Srovnání: Jak se změnila místa měsíc po úderu tornáda. Ubylo sutin, ale i domů

Srovnání: Jak se změnila místa měsíc po úderu tornáda. Ubylo sutin, ale i domů
Navštívili jsme obce poničené tornádem měsíc od katastrofy a vyfotografovali, jak se proměnilo dvacet postižených míst. Toto je kostel sv. Bartoloměje v Hruškách krátce po tornádu.
A stejný kostel měsíc poté.
Po tornádu. Jozef Žembery u svého poničeného domu v zahrádkářské kolonii.
Měsíc od úderu tornáda. Dům Jozefa Žemberyho už má novou střechu i komín.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
28. 7. 2021 15:01
Ubylo sutin, přibylo plachet a střech. Navštívili jsme obce poničené tornádem měsíc od katastrofy a nafotili jsme, jak se dvacet postižených míst od té doby proměnilo. Některé domy už nestojí.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy