Mimořádná zpráva

I různě velké národy může pojit přátelství, píše Zeman Medveděvovi. Neobvyklé, reaguje exministr

bn bn
11. 5. 2018 12:00
Podle bývalého ministra zahraničí a zakladatele Diplomatické akademie Cyrila Svobody má premiérovi gratulovat premiér.
Miloš Zeman a Dmitrij Medveděv.
Miloš Zeman a Dmitrij Medveděv. | Foto: Reuters

Praha - Prezident Miloš Zeman zaslal oficiální gratulaci Dmitriji Medveděvovi, kterého Duma opět potvrdila ve funkci ruského premiéra. Podle bývalého ministra zahraničí a zakladatele Diplomatické akademie Cyrila Svobody podobná gratulace není standardní.

"Správně se má gratulovat na úrovni, která odpovídá. To znamená prezident republiky hlavě státu a premiéři navzájem. To je standard," řekl Svoboda Aktuálně.cz.

Podobné "mezistupňové" gratulace se podle něj mohou objevit ve chvíli, kdy k sobě politici mají bližší osobní vztah. "To, že prezident republiky blahopřeje premiérovi k jeho volbě, znamená, že tam buď je osobní přátelství, nebo tím chce naznačit něco velmi nadstandardního. Obvyklé to není," poznamenal Svoboda.

Svoboda zároveň podotkl, že Zemanova gratulace značí, že prezident "tomu vztahu chce dát větší váhu".

Český prezident v gratulaci napsal, že Medveděvovo znovuzvolení "svědčí o stabilitě Ruska a přispěje ke kontinuitě ruské politiky". Zároveň uvedl, že se těší na další spolupráci.

"Těším se, že budeme mít příležitost i nadále společně prohlubovat partnerství mezi našimi zeměmi, které dokazuje, že i mezi velikostně a početně nerovnoměrnými národy může vzniknout pevné přátelské pouto založené na vzájemném respektu, otevřenosti a upřímnosti," stojí v dopise.

Prezident v gratulaci ocenil i premiérovu reakci na článek, který v době Zemanovy loňské návštěvy na webu vydala ruská armádní televize k sovětské okupaci Československa.

Prezident podobně gratuloval už maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi v dubnu 2018. Naopak žádná Medveděvova gratulace k Zemanovu znovuzvolení zveřejněna nebyla. 

 

Právě se děje

Další zprávy