Firma podnikatele Savova získala zakázku od CzechTrade. Podezřelý úspěch, zlobí se konkurence

Jiří Pšenička
3. 8. 2017 11:25
Jednou padouch, podruhé hrdina. Tak nějak vnímá český stát podnikatele Františka Savova. Byznysmen obviněný z rozsáhlých daňových podvodů získal veřejnou zakázku od státní agentury CzechTrade takovým stylem, že státní úředníci nenašli na projektu Savovova vydavatelství Mladá fronta jedinou mouchu.
František  Savov (vlevo)
František Savov (vlevo) | Foto: ČTK

Praha/Londýn - Trestně stíhaný podnikatel František Savov pobývající dlouhodobě na území Velké Británie se ocitl ve velmi svérázné situaci. Český stát jej na jedné straně označuje za podvodníka - kvůli údajnému krácení daní a praní špinavých peněz žádá jeho vydání do Česka, na straně druhé si ten samý stát nyní Savovovu firmu vybral za obchodního partnera. A to takovým způsobem, že konkurence mluví o neférovém jednání státních úředníků a podezřelém zvýhodňování Savovova byznysu.

Předmětem sporu je zakázka, kterou vypsala agentura pro podporu obchodu CzechTrade, spadající pod ministerstvo průmyslu řízené Jiřím Havlíčkem (ČSSD). Vypsané výběrové řízení se týkalo poskytování redakčních služeb pro internetový portál BusinessInfo.

Jde o čtyřletý kontrakt s maximální hodnotou 30,8 milionu korun (643 tisíc měsíčně). Za vítěze soutěže, v níž hlavním kritériem byla právě nabídková cena (v celkovém hodnocení měla váhu 60 %), bylo nakonec označeno Savovovo vydavatelství Mladá fronta.

To sice nabídlo až druhou nejnižší cenu (405 tisíc měsíčně), ale podařilo se mu výrazně zabodovat s kvalitou projektu. V této "soutěži krásy" totiž od hodnoticí komise získala Mladá fronta rovných 100 bodů, tedy maximální možný počet.

V její prospěch mohla hrát roli i skutečnost, že poptávané služby už agentuře CzechTrade poskytuje v současnosti. Obdobnou čtyřletou zakázku totiž získala již v roce 2013, kdy ministerstvo průmyslu řídil Martin Kuba z ODS. 

Savovově Mladé frontě se tímto způsobem podařilo přeskočit konkurenční vydavatelství Vltava Labe Media (VLM), které vlastní investiční skupina Penta. To nabídlo nejnižší cenu (324 tisíc měsíčně), ale její projekt získal od komise podprůměrné hodnocení (62 bodů).

"Podezřele zázračný úspěch"

Vydavatelství VLM považuje hodnocení státních úředníků za neférové a nedostatatečně zdůvodněné. Po neúspěšných námitkách se nyní rozhodlo soutěž napadnout u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Domnívá se, že CzechTrade postupoval v rozporu se zákonem.

"Navrhovatel je přesvědčen, že zadavatel dospěl k rozhodnutí o výběru dodavatele veřejné zakázky na základě ryze subjektivního hodnocení, jednoznačně favorizujícího účastníka Mladá fronta, a.s., na úkor navrhovatele a dalších dodavatelů," píše se v návrhu na zahájení řízení podaného na ÚOHS tento týden, jehož kopii má Aktuálně.cz k dispozici.

Michal Klíma, generální ředitel a předseda představenstva VLM, k tomu dodává, že výsledkem tendru se jím řízená firma cítí být "silně poškozena". Za podezřelé považuje především stoprocentní hodnocení projektu Mladé fronty u všech členů hodnoticí komise bez rozdílu. Bodování komise se podle něj jeví jako nevěrohodné.

"Každý nezávislý pozorovatel musí takový zázračný úspěch jednoho ze soutěžitelů považovat za nepravděpodobný a podezřelý," komentuje průběh soutěže Klíma a věří, že ÚOHS teď zjedná nápravu.

Státní agentura CzechTrade, řízená Radomilem Doležalem, se k průběhu zadávacího řízení a protestům soutěžících zatím vyjadřovat nechce.

"Agentura zásadně nekomentuje veřejné zakázky před jejich uzavřením. Veškeré informace o vámi zmiňované zakázce jsou v souladu se zákonem uveřejněny v profilu zadavatele a ve věstníku veřejných zakázek. Po ukončení zakázky bude zveřejněna úplná písemná zpráva," uvedl mediální zástupce státní agentury Štěpán Dlouhý.

Komentáře se vzdala i Savovova Mladá fronta. "Jednotlivé obchodní případy nekomentujeme," reagovala tisková mluvčí vydavatelství Pavlína Míčová.

S rozšířeným vyjádřením se vydavatelství ozvalo až několik hodin po zveřejnění článku. Uvádí v něm, že věc považuje za napadení výsledků regulérního výběrového řízení a hrubý zásah do veřejné soutěže. "Je to příliš průhledný pokus zvrátit její výsledek za cenu důkazně nepodloženého očerňování konkurence uváděním souvislostí, které nemají s průběhem této soutěže nic společného," píše doslova Mlada fronta v zaslaném stanovisku.

Nejisté vydání do Česka

Obviněný majitel Mladé fronty fronty František Savov, v minulosti vlastnicky spojovaný mimo jiné i se strojírenskou firmou Legios, pivovarem Samson či s nákladovým terminálem na pražském letišti, pobývá dlouhodobě v Londýně.

Česko usiluje o jeho vydání, aby mohl být vyslechnut a vyšetřování celého případu zahájené pod krycím názvem Octavian mohlo být dokončeno. V této kauze bylo vedle Savova obviněno dalších deset lidí z rozsáhlého krácení daní a z praní špinavých peněz. Podle kriminalistů se obvinění podíleli na neoprávněném vylákání nadměrných odpočtů DPH ve výši zhruba 770 milionů korun.

Česká republika žádá Velkou Británii o vydání už od roku 2014. Savov to ale odmítá, nevěří ve spravedlivý proces. "Určitě se nikde neskrývám a neprchám. Využívám jen možností, které mi dovoluje evropské občanství. Věřím, že mě Anglie nevydá," uvedl na podzim roku 2014 pro Český rozhlas.

Svou kriminalizaci připisuje miliardáři a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, který kromě jiného stojí za mediálním domem Mafra. V minulosti měl údajně Babiš Savovovi posílat výhrůžné esemesky, že ho zničí.

Loni londýnský soud zamítl Savovovo odvolání proti vydání a už to vypadalo, že se podnikatel na cestu k výslechu do vlasti skutečně vydá. Ovšem byznysmen už po vynesení rozsudku signalizoval, že využije všech právních prostředků, aby rozhodnutí zvrátil. 

"Z našeho pohledu se případ od loňska nikam neposunul, z Velké Británie jsme ve věci nabytí právní moci rozsudku dodnes nedostali žádné vyrozumění," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Pozn.: Zmíněné soutěže pořádané agenturou CzechTrade se zúčastnila i firma R Media, jejímž jediným majitelem je akciová společnost Economia, vydávající i internetový deník Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy