Pružinová, Martin Krepindl
15. 10. 2020 7:00
Většina společnosti začátek šíření koronavirové infekce připisuje letošnímu jaru. Podle imunologa Vojtěcha Thona z Masarykovy univerzity v Brně se ale virus SARS-CoV-2 začal globálně šířit už loni na podzim. Z pravděpodobného ohniska v čínském Wu-chanu v tu chvíli dál létaly spoje do celého světa. Trvalo dlouhé měsíce, než se město uzavřelo.
Život v pandemii: Druhá vlna. Mohli někteří onemocnět covidem mnohem dřív? | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Thon proto nevylučuje, že se někdo novým typem koronaviru mohl nakazit třeba ještě před začátkem letošního roku. "Zároveň bych ale tuto skutečnost nepřemršťoval," tvrdí v rozhovoru pro pořad Život v pandemii. Nálož viru v Česku je dle něj nyní nesrovnatelně vyšší.

Podle Thona je do budoucna důležité, aby se lidé důkladně testovali na přítomnost protilátek v těle. I díky tomu se pak bude cíleněji distribuovat vakcína, které minimálně na začátku nebude dostatek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy