Heparinový vrah mohl zabít až 13 lidí

Zdeněk Mihalco
25. 1. 2007 13:11
Praha - Komise ministerstva zdravotnictví nalezla v nemocnici v Havlíčkově Brodě další podezřelé dokumentace úmrtí pacientů.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zdravotník, kterého policie podezřívá z vražd pacientů v Havlíčkově Brodě, tak může mít na svědomí víc případů.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek dnes řekl, že znalecká komise zkoumá celkem dvaadvacet léčebných spisů z havlíčkobrodské nemocnice. Tedy dvaadvacet pacientů, u nichž je vážné podezření, že nebyli léčeni správně. Třináct z nich skončilo úmrtím člověka.

"Jde zatím o průběžnou zprávu," řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Komise podle něj případy zkoumá z medicínského hlediska, tedy zjišťuje, zda nedošlo k pochybení lékařů nebo k cizímu zavinění smrti. "Vzniklo podezření, že nedošlo ke správné medicínské praxi a jejich úmrtí není vysvětlitelné," upřesnil ministr.

Komise bude podezřelé případy rozebírat ještě několik týdnů. Pokud zjistí, že mohlo jít o vraždy, předá své závěry policii. 

V nemocnici v Havlíčkově Brodě komise prověřila celkem 373 dokumentací.

Policisté dosud připisují takzvanému heparinovému vrahovi osm obětí a devět pokusů o vraždu.

Tady se podle obvinění policie vraždilo. Nemocnice v Havlíčkově Brodě
Tady se podle obvinění policie vraždilo. Nemocnice v Havlíčkově Brodě | Foto: Ludvík Hradilek

Pacienty má mít na svědomí někdejší zaměstnanec anesteziologicko-resuscitačního oddělení Petr Zelenka, který podle obvinění policie podával pacientům lék heparin, který snižuje krevní srážlivost.

Komise: V Jihlavě se nevraždilo

Znalecká komise ministerstva zdravotnictví také zkonstatovala, že v Jihlavě, kde Zelenka působil několik týdnů, nedošlo k žádnému podezřelému úmrtí. V jihlavské nemocnici se tedy s největší pravděpodobností nevraždilo.

V jihlavské nemocnici komise zkoumala zdravotnickou dokumentaci 589 pacientů.

Podle ministra komise také zjistila, že zdravotnická dokumentace v Jihlavě je vedena velmi nedbale. 

Smrt kvůli heparinu

Pravděpodobný vrah si vybíral pacienty v bezvědomí nebo v umělém spánku. Policie uvedla, že oběti volil náhodně, neměl žádný klíč koho ano a koho ne. Lék vždy podával pacientům kolegů, které sám neměl na starosti. "Podezřelý prováděl své činy velmi rafinovaně. Většinou ke konci směny. Příznaky předávkování heparinu se objevily až u následující směny," popsal před časem pro Aktuálně.cz primář ARO Pavel Longin.

Heparin měl podávat pacientům, kteří již krvácivé projevy měli, čili nebylo překvapením, že se krvácení zvýšilo. "U pacientů v kritickém stavu, kteří na ARO leží, není taková změna stavu neobvyklá," doplňuje.

Právě proto se na Zelenkovo počínání dlouho nepřišlo. Když pak vedení havlíčkobrodské nemocnice mělo podezření, obrátilo se na policii. Zelenka byl propuštěn - a nastoupil do nemocnice v Jihlavě.

V souvislostech:

Foto: Aktuálně.cz
  • Je to největší kauza českého zdravotnictví. A jedna z největších v české kriminalistice. Sériové vraždy pacientů v nemocnici. Kauza heparin. Za jakých okolostí podezřelý zabíjel? Jak se projevuje heparin? Nemohli lékaři na počínání Zelenky, který tu pracoval jako zdravotní sestra, přijít dříve?
  • Podrobnosti naleznete ve SPECIÁLU zde

 

Právě se děje

Další zprávy