FOTO: Kardinál Vlk slaví, pilotoval letadlo

Zdeněk Mihalco
17. 5. 2007 15:49
Arcibiskup dostal dárek - letěl nad Prahou a okolím.
Kardinál Miloslav Vlk vystupuje z letadla L-200 Morava po vyhlídkovém letu nad Prahou a Čechami, který dostal ke svým 75. narozeninám.
Kardinál Miloslav Vlk vystupuje z letadla L-200 Morava po vyhlídkovém letu nad Prahou a Čechami, který dostal ke svým 75. narozeninám. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Český katolický primas a pražský arcibiskup dnes slaví 75. narozeniny a jako dárek dostal vyhlídkový let nad Prahou a středními Čechami.

V letadle strávil zhruba hodinu a jak přiznal v rozhovoru pro Aktuálně.cz po přístání na letišti ve Kbelích, je už ve vzduchu zkušeným pasažérem.

Dnes se setkal i s prezidentem Václavem Klausem a převzal při té příležitosti Čestnou plaketu prezidenta republiky spolu s blahopřejným dopisem. Co přesně Václav Klaus kardinálovi napsal si můžete přečíst ZDE.

Kardinál ještě neoznámil, zda papež přijme jeho demisi. Jako každý katolický biskup totiž musel i on podle církevního práva požádat při dosažení 75 let o možnost odejít na odpočinek. 

Vlk přislíbil, že s odpovědí papeže seznámí veřejnost v sobotu, kdy se koná na Pražském hradě děkovná mše k jeho jubileu.

A: Byl to dnes váš první podobný let?

Ne, poprvé jsem z kbelského letiště vyletěl na podobnou vyhlídku při oslavě svých sedmdesátin. Od té doby létáme každý rok a pokaždé jinam. 

A: Kam to bylo letos?

Kroužili jsme na sever od Prahy. Směrem na Litoměřice, kde jsem před čtyřiceti lety studoval. Proletěli jsme nad Řípem, Mělníkem a Terezínem. Nakonec se dnešní let opravdu vyvedl, udělalo se i hezké počasí.

A: Vyzkoušel jste si i pilotování?

Tak trochu, pan pilot mě k tomu na chvíli pustil. Není to jednoduché, vyžaduje to jistou lehkost. Původně jsem chtěl být letcem. Takže si trochu plním své sny z mládí.

Proč jste se nakonec letcem nestal?

To bylo už hodně dávno. Tenkrát prostě někdo přehodil mou výhybku a já směřoval jinou cestou.

A: Kam poletíte příští rok? Nezkusíte třeba let balonem?

Nevím, určitě by to bylo hezké. Určitě se ještě chci do vzduchu podívat.

A: Chtěl byste letět do vesmíru?

Třeba to bude za pár let možné. Kdo ví, třeba se tam ještě podívám. Lákalo by mě to.

A: Mají lidé létat ke hvězdám?

Je to symbolické - létá se vzhůru. A lidé přirozeně touží dostávat se vždy a ve všem vzhůru. I ke hvězdám.

 

Právě se děje

Další zprávy