I různě velké národy může pojit přátelství, píše Zeman Medveděvovi. Neobvyklé, reaguje exministr

bn bn
11. 5. 2018 12:00
Podle bývalého ministra zahraničí a zakladatele Diplomatické akademie Cyrila Svobody má premiérovi gratulovat premiér.
Miloš Zeman a Dmitrij Medveděv.
Miloš Zeman a Dmitrij Medveděv. | Foto: Reuters

Praha - Prezident Miloš Zeman zaslal oficiální gratulaci Dmitriji Medveděvovi, kterého Duma opět potvrdila ve funkci ruského premiéra. Podle bývalého ministra zahraničí a zakladatele Diplomatické akademie Cyrila Svobody podobná gratulace není standardní.

"Správně se má gratulovat na úrovni, která odpovídá. To znamená prezident republiky hlavě státu a premiéři navzájem. To je standard," řekl Svoboda Aktuálně.cz.

Podobné "mezistupňové" gratulace se podle něj mohou objevit ve chvíli, kdy k sobě politici mají bližší osobní vztah. "To, že prezident republiky blahopřeje premiérovi k jeho volbě, znamená, že tam buď je osobní přátelství, nebo tím chce naznačit něco velmi nadstandardního. Obvyklé to není," poznamenal Svoboda.

Svoboda zároveň podotkl, že Zemanova gratulace značí, že prezident "tomu vztahu chce dát větší váhu".

Český prezident v gratulaci napsal, že Medveděvovo znovuzvolení "svědčí o stabilitě Ruska a přispěje ke kontinuitě ruské politiky". Zároveň uvedl, že se těší na další spolupráci.

"Těším se, že budeme mít příležitost i nadále společně prohlubovat partnerství mezi našimi zeměmi, které dokazuje, že i mezi velikostně a početně nerovnoměrnými národy může vzniknout pevné přátelské pouto založené na vzájemném respektu, otevřenosti a upřímnosti," stojí v dopise.

Prezident v gratulaci ocenil i premiérovu reakci na článek, který v době Zemanovy loňské návštěvy na webu vydala ruská armádní televize k sovětské okupaci Československa.

Prezident podobně gratuloval už maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi v dubnu 2018. Naopak žádná Medveděvova gratulace k Zemanovu znovuzvolení zveřejněna nebyla. 

 

Právě se děje

před 41 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy