Hrad konečně promluvil. Zemanova oslava stála 190 tisíc

Domácí Domácí
27. 3. 2014 16:26
Patnáct tisíc padlo na hostesky, 30 tisíc stálo víno. Na oslavu prvního roku prezidentování Miloše Zemana bylo pozváno 260 lidí.
Prezident Miloš Zeman (archivní foto)
Prezident Miloš Zeman (archivní foto) | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Téměř dva týdny trvalo, než Hrad zveřejnil, kolik stála oslava prvního roku Miloše Zemana ve funkci prezidenta. Akce vyšla na zhruba 190 tisíc korun, informovaly Novinky.cz.

„Koncert Hradní stráže, spojený s připomenutím prvního výročí od inaugurace prezidenta republiky Miloše Zemana, vyšel celkem na 188 686 korun. Z toho pět tisíc korun činily náklady na kávu, 15 400 korun na hostesky, 98 tisíc na občerstvení, 30 tisíc na víno, 11 396 na sekt, 24 tisíc za vystupující umělce a 4890 korun pozvánky,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Akce se konala 14. března. Už v den oslavy Ovčáček sliboval, že brzy zveřejní detaily o nákladech.

"Chtěl bych zdůraznit, že jsme v žádném případě zbytečně neutráceli peníze daňových poplatníků, vycházeli jsme ze stávajícího schváleného rozpočtu, který byl schválen Poslaneckou sněmovnou. V žádném případě nedocházelo ke zbytečnému utrácení. To je jediné, co k tomu mohu říci,“ uvedl pouze mluvčí v pondělí po oslavě. Zopakoval to i nyní.

260 pozvaných

Mluvčí už dříve zdůraznil, že sice nešlo o oficiální státní akci, ale ani o soukromou oslavu prezidenta. Seznam hostů byl však plně v rukou hlavy státu.

Pozvaných bylo celkem 260, mezi nimi bývalý úřednický premiér a dnes člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok a jeho ministři Tomáš Podivínský, Marie Benešová (ČSSD) a Jaroslav Palas nebo někteří členové Strany práv občanů – Zemanovců, fotbalista Antonín Panenka, sexuolog Radim Uzel a autor předvolebního spotu režisér Filip Renč.

Brzy prezident na Hradě přivítá další hosty. V polovině dubna by se rád setkal s dárci, kteří přispěli do jeho fondu na snížení státního dluhu.

"Počítáme s tím, že vstupenky budou honorovány, spodní hranice bude zhruba jeden tisíc korun," řekl k tomu Ovčáček.

 

Právě se děje

Další zprávy