Hranice Evropy musíme chránit vojensky, Bakalu stíhat, řekl Zeman na Žofínském fóru

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
Aktualizováno 25. 5. 2016 16:03
Na jubilejním dvoustém Žofínském fóru vystoupil prezident Miloš Zeman a hovořil o ekonomických zájmech Česka v zahraničí, lidských právech a nevyhnul se ani problematice uprchlíků. Prezident také například popíchnul lidi, kteří při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga demonstrovali proti potlačování lidských práv v Tibetu. Mluvil také o armádě nebo České národní bance.
Miloš Zeman na Žofínském fóru.
Miloš Zeman na Žofínském fóru. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman vystoupil na dvoustém Žofínském fóru, kterému organizátoři dali název Česká republika není pro všechny – chtěli tak navázat na prezidentův sváteční projev, kde označoval současnou migrační krizi za řízenou invazi.

Na uprchlíky ale nakonec padla řeč jen několikrát. Zeman připomněl, že s rakouským prezidentem Heinzem Fischerem vyjádřili pochybnosti o funkčnosti dohody mezi Evropskou unií a Tureckem. „Položme si otázku, jestli se nebudou opakovat starořímské dějiny,“ řekl prezident s tím, že podporuje myšlenku evropské hraniční stráže a vojenské obrany hranic před příchodem lidí prchajících před válkou. Víza by se podle něj měla poskytovat jen zemím, ze kterých nehrozí migrace.

Prezidentova řeč se z velké části nesla v duchu obhajoby ekonomických zájmů Česka v zahraničí a kritiky orientace na lidská práva. Snažil se obhájit své návštěvy v Pekingu a v Moskvě s tím, že získal odbytiště a investice pro český trh. Zkritizoval útlum vývozu zbraní z Česka na začátku devadesátých let i ekonomické sankce - podle něj se nikdy neosvědčily.

Vepřové maso versus lidská práva

„Kvůli evropským sankcím vůči Rusku vznikly protisankce a evropské země přestaly vyvážet do Ruska vepřové maso. Vytvořením této bariéry vznikly přetlaky na trhu, včetně našeho, takže výkupní ceny klesly pod výrobní náklady. Drobná, všední, nudná ilustrace, které nemá nic společného se vznešenými deklaracemi o lidských právech,“ nechal se slyšet Zeman.

Uvedl, že zpochybňuje „moralistní kazatelství“ a místo něj nabízí „pozitivní alternativu“ – co největší výměnu studentů, turistů nebo podnikatelů a politiků se zeměmi, jako je Rusko nebo Čína.

Prezident také například popíchnul lidi, kteří při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga demonstrovali proti potlačování lidských práv v Tibetu: „Nemám nic proti tomu, když se občané na ulici zahalují do tibetských vlajek. Chtěl bych pouze upozornit, že Tibet byl otrockou feudální společností. Nikdy nebyl samostatnou zemí a nikdy ho žádná země neuznala.“

Vládu dalajlamy vylíčil jako drsný nevolnický režim, kdy byly lidem za neposlušnost vypíchnuté oči nebo useknutá ruka. „Otroctví bylo v Tibetu zrušeno v roce 1958. Shodou okolností dalajlama odešel rok poté do Indie. Pokud v tom hledáte nějakou souvislost, záleží to jenom na vás,“ prohlásil Zeman.

Mluvil například také o armádě nebo České národní bance. Uvedl, že příští jaro jmenuje do bankovní rady Oldřicha Dědka. „Nyní je zmocněncem pro euro, tak nemá co dělat,“ vysvětlil Zeman.

V souvislosti se situací v OKD zopakoval svou výzvu k trestnímu stíhání podnikatele Zdeňka Bakaly. "Pokud se prokáže, a já předpokládám, že se to prokáže, že se dopustil takzvaného tunelování, součástí rozsudku může být nejen odnětí svobody, ale trestní řád už léta zná jako velmi účinný trest i propadnutí majetku," řekl. Podle něj by to byla pro stát finanční injekce, protože podle jeho zdrojů se celkový objem vytunelovaných prostředků pohybuje mezi 100 až 150 miliardami korun.

Pozn.: Zdeněk Bakala je majitelem společnosti Economia, která vydává i server Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 30 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy