Foto: V Jizerských horách zkouší jednoduchý a přitom účinný způsob, jak zadržet vodu

Foto: V Jizerských horách zkouší jednoduchý a přitom účinný způsob, jak zadržet vodu
Spolek Milujeme Jizerky zavádí do praxe v Česku dosud téměř neznámý způsob, jak zadržet vodu v kopcovité krajině.
Zakladatele spolku Daniela Honziga (vlevo) a Stanislava Dubského trápí úbytek vody v jejich milovaných Jizerských horách. "Chtěli jsme to změnit," říká Honzig, mimochodem nedávný mistr ČR v jízdě v boulích.
Hledali proto způsob, jak. "Řešení jsme objevili s Miroslavem Kubínem z CHKO Beskydy," popisuje Honzig. Kubín si ve spolupráci s několika ochránci přírody všiml, že podél lesních cest, používaných kdysi těžkou technikou lesníků, rostou stromy nějak zvláštně.
A sice na jedné straně méně. Na té směrem k cestě. A to výrazně.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
12. 11. 2021 19:49
Až naprší a uschne? Spíš až naprší a steče. Z českých hor mizí po udusaných lesních cestách mnoho vody. Dosud neviditelného problému si všimli ve spolku Milujeme Jizerky a rozhodli se s tím něco dělat. Používají metodu, již v Česku vyzkoušeli dosud jen ochranáři v CHKO Beskydy. "Chceme zachytit zhruba tolik vody, jako má Jablonecká přehrada," říká Stanislav Dubský ze spolku. Jak? Podívejte se.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy