Hranice Evropy musíme chránit vojensky, Bakalu stíhat, řekl Zeman na Žofínském fóru

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
Aktualizováno 25. 5. 2016 16:03
Na jubilejním dvoustém Žofínském fóru vystoupil prezident Miloš Zeman a hovořil o ekonomických zájmech Česka v zahraničí, lidských právech a nevyhnul se ani problematice uprchlíků. Prezident také například popíchnul lidi, kteří při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga demonstrovali proti potlačování lidských práv v Tibetu. Mluvil také o armádě nebo České národní bance.
Miloš Zeman na Žofínském fóru.
Miloš Zeman na Žofínském fóru. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman vystoupil na dvoustém Žofínském fóru, kterému organizátoři dali název Česká republika není pro všechny – chtěli tak navázat na prezidentův sváteční projev, kde označoval současnou migrační krizi za řízenou invazi.

Na uprchlíky ale nakonec padla řeč jen několikrát. Zeman připomněl, že s rakouským prezidentem Heinzem Fischerem vyjádřili pochybnosti o funkčnosti dohody mezi Evropskou unií a Tureckem. „Položme si otázku, jestli se nebudou opakovat starořímské dějiny,“ řekl prezident s tím, že podporuje myšlenku evropské hraniční stráže a vojenské obrany hranic před příchodem lidí prchajících před válkou. Víza by se podle něj měla poskytovat jen zemím, ze kterých nehrozí migrace.

Prezidentova řeč se z velké části nesla v duchu obhajoby ekonomických zájmů Česka v zahraničí a kritiky orientace na lidská práva. Snažil se obhájit své návštěvy v Pekingu a v Moskvě s tím, že získal odbytiště a investice pro český trh. Zkritizoval útlum vývozu zbraní z Česka na začátku devadesátých let i ekonomické sankce - podle něj se nikdy neosvědčily.

Vepřové maso versus lidská práva

„Kvůli evropským sankcím vůči Rusku vznikly protisankce a evropské země přestaly vyvážet do Ruska vepřové maso. Vytvořením této bariéry vznikly přetlaky na trhu, včetně našeho, takže výkupní ceny klesly pod výrobní náklady. Drobná, všední, nudná ilustrace, které nemá nic společného se vznešenými deklaracemi o lidských právech,“ nechal se slyšet Zeman.

Uvedl, že zpochybňuje „moralistní kazatelství“ a místo něj nabízí „pozitivní alternativu“ – co největší výměnu studentů, turistů nebo podnikatelů a politiků se zeměmi, jako je Rusko nebo Čína.

Prezident také například popíchnul lidi, kteří při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga demonstrovali proti potlačování lidských práv v Tibetu: „Nemám nic proti tomu, když se občané na ulici zahalují do tibetských vlajek. Chtěl bych pouze upozornit, že Tibet byl otrockou feudální společností. Nikdy nebyl samostatnou zemí a nikdy ho žádná země neuznala.“

Vládu dalajlamy vylíčil jako drsný nevolnický režim, kdy byly lidem za neposlušnost vypíchnuté oči nebo useknutá ruka. „Otroctví bylo v Tibetu zrušeno v roce 1958. Shodou okolností dalajlama odešel rok poté do Indie. Pokud v tom hledáte nějakou souvislost, záleží to jenom na vás,“ prohlásil Zeman.

Mluvil například také o armádě nebo České národní bance. Uvedl, že příští jaro jmenuje do bankovní rady Oldřicha Dědka. „Nyní je zmocněncem pro euro, tak nemá co dělat,“ vysvětlil Zeman.

V souvislosti se situací v OKD zopakoval svou výzvu k trestnímu stíhání podnikatele Zdeňka Bakaly. "Pokud se prokáže, a já předpokládám, že se to prokáže, že se dopustil takzvaného tunelování, součástí rozsudku může být nejen odnětí svobody, ale trestní řád už léta zná jako velmi účinný trest i propadnutí majetku," řekl. Podle něj by to byla pro stát finanční injekce, protože podle jeho zdrojů se celkový objem vytunelovaných prostředků pohybuje mezi 100 až 150 miliardami korun.

Pozn.: Zdeněk Bakala je majitelem společnosti Economia, která vydává i server Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy