Průzkum: Piráti by se poprvé dostali do sněmovny, volby by vyhrálo hnutí ANO s náskokem před ČSSD

Domácí Domácí
17. 3. 2017 16:10
Volby do Poslanecké sněmovny by vyhrálo hnutí ANO s 27 procenty hlasů. Druhá ČSSD si polepšila na 15,5 procenta, ale má jen malý náskok před KSČM. "Hnutí ANO suverénně vede, i když jeho podpora z dlouhodobého pohledu kolísá. Nestabilita je výrazem nezakotvenosti voličských sympatií a citlivostí na vývoj politické situace," vysvětlují autoři výzkumu. Do sněmovny by se poprvé probojovala Česká pirátská strana, která by získala 5,5 procenta hlasů. Neuspěla by ale případná koalice lidovců a hnutí Starostové, která by na 10 procent těsně nedosáhla.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš | Foto: ČTK

Praha - Kdyby se volby do Poslanecké sněmovny konaly v březnu, vyhrálo by hnutí ANO s 27 % před druhou ČSSD s 15,5 %. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM. Na třetím místě se umístili komunisté s necelými 14 % hlasů.

"Hnutí ANO suverénně vede, i když jeho podpora z dlouhodobého pohledu kolísá. Nestabilita je výrazem nezakotvenosti voličských sympatií a citlivosti na vývoj politické situace," vysvětlují autoři výzkumu.

Největším překvapením je 5,5 % hlasů pro Českou pirátskou stranu, která by se tak dostala do parlamentu.

Čtvrté místo těsně drží se 7,6 % lidovci, na které ztrácí občanští demokraté tři desetiny procentního bodu. TOP 09 by získala 6,7 procenta. "TOP 09 se po dílčím poklesu vrátila nad pětiprocentní práh. Zdá se, že hlasy mezi ODS a TOP 09 se přelévají," píší v tiskové zprávě autoři výzkumu.

Případná koalice KDU-ČSL a Starostů by podle výzkumu mohla dopadnout špatně. Hnutí Starostové získalo pouze 2,2 procenta hlasů. Obě strany by daly dohromady jen 9,8 procenta hlasů, což by jim pro vstup do sněmovny nestačilo. Pod pěti procenty jsou také Okamurova SPD, Úsvit a Strana zelených.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Texas schválil, aby lidé nosili zbraně na veřejnosti i bez zvláštního povolení

Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na veřejnosti bez zvláštního povolení nebo školení. Příslušný zákon ve středu podepsal guvernér Greg Abbott, informoval list The Texas Tribune. Opatření prosadili místní republikáni k nelibosti demokratů, podle nichž úřady uvolňují pravidla pro nošení zbraní i přesto, že státem v posledních letech otřáslo několik krvavých střeleckých incidentů.

Nový zákon umožňuje obyvatelům Texasu volně nosit ruční zbraně, a to skrytě i otevřeně, pokud jim předtím nezakázaly státní či federální úřady zbraň vlastnit. Texasané dosud ve většině případů museli mít k nošení ruční zbraně na veřejnosti zvláštní povolení. K jeho získání bylo potřeba poskytnout úřadům otisk prstu, projít několikahodinovým školením, složit písemný test a zkoušku na střelnici. Nošení pušek na veřejnosti bylo možné již dříve bez povolení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy