Foto: Vzpomínka na Tobruk. V Česku cvičí protivzdušné obrany

Foto: Vzpomínka na Tobruk. V Česku cvičí protivzdušné obrany
Střelba z protiletadlového raketového kompletu RBS-70 ve vojenském výcvikovém prostoru.
Litevští vojáci budou během cvičení Tobruq Legacy také cvičit s protiletadlovými komplety RBS-70.
Litevští vojáci při přebíjení protiletadlového kompletu RBS-70.
Střelba z protiletadlového raketového kompletu MISTRAL z výzbroje maďarských vojáků.
Foto: Externí
Domácí Domácí
22. 6. 2015 13:59
Vojenského cvičení se zúčastní téměř pět stovek vojáků z Česka, Litvy, Maďarska, Slovenska a Spojených států amerických.

Boletice - Ve vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku začalo mezinárodní cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany s názvem Tobruq Legacy 2015.

Akce potrvá dva týdny a zúčastní se jí téměř pět stovek vojáků. Kromě českých jednotek se do něj zapojí příslušníci ozbrojených sil Litvy, Maďarska, Slovenska a Spojených států amerických.

"Minulý týden jsme završili několikaměsíční náročnou přípravnou fázi. Od prvotní myšlenky na společné cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany až po dnešek jsme ušli velký kus cesty. Věřím, že naše úsilí se nám zúročí v podobě úspěšného cvičení," uvedl plukovník Vladimír Barca, velitel 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

Cvičení bude demonstrovat schopnost dostát závazkům vyplývajících z článku 5 Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně členských států NATO. Společný výcvik jednotek protivzdušné obrany se v takovém rozsahu na našem území uskuteční poprvé. Řídit jej budou příslušníci české armády.

"Naši vojáci se zdokonalí v řízení a velení jednotkám pozemní protivzdušné obrany členských států NATO. Získají tak cenné zkušenosti, které mohou využít při nasazení v aliančních operacích,“ doplnil plukovník.

Celá akce se hlásí k odkazu 200. čs. lehkého protiletadlového pluku, který se za druhé světové války významně zapojil do bojů o severoafrické přístavní město Tobruk.

Čtyři národy budou poprvé střílet společně

Během cvičení bude využíváno několik typů přenosných protiletadlových raketových systémů velmi krátkého dosahu. Čeští a litevští vojáci budou cvičit s protiletadlovými komplety RBS-70, jež rakety na cíl navádějí dálkově po laserovém paprsku.

Slováci budou používat komplety IGLA a Maďaři komplety MISTRAL, oba pracují na principu optoelektronického samonavádění.

Taktické cvičení vyvrcholí bojovými střelbami ze zbraňových systémů. Poprvé se tak v České republice v jeden den uskuteční střelby z protiletadlových kompletů velmi krátkého dosahu čtyř aliančních armád.

Američtí  vojáci budou na cvičení zabezpečovat přenos dat ze Střediska řízení a uvědomování (tzv. CRC - Control and Reporting Centre) ve Staré Boleslavi do hlavního místa velení cvičících jednotek v Boleticích. K tomu využijí systém velení a řízení s označením FAAD.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Rubljov vyhrál na antuce v Hamburku už třetí letošní turnaj

Ruský tenista Andrej Rubljov vyhrál před French Open antukový turnaj v Hamburku a v této sezoně, na půl roku přerušené koronavirem, slaví již třetí titul. Poprvé dobyl podnik kategorie ATP 500. Druhého nasazeného Řeka Stefanose Tsitsipase ve finále přehrál 6:4, 3:6 a 7:5.

Rubljov v generálce na antukový grandslam v Paříži předvedl v závěru skvělý obrat. V bitvě dvou dvaadvacetiletých hráčů totiž světová šestka Tsitsipas vedl v rozhodujícím setu už 5:3, ale rodák z Moskvy prokázal pevné nervy a vynahradil si zklamání z hamburské antuky z loňska, kdy finálový duel s Gruzíncem Nikolozem Basilašvilim prohrál.

Více titulů na okruhu ATP má letos jen světová jednička Novak Djokovič, a to o jeden. Rubljov na začátku sezony ovládl turnaje v Dauhá a Adelaide. Dnes 14. hráč žebříčku získal pátou trofej v kariéře.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob, informovala švýcarská televize SRF po poledním uzavřením volebních místností. Podle projekcí na základě částečných výsledků se proti vyslovilo přes 60 procent zúčastněných. V referendu se hlasovalo i dalších otázkách.

Plebiscit iniciovala nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), podle níž smlouva umožňuje masové přistěhovalectví do země. Hlasování bylo podle agentury Reuters důležitým testem přístupu k cizincům, kteří tvoří asi čtvrtinu obyvatel Švýcarska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy