Foto: Vzpomínka na Tobruk. V Česku cvičí protivzdušné obrany

Foto: Vzpomínka na Tobruk. V Česku cvičí protivzdušné obrany
Střelba z protiletadlového raketového kompletu RBS-70 ve vojenském výcvikovém prostoru.
Litevští vojáci budou během cvičení Tobruq Legacy také cvičit s protiletadlovými komplety RBS-70.
Litevští vojáci při přebíjení protiletadlového kompletu RBS-70.
Střelba z protiletadlového raketového kompletu MISTRAL z výzbroje maďarských vojáků.
Foto: Externí
Domácí Domácí
22. 6. 2015 13:59
Vojenského cvičení se zúčastní téměř pět stovek vojáků z Česka, Litvy, Maďarska, Slovenska a Spojených států amerických.

Boletice - Ve vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku začalo mezinárodní cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany s názvem Tobruq Legacy 2015.

Akce potrvá dva týdny a zúčastní se jí téměř pět stovek vojáků. Kromě českých jednotek se do něj zapojí příslušníci ozbrojených sil Litvy, Maďarska, Slovenska a Spojených států amerických.

"Minulý týden jsme završili několikaměsíční náročnou přípravnou fázi. Od prvotní myšlenky na společné cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany až po dnešek jsme ušli velký kus cesty. Věřím, že naše úsilí se nám zúročí v podobě úspěšného cvičení," uvedl plukovník Vladimír Barca, velitel 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

Cvičení bude demonstrovat schopnost dostát závazkům vyplývajících z článku 5 Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně členských států NATO. Společný výcvik jednotek protivzdušné obrany se v takovém rozsahu na našem území uskuteční poprvé. Řídit jej budou příslušníci české armády.

"Naši vojáci se zdokonalí v řízení a velení jednotkám pozemní protivzdušné obrany členských států NATO. Získají tak cenné zkušenosti, které mohou využít při nasazení v aliančních operacích,“ doplnil plukovník.

Celá akce se hlásí k odkazu 200. čs. lehkého protiletadlového pluku, který se za druhé světové války významně zapojil do bojů o severoafrické přístavní město Tobruk.

Čtyři národy budou poprvé střílet společně

Během cvičení bude využíváno několik typů přenosných protiletadlových raketových systémů velmi krátkého dosahu. Čeští a litevští vojáci budou cvičit s protiletadlovými komplety RBS-70, jež rakety na cíl navádějí dálkově po laserovém paprsku.

Slováci budou používat komplety IGLA a Maďaři komplety MISTRAL, oba pracují na principu optoelektronického samonavádění.

Taktické cvičení vyvrcholí bojovými střelbami ze zbraňových systémů. Poprvé se tak v České republice v jeden den uskuteční střelby z protiletadlových kompletů velmi krátkého dosahu čtyř aliančních armád.

Američtí  vojáci budou na cvičení zabezpečovat přenos dat ze Střediska řízení a uvědomování (tzv. CRC - Control and Reporting Centre) ve Staré Boleslavi do hlavního místa velení cvičících jednotek v Boleticích. K tomu využijí systém velení a řízení s označením FAAD.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy