Koláž z dobových tiskovin z historie Sokola. Ve směru zleva doprava a dolů:
1) 15. 2. 1865 – pořádány jsou první šibřinky.
Maškarní slavnost se konala z podnětu Jindřicha Fügnera, který prý na „mužné líci i bodrý úsměv rád vídával“. Šibřinkám proto vtiskl „nezkalený ráz upřímného českého žertu a vtipu“. Akce se odehrála v tělocvičně Sokola pražského, jejíž stavbu v roce 1863 podnítil a z velké části financoval právě Jindřich Fügner. Fügner roku 1865 nečekaně zemřel. Druhých šibřinek se tak již nedožil.
2) 1873 – vycházejí Základové tělocviku.
Ve cvičitelském sboru Sokola Pražského měl ústřední postavení Miroslav Tyrš. Nejenže zavedl specifickou tělocvičnou nomenklaturu, ale sestavil též komplexní, vědecky podloženou a z pravidel estetiky vycházející taxonomii cviků. Zásady své ojedinělé soustavy publikoval od roku 1868 v časopise Sokol a poté je shrnul v publikaci Základové tělocviku.
3) 1. 1. 1871 – začíná vycházet časopis Sokol.
Brilantní programová stať Náš úkol, směr a cíl od Miroslava Tyrše otevřela první lednové číslo časopisu Sokol. Vychází dosud, a to jako čtvrtletník. Považuje se za nejstarší česky psané periodikum s tělocvičnou tematikou.
4) 18. června 1882 – zorganizována jubilejní slavnost Sokola Pražského.
20 let existence pražské tělocvičné jednoty bylo oslaveno ve velkém stylu. Akce byla později označena za první všesokolský slet a nesla rysy, které se staly typické pro všechny následující všesokolské slety. | Foto: Česká obec sokolská