"Sním klobouk, jestli nám Babiš dá vnitro a finance." Část ČSSD kritizuje Hamáčka za jednání s ANO

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
28. 3. 2018 15:17
Pár hodin poté, co vedení ČSSD oznámilo, že připustí účast trestně stíhaného premiéra ve vládě výměnou za ministerstvo financí nebo vnitra, se strhla uvnitř sociální demokracie vlna ostré kritiky. Pro část poslanců je tato varianta nepřijatelná.
Jiří Zimola a Jan Hamáček.
Jiří Zimola a Jan Hamáček. | Foto: ČTK

Praha - Vstřícnost předsedy Jana Hamáčka vůči přáním premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše začíná v ČSSD narážet na kritiku. Řadu sociálních demokratů překvapilo především úterní Hamáčkovo prohlášení, že Babiš, stíhaný pro padesátimilionový dotační podvod, může zůstat ve vládě výměnou za ministerstvo vnitra nebo financí. Naproti tomu komunisté, od kterých chce ANO jen podporu, své požadavky stupňují a několikrát se jim podařilo vyjednat ústupky.

"Pro mě je trestně stíhaná osoba jako člen vlády pořád stejný problém a nic se na tom nemění. Je to pro mě nepřijatelné," reagoval na výsledky úterního jednání ANO a ČSSD sociálnědemokratický poslanec Ondřej Veselý.

Předseda Hamáček se však nepříjemné reakci nemůže divit, protože ČSSD už před volbami slibovala, že do vlády s trestně stíhaným politikem nepůjde. Únorový sjezd navíc angažmá Babiše v kabinetu označil za "zásadní problém".

Navzdory těmto signálům se Hamáček se svým místopředsedou Jiřím Zimolou rozhodli jinak. Navrhli sice premiérovi, jestli by se nenechal nahradit někým jiným, po jeho negativní odpovědi však od podmínky ustoupili. "Pro nás zbývá jediné řešení, že hnutí ANO bude ochotno přijít s nějakou garancí nebo postupem, kde bude omezený případný střet zájmů nebo otázka vlivu na řešení této věci. Tedy pokud bychom měli o účasti ve vládě uvažovat, tak sociální demokracie bude požadovat vedení ministerstva vnitra nebo financí," řekl Jan Hamáček. 

Podle několika poslanců, které redakce Aktuálně.cz oslovila, však takové posty nejsou dostatečnou kompenzací za setrvání Babiše ve vládě. "Nedokážu si moc představit, jak lze vyměnit zásadní problém za ministerské posty. Jsem opravdu rád, že o případném vstupu do vlády bude rozhodovat celá členská základna ČSSD," komentoval výsledky jednání další poslanec Roman Onderka.

Sociální demokraté mají po dubnovém sjezdu strany v referendu hlasovat o tom, zda vstoupí do vlády. Podle několika poslanců však Hamáčkův ústupek členové těžko přijmou a není vyloučené, že dohoda o kabinetu ANO a ČSSD podporovaném komunisty spadne pod stůl. 

"Je otázka, zda to bude sociální demokracii stačit. Podle mého subjektivního názoru to stačit nebude," komentoval situaci poslanec Jan Birke. Sám sice chápe kolegy vyjednavače, jejichž představy narážejí na realitu a Babišovu neústupnost, na druhou stranu ale Birke upozorňuje, že ani na nynější požadavek ČSSD na jeden ze dvou důležitých resortů vedení ANO nepřistoupí. "Vy si skutečně myslíte, že nám Babiš ministerstvo vnitra a financí dá? Odpovídám, že nedá. A jestli nám ho dá, tak sním klobouk," zdůraznil Birke.

Na pokračování mimořádného sjezdu 7. dubna v Hradci Králové bude ČSSD volit nové místopředsedy. O post usilují třeba právě Onderka a Veselý. Právě názor na vládu s ANO uchazeče o křesla ve vedení strany i členskou základnu rozděluje.

Zatím patří mezi favority volby místopředsedy kromě pardubického hejtmana Martina Netolického třeba primátor Olomouce Antonín Staněk či radní z Vysočiny Jana Fialová. Jak Staněk, tak i Fialová jsou ke spolupráci s ANO vstřícnější. "Kdyby ANO s touto nabídkou přišlo, považuji ji za dobrou," hodnotila výsledek poslední schůzky Hamáčka s Babišem Fialová.

A spokojený s výkonem předsedy ČSSD je také primátor Staněk. "Pozitivní na tom je, že se ukázalo a potvrdilo, že když se jedná, je možné dospět k oboustranně přijatelným kompromisům," odpověděl Staněk na otázku Aktuálně.cz. Dosavadní výsledky schůzek mezi sociálními demokraty a týmem Andreje Babiše pak považuje "za významný a konstruktivní posun v postoji ANO k požadavkům ČSSD".

Úterní vyjádření Jana Hamáčka o jednání s ANO

Nepanuje shoda v oblasti daňových záležitostí, říká Jan Hamáček, předseda ČSSD. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 20 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy