Fotoreportáž: Přísahali Masarykovi, bojovali za Wehrmacht. Z kraje, který Hitler "osvobodil"

Fotoreportáž: Přísahali Masarykovi, bojovali za Wehrmacht. Z kraje, který Hitler "osvobodil"
Dnešní Hlučínsko (Hultschiner Landchen) je historické území s nejednotnou národní identitou. Do roku 1920 bylo pruskou provincií a v první světové válce sloužili vojáci císaři Vilému II. Před 90 lety si přes 90% obyvatel  přálo zůstat součástí Německa. Hlučínské elity intervenovaly u dohodových jednání o poválečném uspořádání, hlučínské ženy psaly papežovi. Marně.
Když v únoru 1920 proběhl zábor území čs. armádou, nikdo nevycházel z domu. Když ale roku 1938 v rámci Mnichovské dohody připojil Hitler Hlučínsko (narozdíl od Sudet) přímo k Třetí říši jako tzv. Altreich (Starou říši), vítaly jeho příjezd tisíce lidí.
"Hlučínsko z otroctví osvobozeno Adolfem Hitlerem" vítal führera nápis z ozdobené radnice na tehdejším náměstí Adolfa Hitlera.
Po válce se náměstí přejmenovalo na Stalinovo a oslav 1. Máje se účastnili i bývalí ruští zajatci. Jejich vnoučata jsou na dnešním Mírovém náměstí pouze zajatci soudobého kapitalismu. Spletité osudy jejich předků a sporného území ale dosud visí ve vzduchu.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
23. 9. 2010 19:23

V severovýchodním cípu republiky ještě žijí pamětníci, co u Stalingradu bojovali za wehrmacht. Pocházejí z Hlučínska - kraje, který měl po plebiscitu roku 1920 zůstat součástí Německa, ale byl připojen k nově vzniklé ČSR. Letos uplynulo devadesát let od zabrání území československou armádou. Moravci, jak sami sebe nazývali, pak příchod Hitlera oslavovali jako osvobození, přesto po válce nebyli vyhnáni ani odsunuti. Prozkoumejte blíže osudy těchto lidí i kraje v následující fotoreportáži.

 

Právě se děje

Další zprávy