Prodej drog se přesouvá z ulic na internet, extáze zažívá v Evropě renesanci, tvrdí studie

Domácí Domácí
Aktualizováno 31. 5. 2016 13:36
Podle evropské studie agentury EU pro drogy se drogový trh mění. Na výsluní se vrací MDMA, tedy extáze, a rozšiřuje se i trh. Ten se začíná přesouvat na internet. Rozšiřuje se i trh s opioidy, kdy novými druhy drogy se lze předávkovat i při "mikrodávkách". V Česku klesá počet uživatelů marihuany, podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila jich je ale stále dost.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Drogový trh se podle nejnovějšího výzkumu agentury EU pro drogy (EMCDDA) mění. Renesanci zažívá MDMA, tedy "taneční droga" extáze. "Extáze je nyní mnohem čistší, než bývala dříve," upřesnil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil s tím, že prodejci a výrobci drogy se tím pokouší "zlepšit" jméno drogy.

V Evropě podle studie za poslední rok užilo MDMA 2,1 milionu mladých dospělých (15–34 let), což představuje 1,7 % této věkové skupiny. V Česku to je 6 procent lidí od 15 do 64 let a mladí dospělí představují z této části více než polovinu.

Podle zprávy EMCDDA jsou to známky toho, že popularita drogy začíná růst jak u stávajících, tak u nových mladých uživatelů. "Je třeba zaměřit se na novou populaci uživatelů, kteří mohou užívat produkty s vysokým obsahem drogy, aniž by plně chápali rizika s tím spojená," uvedl Ředitel agentury EMCDDA Alexis Goosdeel.

Nebezpečí představuje i nové "tržní prostředí" obchodu s drogami. Tím se stal internet, kde lze nakupovat či prodávat nelegální drogy. "Drogy lze sehnat buď na dostupných serverech, které prodávají léky, ale také na utajovaných webech, které prodávají nejčastěji MDMA a konopí, a roli hrají také sociální sítě," komentovala další zástupkyně agentury Linda Montanariová na tiskové konferenci v Praze.

Rozšiřuje se i trh s opioidy. "Vznikají stále nové druhy opioidů a předávkování jimi může přijít snadněji," říká Vobořil. V Evropě opioidy užívá zhruba 1,3 milionu lidí a je u nich i největší úmrtnost. V Evropě ročně zemře v důsledku jejich užívaní, zejména heroinu, téměř 7000 lidí. V Česku na opioidy v roce 2014 připadalo 1,4 - 1,8 uživatele na tisíc obyvatel.

Podle Jindřicha Vobořila v Česku nepřibývá nakažených HIV nebo žloutenkou u nitrožilních uživatelů drog, zejména tedy opioidů. Úmrtnost v důsledku užívání heroinu a jiných opiátů je ale podle něj v porovnání s užíváním legálních drog jako alkoholu a tabáku nízká.

Česko patří i na špici mezi užíváním konopí. "Počet uživatelů marihuany klesá, stále jich je ale hodně," říká Vobořil. Podle evropské studie konopí v roce 2014 užilo 28 procent Čechů.

Amfetaminové drogy v Česku v roce 2014 užilo 2,6 procenta lidí ve věku od 15 do 64 let. U nás je stále nejoblíbenější pervitin. Perník, jak se droze přezdívá, je oblíbený i v Německu a v severských státech. Naopak na jihu a západě je u uživatelů oblíbenější kokain.

Do prevence a léčby závislosti na alkoholu, tabáku, nelegálních drogách a hraní by mělo v Česku putovat procento z výnosu z daní za tabák, alkohol a hazard. Navrhne to národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. "Protidrogová politika se nedá dělat bez peněz," řekl Vobořil s tím, že  je "škoda protikuřáckého zákona", který nyní ve Sněmovně neuspěl.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy