Foto: Jsme zpátky, hlásí Hřensko. Přijeďte

Foto: Jsme zpátky, hlásí Hřensko. Přijeďte
Voda zatopila silnice, chodníky, domy... "Vypadalo to tady jako v Benátkách," vzpomíná starosta Jan Havel.
Byly to vlastně povodně dvě. Nejprve dosáhla 3. stupně povodňové aktivity řeka Kamenice, která teče skrz známé soutěsky...
Pak se přidalo Labe. "Zkušenost z roku 2002 byla jiná, byla to tehdy jiná povodeň. Voda tenkrát byla víc strhující, teď to stoupalo pomalu," říká starosta.
Kdo by si ale myslel, že jsou teď obec a jeho atrakce - soutěsky - uzavřené, je na omylu. "Dole v Hřensku ještě bylo šest metrů vody a já je už pouštěl," tvrdí Jan Havel. Prý mu říkali, že je blázen. Obec ale příjmy z turismu nutně potřebuje.
Foto: Zuzana Kleknerová
Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
6. 7. 2013 14:00

Před měsícem Hřensko zatopila voda. Jeho obyvatele připravila nejen o majetek, ale i o turisty, jediný zdroj hřenských příjmů. Obec v Česko-saském Švýcarsku se teď usilovně snaží nalákat je zpět. Z povodně se ale bude vzpamatovávat ještě dlouho.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy