FOTO Slovácko vtrhlo do Prahy a ukázalo klenot. Jízdu králů

Místopředseda sněmovny Petr Gazdík si v kroji s jízdou králů zanotoval několik písniček ze Slovácka, odkud pochází.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová zdraví jízdu králů: " A teď už jděte!" zakončila neotřele svůj projev.
Zahájení jízdy králů před Novou radnicí.
Král se svou družinou před magistrátem.
K jízdě králů neodmyslitelně patří vyvolávky jezdců, pochvalně či negativně hodnotící současné dění, politiky či prosté kolemjdoucí.
Foto: Ludvík Hradilek
Zuzana Hronová Ludvík Hradilek Zuzana Hronová, Ludvík Hradilek
16. 5. 2015 7:45
Slovácká jízda králů pozdravila primátorku, senátory i poslance a dostala požehnání od kardinála Duky.

Krojovaní jezdci na koních a poutníci ze Slovácka předvedli pražské metropoli svou tradiční jízdu králů. Ukázka zvyku, který je od roku 2011 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, byla součástí Svatojánských slavnostní Navalis.

Před pražským magistrátem průvod pozdravila pražská primátorka Adriana Krnáčová, před Senátem jeho místopředseda Zdeněk Škromach a před Poslaneckou sněmovnou její místopředseda Petr Gazdík. Rodák z Uherského Hradiště a někdejší starosta  obce Suchá Loz se dostavil v kroji, zanotoval si se svými krajany několik písniček a pozval je do Sněmovny na pohoštění.

Před Arcibiskupským palácem požehnal koním, jezdcům a poutníkům kardinál Dominik Duka. Poutníci ho prosili, ať pomůže dostat papeže Františka na Velehrad. Jezdci pak doprovodili kočár s kardinálem ke katedrále sv. Víta, kde se konala mše.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy