Fotbalový skandál: Policie jde po vstupenkách na Euro

Martin Jůzek
22. 7. 2009 8:35
Jediným obviněným je v tuto chvíli politik ČSSD a bývalý náměstek ministerstva školství Ladislav Malý
Ivan Hašek, vedle něho Jindřich Rajchl
Ivan Hašek, vedle něho Jindřich Rajchl | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Čtyřiadvacet hodin poté, co v Česku vypukla další korupční fotbalová kauza, začíná být v příběhu tří zatčených fotbalových bossů jasněji.

Kriminalisté se jednoznačně zabývají finančními machinacemi kolem vstupenek pro mistrovství Evropy v roce 2004. Konkrétně jde o možné daňové úniky.

A rýsuje se i hlavní aktér: Je jím někdejší vlivný náměstek z ministerstva školství Ladislav Malý, který měl na starosti tělovýchovu a sport a například také jednání státu se Sazkou. Muž, který kandidoval za ČSSD a který v současnosti zastává post předsedy dozorčí rady SK Kladno, si už vyslechl obvinění.

Policie provedla v úterý razii, po které oznámila, že zatkla bývalého předsedu Českomoravského fotbalového svazu Pavla Mokrého, zadržela i Václava Chválu a právě Ladislava Malého.

Mokrý a Chvála byli již propuštěni, Malý se bude zodpovídat z trestného činu krácení daní.

"Policejní orgán provádí prověřování podezření z trestného činu krácení daně, poplatku a podobné platby podle paragrafu 148, odstavec 1 a 4, z jehož spáchání jsou podezřelí členové statutárního orgánu obchodní společnosti zajišťující servisní činnost v oblasti fotbalu," potvrdila pro deník Právo mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Mokrý: Jednali se mnou jako se zločincem

Exšéf svazu Mokrý byl propuštěn v úterý večer. Ihned se vrátil do Brna, kde působí jako ředitel klubu 1. FC Brno; dnes hodlá uspořádat tiskovou konferenci.

"Byl jsem odveden v poutech jako nějací zločinci, kteří se dopustí vraždy. Přitom se během dne ukázalo, že moje jméno s vyšetřováním celého případu nesouvisí a už vůbec nesouvisí nijak s mým působením ve funkci předsedy fotbalového svazu," uvedl Mokrý po propuštění v rozhovoru s ČTK.

Potvrdil, že policisté šetří finanční záležitosti okolo vstupenek pro mistrovství Evropy v roce 2004. Tehdy ale Mokrý ještě předsedou svazu nebyl. "Vyšetřování souviselo s mým tehdejším působením ve společnosti Fotbal Trading a domněnkou, že bylo špatně nakládáno se vstupenkami. Jenže na to já neměl žádný vliv, navíc existovala řada orgánů, které celý proces schvalovaly, a to se také během šetření dnes ukázalo," tvrdí bývalý šéf českého fotbalu.

Nemstíme se, říká Hašek

Novou fotbalovou vládu, kterou řídí na Strahově Ivan Hašek, razie zaskočila. "Není to nic příjemného," řekl na tiskové konferenci předseda ČMFS Hašek.

"Důrazně popíráme, že by mělo jít o zúčtování nového výkonného výboru s tím minulým," uvedl svazový místopředseda Jindřich Rajchl.

Celý případ pro Haška a spol. začal hned ráno, kdy na Strahov přijela policie. Ne proto, aby jej jako jeho předchůdce Mokrého zatkla, nýbrž proto, aby si odtamtud odvezla dokumenty týkající se svazového hospodaření.

Tehdy šéf českého fotbalu a také trenér reprezentace poprvé zjistil, že se něco děje. "Opravdu nejde o naši iniciativu, ze své zkušenosti vím, že trestní podání muselo být oznámeno už před červnovou valnou hromadou," dodal Rajchl.

Co policie hledala

Co detektivové na svazu hledali?

"Z věcí, které si policie vyžádala, jsme zjistili, že jde o rok 2004 a o vyúčtování ticketingu (prodej vstupenek)," upřesnil Hašek.

Svazový šéf, ačkoliv byl z celé aféry smutný, musel být i z určitého důvodu spokojen. Na žádného z jeho přímých podřízených totiž nepadl stín pochybností, naopak se jen prokázalo, že v posledních letech vedli český fotbal špatní lidé.

Čtěte také: Mokrý, to byl muž trapasů a také figurka na svazu

"Každá taková kauza fotbal poškozuje a v budoucnu jich chceme co nejméně. Z našeho pohledu proběhne audit svazu, společnosti STES a společnosti Fotbal Trading. Budeme se snažit, aby naše cesta byla transparentní," dodal Hašek.

V nejbližších dnech se bude pod jeho vedením dále pracovat na tom, aby se zjistilo, jak vlastně svaz fungoval. Pokud bude policie potřebovat další informace, jsou lidé na Strahově připraveni spolupracovat.

 

Právě se děje

Další zprávy