Foto: Proti "mlátičce" a za Drahoše. Stovky lidí demonstrovaly v Praze na Palachovo výročí

Foto: Proti "mlátičce" a za Drahoše. Stovky lidí demonstrovaly v Praze na Palachovo výročí
Na Malostranském náměstí se v den vyslovení nedůvěry Babišově vládě sešly asi tři stovky lidí.
Protestovaly jak proti Zemanovi...
... tak proti volbě komunisty Zdeňka Ondráčka do čela poslaneckého výboru pro kontrolu bezpečnostních složek.
"Máme na paměti památku Jana Palacha a další z Palachova týdne," řekl lidem organizátor Tomasz Peszyński.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
16. 1. 2018 20:34
Na Malostranském náměstí v Praze se sešly asi tři stovky lidí na demonstraci proti zvolení komunistického poslance a bývalého příslušníka VB Zdeňka Ondráčka do čela výboru pro kontrolu bezpečnostních složek (GIBS). Zároveň zde lidé vyjadřovali podporu Jiřímu Drahošovi, jehož opětovně osobně podpořil Michal Horáček, ale také třeba Hayato Okamura.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy