FOTO Slovácko vtrhlo do Prahy a ukázalo klenot. Jízdu králů

Místopředseda sněmovny Petr Gazdík si v kroji s jízdou králů zanotoval několik písniček ze Slovácka, odkud pochází.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová zdraví jízdu králů: " A teď už jděte!" zakončila neotřele svůj projev.
Zahájení jízdy králů před Novou radnicí.
Král se svou družinou před magistrátem.
K jízdě králů neodmyslitelně patří vyvolávky jezdců, pochvalně či negativně hodnotící současné dění, politiky či prosté kolemjdoucí.
Foto: Ludvík Hradilek
Zuzana Hronová Ludvík Hradilek Zuzana Hronová, Ludvík Hradilek
16. 5. 2015 7:45
Slovácká jízda králů pozdravila primátorku, senátory i poslance a dostala požehnání od kardinála Duky.

Krojovaní jezdci na koních a poutníci ze Slovácka předvedli pražské metropoli svou tradiční jízdu králů. Ukázka zvyku, který je od roku 2011 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, byla součástí Svatojánských slavnostní Navalis.

Před pražským magistrátem průvod pozdravila pražská primátorka Adriana Krnáčová, před Senátem jeho místopředseda Zdeněk Škromach a před Poslaneckou sněmovnou její místopředseda Petr Gazdík. Rodák z Uherského Hradiště a někdejší starosta  obce Suchá Loz se dostavil v kroji, zanotoval si se svými krajany několik písniček a pozval je do Sněmovny na pohoštění.

Před Arcibiskupským palácem požehnal koním, jezdcům a poutníkům kardinál Dominik Duka. Poutníci ho prosili, ať pomůže dostat papeže Františka na Velehrad. Jezdci pak doprovodili kočár s kardinálem ke katedrále sv. Víta, kde se konala mše.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy