Finanční správa obhajuje zásah proti FAU. Firma byla součástí podvodného řetězce, tvrdí

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 8. 9. 2017 17:02
Finanční správa zveřejnila své vyjádření k případu zlikvidované společnosti FAU. Namísto vyvracení argumentů, že prodejce pohonných hmot pomocí zajišťovacích příkazů zlikvidovala neoprávněně, se omezila pouze na citace úřednických zpráv. Z nich vyplývá, že kontroloři považovali FAU za součást podvodného řetězce. To ale právník firmy odmítá.
Šéf finanční správy Martin Janeček.
Šéf finanční správy Martin Janeček. | Foto: Economia

Praha - Týden poté, co prodejce pohonných hmot FAU, který je v konkurzu, vydalo Generální finanční ředitelství (GFŘ) prohlášení, jež má objasnit důvody, proč úředníci na firmu v roce 2015 vydali zajištění majetku. Ten následně celý zabavili v exekuci. Vloni společnost skončila v konkurzu.

Argumentace prohlášení se však opírá pouze o tvrzení úředníků, které je v rozporu s tím, co říká FAU. Ta navíc sídlila v areálu přerovské Prechezy spadající pod Agrofert, jehož majitelem byl tehdy ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Podle zjištění Hospodářských novin měla Precheza o firmu FAU zájem. Když neuspěla, "nastoupili" na ni celní a finanční úředníci. (Psali jsme zde)

Podezření, že pracovali v zájmu Babiše, navíc prohloubila tajně pořízená nahrávka, na níž šéf hnutí ANO říká, že "naši na firmu klekli a je v konkurzu". Právě proto se o případ firmy FAU začala zajímat i vláda a byl to současný ministr financí Ivan Pilný, kdo vyzval šéfa GFŘ Martina Janečka, aby sám požádal zlikvidovanou společnost o zbavení mlčenlivosti. FAU mu obratem vyhověla.

Namísto objasnění podezřelých okolností, však zpráva jen opakuje záležitosti, které už byly známé. "Závěry plynoucí z daňové kontroly dostatečně odůvodnily podezření, že FAU byla zapojena do rozsáhlého podvodného řetězce," píše se v prohlášení GFŘ. Berní úředníci vyčíslili nedoplatek na DPH celkem na 218 milionů korun.

Úředníci došli k podezření na základě toho, že se mezi výrobce pohonných hmot Slovnaft a FAU v roce 2014 dostalo navíc pět až sedm mezičlánků, výsledná cena navíc údajně byla nižší, než za jakou paliva prodává Slovnaft.

Advokát FAU Alfréd Šrámek však říká, že ceny paliv jsou proměnlivé a záleží na tom, kolik jich hlavní odběratel nakoupí. "O tom, že se před našeho dodavatele dostaly ještě další firmy, které finanční správa považuje za bílé koně, jsem se dozvěděl až z výsledků daňové kontroly," uvedl Šrámek.

FAU už přitom uspěla u Nejvyššího správního soudu (NSS), který konstatoval, že finanční správa chtěla po společnosti zaplatit daň dvakrát, jednou z pozice plátce daně a jednou jako ručitel za zaplacení daně svého dodavatele. I to však daňová správa rozporuje. "Soud se nezabýval meritem věci, tedy zda se daňový subjekt účastnil obchodování v řetězci, zasaženého podvodem či nikoliv," píše GFŘ v prohlášení.

GFŘ stojí za svým a trvá i na tom, že požadovaní dvojího zaplacení daně bylo na místě s tím, že FAU by zlikvidovalo už vymáhání jedné z obou vymáhaných plateb. "Souběžné uplatnění zajišťovacích příkazů a ručitelských výzev nemělo na úpadek společnosti vliv. Daňový subjekt nebyl schopen uhradit ani nedoplatek vzniklý z titulu ručení za svého dodavatele," uzavírá své prohlášení GFŘ. 

"Finanční správa však opět vědomě zamlčuje rozsah a obsah jednání, které s ní FAU před vydáním zajišťovacích příkazů z vlastní iniciativy vedla a které směřovaly jednak k zajištění případně doměřené daňové povinnosti a současně k její úhradě ve splátkách," reagoval Šrámek na prohlášení GFŘ. 

Podle něj vstřícný postup FAU vůči finanční správě, postavený na zákonné součinnosti a spolupráce firmy berními úředníky a dostatečné zajištění případně doměřovaných daní, zcela vylučovaly použití zajišťovacího příkazu.

"Zde vyvstává otázka, co vedlo finanční správu k vydání likvidačních zajišťovacích příkazů, když Finanční správa věděla, že má již od června daňové povinnosti FAU dostatečně zajištěny zástavní právem," doplnil advokát FAU. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy