Filipiová přibližila reformu. Řekla, jak léčit žlučník

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
24. 3. 2009 16:50
Ministerstvo představilo první z desítek standardů, na které by měl pacient u lékaře nárok
Daniela Filipiová - vítězná.
Daniela Filipiová - vítězná. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pokud se ministryni zdravotnictví Daniele Filipiové podaří prosadit alespoň některé z plánovaných reforem, bude mít podle ní pacient jednu jistotu: Za peníze, které každý měsíc odvede na zdravotní pojištění, musí dostat naprosto konkrétní péči.

Zajistí mu to takzvané zdravotnické standardy. Ministerstvo zdravotnictví představilo první dva. Do čtyř let by mělo vzniknout dalších několik set standardů pro různé skupiny nemocí.

První standard - laparoskopie

První z uvedených příkladů: Pokud dnes sanita přiveze pacienta do nemocnice se žlučníkovými kameny, lékař má na výběr dvě metody: buď zasáhnout klasickou otevřenou operací, nebo využít takzvané laparoskopie. To znamená odstranit žlučník i s kameny jen dva centimetry velkým řezem.

Obě možnosti vedou ke stejnému výsledku.

"Při laparoskopii se ale rána rychleji hojí a pacient má menší pooperační bolesti. Spotřebuje proto méně analgetik a kratší čas tráví na nemocničním lůžku. Pacientům současně nezůstane téměř žádná jizva," popisuje šéf České chirurgické společnosti Miroslav Ryska.

Když se tedy odborná společnost rozhodovala, který ze zákroků napsat na listinu standardů, zvolila právě laparoskopii. "Přestože většina lidí si myslí, že standardní je klasická otevřená operace," podotýká Ryska.

Každých pět let nově

Podle náměstkyně Markéty Hellerové mají odborné lékařské společnosti seznamy doporučených postupů už dnes. Některé jsou ale staré i pět let. Pro řadu nemoci navíc souběžně existuje víc možností, jak léčit.

"Pacient tak nemá přehled o tom, co si zaslouží. Když pak lékař postup nedodrží, může pacient obejít třeba pět soudních znalců z oblasti medicíny a od každého dostane jiné stanovisko. To by se nyní mělo změnit," vysvětlila Hellerová.

Do konce roku by mělo mít Česko osm standardů. V dalších letech by se měl jejich počet rozšiřovat. Lékaři se jimi budou muset řídit, odchýlit se budou smět jen ve výjimečných a odůvodněných případech. Standardy by současně měly kopírovat vývoj moderní medicíny a počítat s jejími nejnovějšími poznatky.

"Každé dva roky by se měly aktualizovat," přiblížila Daniela Filipiová.

Cíl: Setřít rozdíly

Foto: Ondřej Besperát

Šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich si od zdravotnického standardu slibuje také to, že se setřou rozdíly v kvalitě péče v různých místech u různých lékařů.

"Dnes každý lékař a každá nemocnice pracuje s jinými výsledky. Tím, že se stanoví standard a jeho cena, by se měly tyto rozdíly co nejvíce snížit," řekl Friedrich

Několik stovek standardů pro různé nemoci

Dodržování standardů by vyžadoval zákon o zdravotních službách, který prozatím prošel prvním čtením ve sněmovně.

To, co je standard, bude zakotveno ve věstníku ministerstva. A každý pacient si o tom bude moci přečíst na portálu ministerstva zdravotnictví nebo jednotlivých odborných společností.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy