Foto: Vzpomínka na Tobruk. V Česku cvičí protivzdušné obrany

Foto: Vzpomínka na Tobruk. V Česku cvičí protivzdušné obrany
Střelba z protiletadlového raketového kompletu RBS-70 ve vojenském výcvikovém prostoru.
Litevští vojáci budou během cvičení Tobruq Legacy také cvičit s protiletadlovými komplety RBS-70.
Litevští vojáci při přebíjení protiletadlového kompletu RBS-70.
Střelba z protiletadlového raketového kompletu MISTRAL z výzbroje maďarských vojáků.
Foto: Externí
Domácí Domácí
22. 6. 2015 13:59
Vojenského cvičení se zúčastní téměř pět stovek vojáků z Česka, Litvy, Maďarska, Slovenska a Spojených států amerických.

Boletice - Ve vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku začalo mezinárodní cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany s názvem Tobruq Legacy 2015.

Akce potrvá dva týdny a zúčastní se jí téměř pět stovek vojáků. Kromě českých jednotek se do něj zapojí příslušníci ozbrojených sil Litvy, Maďarska, Slovenska a Spojených států amerických.

"Minulý týden jsme završili několikaměsíční náročnou přípravnou fázi. Od prvotní myšlenky na společné cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany až po dnešek jsme ušli velký kus cesty. Věřím, že naše úsilí se nám zúročí v podobě úspěšného cvičení," uvedl plukovník Vladimír Barca, velitel 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

Cvičení bude demonstrovat schopnost dostát závazkům vyplývajících z článku 5 Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně členských států NATO. Společný výcvik jednotek protivzdušné obrany se v takovém rozsahu na našem území uskuteční poprvé. Řídit jej budou příslušníci české armády.

"Naši vojáci se zdokonalí v řízení a velení jednotkám pozemní protivzdušné obrany členských států NATO. Získají tak cenné zkušenosti, které mohou využít při nasazení v aliančních operacích,“ doplnil plukovník.

Celá akce se hlásí k odkazu 200. čs. lehkého protiletadlového pluku, který se za druhé světové války významně zapojil do bojů o severoafrické přístavní město Tobruk.

Čtyři národy budou poprvé střílet společně

Během cvičení bude využíváno několik typů přenosných protiletadlových raketových systémů velmi krátkého dosahu. Čeští a litevští vojáci budou cvičit s protiletadlovými komplety RBS-70, jež rakety na cíl navádějí dálkově po laserovém paprsku.

Slováci budou používat komplety IGLA a Maďaři komplety MISTRAL, oba pracují na principu optoelektronického samonavádění.

Taktické cvičení vyvrcholí bojovými střelbami ze zbraňových systémů. Poprvé se tak v České republice v jeden den uskuteční střelby z protiletadlových kompletů velmi krátkého dosahu čtyř aliančních armád.

Američtí  vojáci budou na cvičení zabezpečovat přenos dat ze Střediska řízení a uvědomování (tzv. CRC - Control and Reporting Centre) ve Staré Boleslavi do hlavního místa velení cvičících jednotek v Boleticích. K tomu využijí systém velení a řízení s označením FAAD.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ostravské letiště zprovozní v dubnu linku do Kyjeva, letenka vyjde na necelých 700 korun

Z ostravského letiště v Mošnově začne od 26. dubna létat pravidelná linka do Kyjeva na Ukrajině. Bude létat třikrát týdně, v pondělí, středu a pátek. Provozovat ji bude společnost SkyUP Airlines. V úterý to v tiskové zprávě oznámila společnost Letiště Ostrava. Na lince se budou střídat letouny Boeing B737-800 a Boeing B737-700 s kapacitou 189 a 149 míst. "Jednosměrné letenky jsou v prodeji za cenu od 26 eur (zhruba 680 korun)," uvedlo letiště, které patří Moravskoslezskému kraji.

Obchodní ředitel Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský uvedl, že čeští cestující mohou linku využívat k turistice, zatímco opačným směrem bude sloužit hlavně pro dopravu ukrajinských zaměstnanců a jejich rodin do Moravskoslezského, ale také Olomouckého a slovenského Žilinského kraje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Uzemněné Boeingy MAX příští týden zřejmě dostanou v Evropě povolení k provozu

Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na území Evropské unie. V úterý to řekl šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad o povolení rozhoduje. Letadla nesměla do vzduchu po dvou tragických nehodách, které odhalily softwarovou chybu. Ve Spojených státech a v některých dalších zemích už Boeing povolení k obnově provozu těchto strojů dostal.

Ky uvedl, že stroje 737 MAX budou moci létat, pokud budou splňovat podmínky EASA a jeho piloti absolvují výcvik. Jednou ze změn, kterou si unijní regulátor vnutil, je nová certifikace stabilizačního systému MCAS. U něj se zjistilo, že patrně sehrál klíčovou úlohu při tragických nehodách.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

AC sází na veterány. Zlatana doplní Mandžukič

Vedoucí celek italské fotbalové ligy AC Milán potvrdil příchod útočníka Maria Mandžukiče. Čtyřiatřicetiletý vicemistr světa z roku 2018 s klubem podepsal smlouvu do konce sezony a součástí dohody je i opce pro následující ročník.

Mandžukič působil poslední rok v katarském Duhajlu. Předtím strávil čtyři a půl roku v Juventusu, za který v soutěžních zápasech nastřílel 44 branek, čtyřikrát s ním vyhrál ligu a třikrát národní pohár. Za sebou má také angažmá v Dinamu Záhřeb, Wolfsburgu, Atléticu Madrid a Bayernu Mnichov, se kterým v roce 2013 ovládl i Ligu mistrů.

V týmu AC Milán, který vede Serii A o tři body před městským rivalem Interem, se Mandžukič potká s jiným zkušeným útočníkem Zlatanem Ibrahimovicem. Devětatřicetiletý Švéd patří s dvanácti góly mezi nejlepší střelce dosavadního průběhu Serie A.

před 59 minutami

Kreml nehodlá v případu Navalného brát zřetel na Západ

Kreml nehodlá přihlížet k výzvám západních zemí, který hrozí Rusku sankcemi za uvěznění opozičního politika Alexeje Navalného. Uvedl to v úterý mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Případ Navalného je podle Kremlu výlučně ruská věc.

Navalnyj, který je pokládán za nejvážnějšího Putinova soupeře na ruské scéně, byl zatčen hned po nedělním příletu do Moskvy z léčby v Německu. V Berlíně se zotavoval ze srpnového pokusu o otravu, který připisuje Putinovi a jeho tajné službě FSB. V cele čeká na soud, který jej podle ruských médií nejspíše pošle na 3,5 roku do vězení pod záminkou neplnění pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Navalnyj po svém zadržení vyzval své stoupence k protestům. Peskov podle Reuters prohlásil, že se Kreml protestů nebojí.

Představitelé pobaltských zemí se již vyslovili pro uvalení dalších sankcí na Rusko. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v neděli po zadržení Navalného uvedl, že bude chtít věc projednat na nejbližším jednání rady ministrů zahraničí EU. "Byl zatčen za své názory, nikoliv za to, co je mu formálně kladeno za vinu. Ruský režim tím porušuje mezinárodní smlouvy o lidských právech, zdůraznil Petříček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy