Už žádné dlouhé projevy. Faltýnek chce poslancům zkrátit čas na řečnění

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 11. 2019 15:13
Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek by chtěl od příštího volebního období změnit jednací řád sněmovny a omezit řečnickou dobu poslanců. Česko je podle něj jednou z mála zemí, které nemají dobu projevů v dolní komoře žádným způsobem omezenou. O spolupráci na změně už v pondělí jednal s šéfem klubu pirátů Jakubem Michálkem.
Jaroslav Faltýnek ve sněmovně.
Jaroslav Faltýnek ve sněmovně. | Foto: Ludvík Hradilek

Faltýnek reagoval na vyjádření některých opozičních poslanců, podle kterých je v rozporu s právy poslanců, že sněmovna bude ve středu hlasovat o vládním návrhu, který především zvyšuje spotřební daně z lihu a tabákových výrobků i zdanění hazardu, před ukončením rozpravy. Koalice stanovila určitý termín hlasování v reakci na dlouhou debatu vyplněnou kritickými projevy opozičních zákonodárců.

"My rozumíme tomu, že obstrukce je legitimní nástroj opozice, ale je rozdíl mezi obstrukcí a destrukcí. Domníváme se, že se to dostává do fáze destrukce," řekl Faltýnek. "Možná by bylo dobře pro příští volební období změnit zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Jsme jedna z mála zemí, které nemají žádným způsobem omezenou řečnickou dobu," poznamenal.

Podle něj například v Německu, Rakousku či Francii doba omezena je. V Německu jsou časové kvóty určeny výsledkem voleb, řekl šéf poslanců ANO. Úpravy sněmovního jednacího řádu navrhoval dříve také předseda sněmovny a místopředseda ANO Radek Vondráček, jeho snahy ale v dolní komoře neuspěly.

"Nebyla vůle dalších subjektů k této debatě. Dneska už je vůle některých, třeba pirátů. Včera (v pondělí) jsem seděl s panem Michálkem a dohodli jsme se, že se pokusíme společně začít pracovat na změně jednacího řádu," řekl Faltýnek.

Michálek uvedl, že zjišťoval situaci v Rakousku a na Slovensku a chtěl by spolu s experty na ústavní právo diskutovat možnosti kultivace parlamentní rozpravy. "Patrně k tomu uděláme pracovní skupinu," uvedl.

"Máme minimálně rok a půl na přípravu novely. Věřím tomu, že se zapojí všechny subjekty ve sněmovně a podíváme se do zahraničí, jak to funguje. Třeba na Slovensku je znovelizovaný jednací řád a ve třetím čtení se pouze hlasuje," poznamenal Faltýnek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy