Už žádné dlouhé projevy. Faltýnek chce poslancům zkrátit čas na řečnění

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 11. 2019 15:13
Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek by chtěl od příštího volebního období změnit jednací řád sněmovny a omezit řečnickou dobu poslanců. Česko je podle něj jednou z mála zemí, které nemají dobu projevů v dolní komoře žádným způsobem omezenou. O spolupráci na změně už v pondělí jednal s šéfem klubu pirátů Jakubem Michálkem.
Jaroslav Faltýnek ve sněmovně.
Jaroslav Faltýnek ve sněmovně. | Foto: Ludvík Hradilek

Faltýnek reagoval na vyjádření některých opozičních poslanců, podle kterých je v rozporu s právy poslanců, že sněmovna bude ve středu hlasovat o vládním návrhu, který především zvyšuje spotřební daně z lihu a tabákových výrobků i zdanění hazardu, před ukončením rozpravy. Koalice stanovila určitý termín hlasování v reakci na dlouhou debatu vyplněnou kritickými projevy opozičních zákonodárců.

"My rozumíme tomu, že obstrukce je legitimní nástroj opozice, ale je rozdíl mezi obstrukcí a destrukcí. Domníváme se, že se to dostává do fáze destrukce," řekl Faltýnek. "Možná by bylo dobře pro příští volební období změnit zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Jsme jedna z mála zemí, které nemají žádným způsobem omezenou řečnickou dobu," poznamenal.

Podle něj například v Německu, Rakousku či Francii doba omezena je. V Německu jsou časové kvóty určeny výsledkem voleb, řekl šéf poslanců ANO. Úpravy sněmovního jednacího řádu navrhoval dříve také předseda sněmovny a místopředseda ANO Radek Vondráček, jeho snahy ale v dolní komoře neuspěly.

"Nebyla vůle dalších subjektů k této debatě. Dneska už je vůle některých, třeba pirátů. Včera (v pondělí) jsem seděl s panem Michálkem a dohodli jsme se, že se pokusíme společně začít pracovat na změně jednacího řádu," řekl Faltýnek.

Michálek uvedl, že zjišťoval situaci v Rakousku a na Slovensku a chtěl by spolu s experty na ústavní právo diskutovat možnosti kultivace parlamentní rozpravy. "Patrně k tomu uděláme pracovní skupinu," uvedl.

"Máme minimálně rok a půl na přípravu novely. Věřím tomu, že se zapojí všechny subjekty ve sněmovně a podíváme se do zahraničí, jak to funguje. Třeba na Slovensku je znovelizovaný jednací řád a ve třetím čtení se pouze hlasuje," poznamenal Faltýnek.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy