Obrazem: Před 75 lety pohlédl Hitler z oken Pražského hradu

Obrazem: Před 75 lety pohlédl Hitler z oken Pražského hradu
Prezident Emil Hácha v "přátelské rozmluvě" s Adolfem Hitlerem. To už věděl, že německá armáda obsadí zbytek okleštěné republiky.
Německé jednotky na postupu do českého vnitrozemí.
Do Moravské Ostravy dorazili první němečtí vojáci už 14. března 1939.
V devět ráno 15. března 1939 čekají Pražané v husté vánici na příchod okupačních jednotek.
Foto: Vojenský historický archiv
Domácí Domácí
15. 3. 2014 14:36
15. března 1939 začala okupace českých zemí nacistickým Německem. Připomeňte si, jak probíhala.

Praha - Ačkoliv první příslušníci wehrmachtu a jednotek SS překročili československou státní hranici již 14. března 1939, jako datum zahájení okupace českých zemí nacistickým Německem bývá uváděn až 15. březen.

Toho dne v šest hodin ráno se německá armáda začala valit v několika proudech do českého vnitrozemí, během dvou hodin se motorizované jednotky objevily i v Praze a nedlouho po sedmé večer se už výhledem z oken Pražského hradu kochal sám nacistický vůdce Adolf Hitler.

Říšský kancléř se v Praze zdržel necelých 24 hodin, během nichž (16. března) vydal výnos o zřízení protektorátu Čechy a Morava. Tento útvar neměl žádnou státní povahu a byl integrální součástí Třetí říše.

Představitelem protektorátní správy zůstal prezident Emil Hácha jako takzvaný státní prezident, skutečnou moc však v rukou držel Hitlerem jmenovaný říšský protektor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Kvůli dešťům a záplavám z vesnice od Machu Picchu evakuovali skoro 900 lidí

Bezmála 900 lidí se muselo kvůli silným dešťům a záplavám evakuovat z turistické městečka pod dávným městem Inků Machu Picchu. S odvoláním na peruánské ministerstvo turismu o tom informovala agentura AFP. Silný liják v oblasti zničil domy, jeden člověk se pohřešuje.

"Zatím jsme ve spolupráci se společnostmi Inka Rail a Peru Rail zvládli z Machu Picchu Pueblo do (města) Ollantaytamba přemístit 889 turistů," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Železnici, která je hlavní spojkou mezi Machu Picchu a asi 100 kilometrů vzdáleným někdejším hlavním městem Incké říše Cuzkem, na konci minulého týdne zavalil sesuv půdy způsobený silnými dešti. Jeden člověk se od té doby pohřešuje, peruánský tisk informoval o jednom zraněném.

Železniční přístup do vesnic v okolí nejznámější peruánské turistické atrakce kromě deštivého počasí v pondělí zablokoval i protest zemědělců, kteří požadovali mimo jiné rezignaci ministra zemědělství Victora Maity, uvedl místní tisk.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Česko v korupčním žebříčku Transparency International zůstává na 49. příčce

Česko na nově zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Ve férovosti si podle TI tradičně nejlépe vedou Dánsko, Finsko a Nový Zéland, které získaly shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci skončil Jižní Súdán s jedenácti body. Organizace Transparency International poukazuje na fakt, že 86 procent zemí neučinilo za posledních deset let žádný, případně jen malý pokrok.

Nejlépe hodnoceným regionem je západní Evropa a Evropská unie, která pro rok 2021 získala 66 ze 100 bodů. Region se ale podle TI kvůli pandemii nemoci covid-19 potýká s povážlivými problémy. "Rychle vzniká znepokojivý nový normál, kdy během pandemie covidu-19 upozaděná a opomíjená opatření k odpovědnosti a transparentnosti nejsou obnovována a kdy se důvěra veřejnosti propadá kvůli skandálům s veřejnými zakázkami," varuje organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy