Hrad žádá, aby odmítnuté žádosti o informace opět posuzoval Mynář. Vnitro mu vyhoví

ČTK ČTK
17. 9. 2020 10:08
Pražský hrad navrhl změnit zákon o svobodném přístupu k informacím tak, aby odmítnuté žádosti o informace posuzoval v případě Hradu jako nadřízený orgán kancléř Vratislav Mynář, píše server iRozhlas.cz. Nyní to, jestli státní instituce tají informace oprávněně, posuzuje Úřad pro ochranu osobních údajů. Tato podoba zákona platí asi devět měsíců a Hrad usiluje o návrat do stavu, který byl před ní.
Foto: Lukáš Bíba

Pražský hrad návrat k dřívějšímu stavu, kdy se žadatel o informace musel po odmítnutí obrátit na soudy, navrhl v připomínkovém řízení k chystané novele informačního zákona. Ministerstvo vnitra změnu, kterou podle něj požadovala také Bezpečnostní informační služba (BIS), do novely vloží. "Ministerstvo vnitra se nakonec těmto požadavkům po konzultaci s Úřadem pro ochranu osobních údajů, který je nadřízený správní orgán podle aktuálního znění daného ustanovení, rozhodlo vyhovět," uvedla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva.

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) se podle vyjádření svého šéfa Jiřího Kauckého kloní k tomu, že z nynějšího systému by měla být vyjmuta moc zákonodárná, moc soudní a prezident republiky. Kaucký na Twitteru uvedl, že jde o ústavní důvody a vyjmuty by měly být orgány, kterým by jeho úřad "neměl být nadřízen" kvůli dělbě moci.

Piráti jsou proti

Pražský hrad podle dříve platných pravidel, k nimž se chce vrátit, patřil mezi instituce, které si stížnost na neposkytnutí informací vyřizovaly samy. Stejné to bylo například u městských firem. Přezkum tak mohl být čistě formální, píše iRozhlas.cz. Třeba u ministerstev o odvolání proti neposkytnutí informací požadovaných podle zákona rozhoduje ministr, pro policii je nadřízeným orgánem pro odvolání ministerstvo vnitra.

Změna navrhovaná Pražským hradem by byla posun špatným směrem, uvedl pirátský poslanec Jakub Michálek, který nyní platnou úpravu o odvolání k ÚOOÚ inicioval. "Představa, že se občanům zlepší přístup k informacím, když se budeme odvolávat proti kanceláři k jejímu vedoucímu, je legrační. Současný systém, kdy rozhoduje nestranná instituce, je daleko vhodnější," uvedl.

Expert na otevřenost státní správy Oldřich Kužílek návrh považuje za velký krok zpátky. "To, co tam provádí, jde úplně mimo právo. Odvolací orgán musí být někdo jiný, než ten, proti komu se jako žadatel odvolávám. Musí tam být nezávislá kontrola," podotkl.

Video: Zemanův Mynář a Mynářův Zeman. Tohle je příběh muže, který občas musí za dveře

Hradnímu kancléři se za šest let nepodařilo získat bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Přesto zůstává po prezidentově boku. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy