Hrad si kvůli H-Systemu pozval šéfy soudů. Se Zemanem to řešit nemůžu, reaguje Rychetský

Radek Dragoun ČTK Radek Dragoun, ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2018 13:23
"Pravdou je, že mě požádali, jestli bych přišel příští úterý k panu prezidentovi, ale o čem budeme jednat, nemám potuchy," řekl Aktuálně.cz Rychetský.
Pavel Rychetský.
Pavel Rychetský. | Foto: Lukáš Němeček

Praha - Hrad ve čtvrtek oznámil, že se prezident Miloš Zeman příští týden kvůli kauze H-System setká s předsedy Ústavního soudu Pavlem Rychetským a Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem. Rychetský sice potvrdil, že na Hrad vyrazí, o rozhodnutí soudu se však s prezidentem bavit nebude.

"Pravdou je, že mě požádali, jestli bych přišel příští úterý k panu prezidentovi, ale o čem budeme jednat, nemám potuchy," řekl Aktuálně.cz Rychetský. O oznámení Hradu, že se bude jednat o schůzku na téma rozsudku v kauze H-System, nevěděl. "Já se k tomu vůbec nemůžu vyjadřovat. Já samozřejmě žádosti pana prezidenta vyhovím a navštívím ho, ale víc k tomu nemohu říkat," doplnil Rychetský na otázku, jak se zachová, pokud se jej Zeman bude na H-System ptát.

Poškození v kauze H-Systemu oznámili, že rozhodnutí o vystěhování napadnou u Ústavního soudu, Rychetský by tak v jejich případu mohl rozhodovat.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl redakci Aktuálně.cz sdělit, zdali byl Rychetský o tématu schůzky dopředu informován. "O obsahu komunikace s panem předsedou Ústavního soudu nehodlám média informovat," napsal Ovčáček.

Šámal podobně jako Rychetský vylučuje, že by se Zemanem diskutoval o konkrétním rozhodnutí soudu ani probíral jednotlivé aspekty jakéhokoliv případu.

"Předseda Nejvyššího soudu považuje pozvánku na Hrad jako výzvu k diskuzi nad současným stavem soudního systému v České republice. Pokud některá média zavádějícím způsobem prezentují chystanou schůzku jako 'předvolání' předsedy Nejvyššího soudu na Hrad, je třeba se proti tomu ohradit," doplnil mluvčí Petr Tomíček a zdůraznil, že soudy nemohou rozhodovat na základě společenské poptávky nebo poptávky ze strany politiků.

Nejvyšší soud zároveň připomněl, že kauza H-System začala v "divokých 90. letech", kdy krachy provázely řadu podniků nebo bank. "Nejvyšší soud se domnívá, že by si politici měli sami uvědomit svoji spoluzodpovědnost za tehdejší styl podnikání v České republice, jehož dozvuky neustále soudy musí řešit a neměli by nyní populisticky na soudy útočit," dodal mluvčí Nejvyššího soudu. 

Zeman minulý týden zkritizoval rozsudek Nejvyššího soudu v kauze H-System. Společně s dalšími rozsudky podle něj vyvolává vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému.

Soud rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce od právní moci vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Vyhověl tak dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. V minulosti pražské soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy. Nejvyšší soud dospěl k opačnému závěru.

Družstvo Svatopluk tvoří někteří bývalí klienti H-Systemu, kteří si po pádu firmy svépomocí byty dostavěli. Nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů jsou ale podle Nejvyššího soudu absolutně neplatné. Družstvo pokračovalo v započaté stavbě na pozemcích H-Systemu. V podstatě tak investovalo do cizího majetku.

Správce chce nemovitosti zpeněžit ve prospěch všech někdejších klientů vytunelované firmy H-System. Rozhodnutí o vyklizení se týká 60 rodin. Obyvatelé na rozsudek reagovali prohlášením, že se nevystěhují.

Zeman se s oběma představiteli soudů setkal i na konci června, kdy ještě společně s předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou řešili systémové otázky justice, například věk začínajících soudců.

Video: Část peněz klientů H-Systemu skončila u ČSSD, Zeman byl tehdy premiér, říká Marvanová

V jednom z rozsudků je popsáno, jakým způsobem pan Smetka přenášel kufry peněz panu Šloufovi do Lidového domu, říká Marvanová | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy