Podívejte se do skromné pracovny muže, jehož práce vydělala miliardy

Podívejte se, jak vypadala pracovna jednoho z nejúspěšnějších českých vědců všech dob.
Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd v pražských Dejvicích. Vcelku nenápadný vstup z Flemingova náměstí v Praze skrývá pracovnu muže, jenž změnil českou vědu.
Zde pracoval Antonín Holý, český chemik, díky jehož biochemickým objevům žijí po celém světě desítky milionů lidí.
A ekonomicky z nich žije i zdejší pracoviště, které má díky platbám za Holého patenty k dispozici luxusní rozpočet několika miliard, který investuje mimo jiné do nových budov a vybavení. Jako třeba do této místnosti, laboratoře, která se otevře učitelům chemie a jejich žákům z přilehlých škol pro jejich pokusy.
Za zdmi zrekonstruované laboratoře se pak nachází tato malá místnost s velkou knihovnou, jež patřila právě Holému.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
17. 7. 2017 18:50
V neděli uplynulo osm let od smrti jednoho z nejvýznamnějších českých vědců historie, chemika Antonína Holého. Z jeho práce doslova žijí desítky milionů lidí, svými objevy značně přispěl k výrobě řady léků pomáhajících proti nemocím, jako je žloutenka typu B nebo AIDS.

Zároveň díky těmto patentovaným objevům, které se využívají v hojně prodávaných lécích, inkasuje jeho domovský Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ročně průměrně dvě miliardy korun. Za deset let tak už Holý svou prací vydělal svým kolegům dvacet miliard, které ústav investuje do nových budov a vybavení. V kontrastu s tím zachoval skromnou pracovnu, v níž Holý bádal a kterou si výjimečně můžete projít i vy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy