České dráhy pojmenovaly po Wintonovi salonek na hlavním nádraží. V Německu se jedná o 20 památnících

Podívejte se, jak křest salonku vypadal.
Malý salonek, který ponese velké jméno.
České dráhy na hlavním nádraží vybudovaly luxusní čekárnu a rozhodly se ji pojmenovat po siru Nicholasi Wintonovi.
Národní dopravce sem proto sezval takzvané Wintonovy děti čili seniory, kterým sir Nicholas Winton ještě jako dětem cestou do Anglie zachránil život.
Šlo tehdy o převážně židovské děti, jimž před druhou světovou válkou nenápadný a skromný Angličan zachránil život tím, že je jako uprchlíky vypravil z obsazeného Československa.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
11. 7. 2017 15:49
České dráhy se v úterý rozhodly vzdát poctu zachránci 669 československých dětí Nicholasi Wintonovi tak, že po něm pojmenovaly luxusní čekárnu na pražském hlavním nádraží. Slavnostního křtu se zúčastnily i některé z tehdy zachráněných dětí, dnes už senioři. Na hlavním nádraží jde o třetí poctu skromnému Angličanovi, na peronu je umístěná socha, v podchodu pak nový památník s otisky rukou, jehož zmenšenou kopii bude mít i nová čekárna. Jedna z Wintonových dětí, Milena Grenfell-Bainesová, pak Aktuálně prozradila, že by se pomník s otisky dlaní mohl objevit i na německých nádražích. "V Německu by chtěli postavit 20 dalších pomníků," řekla.
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy