Foto: Vzpomínka na Tobruk. V Česku cvičí protivzdušné obrany

Foto: Externí
Domácí Domácí
22. 6. 2015 13:59
Vojenského cvičení se zúčastní téměř pět stovek vojáků z Česka, Litvy, Maďarska, Slovenska a Spojených států amerických.

Boletice - Ve vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku začalo mezinárodní cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany s názvem Tobruq Legacy 2015.

Akce potrvá dva týdny a zúčastní se jí téměř pět stovek vojáků. Kromě českých jednotek se do něj zapojí příslušníci ozbrojených sil Litvy, Maďarska, Slovenska a Spojených států amerických.

"Minulý týden jsme završili několikaměsíční náročnou přípravnou fázi. Od prvotní myšlenky na společné cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany až po dnešek jsme ušli velký kus cesty. Věřím, že naše úsilí se nám zúročí v podobě úspěšného cvičení," uvedl plukovník Vladimír Barca, velitel 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

Cvičení bude demonstrovat schopnost dostát závazkům vyplývajících z článku 5 Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně členských států NATO. Společný výcvik jednotek protivzdušné obrany se v takovém rozsahu na našem území uskuteční poprvé. Řídit jej budou příslušníci české armády.

"Naši vojáci se zdokonalí v řízení a velení jednotkám pozemní protivzdušné obrany členských států NATO. Získají tak cenné zkušenosti, které mohou využít při nasazení v aliančních operacích,“ doplnil plukovník.

Celá akce se hlásí k odkazu 200. čs. lehkého protiletadlového pluku, který se za druhé světové války významně zapojil do bojů o severoafrické přístavní město Tobruk.

Čtyři národy budou poprvé střílet společně

Během cvičení bude využíváno několik typů přenosných protiletadlových raketových systémů velmi krátkého dosahu. Čeští a litevští vojáci budou cvičit s protiletadlovými komplety RBS-70, jež rakety na cíl navádějí dálkově po laserovém paprsku.

Slováci budou používat komplety IGLA a Maďaři komplety MISTRAL, oba pracují na principu optoelektronického samonavádění.

Taktické cvičení vyvrcholí bojovými střelbami ze zbraňových systémů. Poprvé se tak v České republice v jeden den uskuteční střelby z protiletadlových kompletů velmi krátkého dosahu čtyř aliančních armád.

Američtí  vojáci budou na cvičení zabezpečovat přenos dat ze Střediska řízení a uvědomování (tzv. CRC - Control and Reporting Centre) ve Staré Boleslavi do hlavního místa velení cvičících jednotek v Boleticích. K tomu využijí systém velení a řízení s označením FAAD.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy