Podívejte se do skromné pracovny muže, jehož práce vydělala miliardy

Podívejte se, jak vypadala pracovna jednoho z nejúspěšnějších českých vědců všech dob.
Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd v pražských Dejvicích. Vcelku nenápadný vstup z Flemingova náměstí v Praze skrývá pracovnu muže, jenž změnil českou vědu.
Zde pracoval Antonín Holý, český chemik, díky jehož biochemickým objevům žijí po celém světě desítky milionů lidí.
A ekonomicky z nich žije i zdejší pracoviště, které má díky platbám za Holého patenty k dispozici luxusní rozpočet několika miliard, který investuje mimo jiné do nových budov a vybavení. Jako třeba do této místnosti, laboratoře, která se otevře učitelům chemie a jejich žákům z přilehlých škol pro jejich pokusy.
Za zdmi zrekonstruované laboratoře se pak nachází tato malá místnost s velkou knihovnou, jež patřila právě Holému.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
17. 7. 2017 18:50
V neděli uplynulo osm let od smrti jednoho z nejvýznamnějších českých vědců historie, chemika Antonína Holého. Z jeho práce doslova žijí desítky milionů lidí, svými objevy značně přispěl k výrobě řady léků pomáhajících proti nemocím, jako je žloutenka typu B nebo AIDS.

Zároveň díky těmto patentovaným objevům, které se využívají v hojně prodávaných lécích, inkasuje jeho domovský Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ročně průměrně dvě miliardy korun. Za deset let tak už Holý svou prací vydělal svým kolegům dvacet miliard, které ústav investuje do nových budov a vybavení. V kontrastu s tím zachoval skromnou pracovnu, v níž Holý bádal a kterou si výjimečně můžete projít i vy.

 

Právě se děje

Další zprávy