Exposlankyně ODS získala podíl v hodnotě 100 milionů. Původ peněz nevysvětlila

ČTK ČTK
18. 1. 2021 11:54
Bývalá poslankyně za ODS a někdejší primátorka Chomutova Ivana Totter (dříve Řápková) získala podle Radiožurnálu třetinový podíl ve firmě, kterou vybudovali podnikatelé Alexandr Novák a Daniel Ježek. Oba jsou obvinění v kauze rozdělování evropských dotací. Jak si na nákup podílu ve firmě o odhadované hodnotě 300 milionů exposlankyně našetřila, není jasné, uvedl Radiožurnál. Na dotazy nereagovala.
Bývalá primátorka Chomutova a exposlankyně Ivana Totter (dříve Řápková).
Bývalá primátorka Chomutova a exposlankyně Ivana Totter (dříve Řápková). | Foto: Ondřej Besperát

Totter působila jako primátorka Chomutova v letech 2002 až 2010. "Na postu primátorky čelila časté kritice opozice i veřejnosti, že jde byznysu tamních kmotrů na ruku," napsal Radiožurnál. Jako kmotry označil bývalé politiky ODS Nováka a Ježka. Majetek političky tvořily na začátku její politické kariéry podle zjištění serveru podíly na zemědělských pozemcích na Plzeňsku, byt v chomutovském paneláku a pozemek v Chomutově, který jí tehdy zablokoval exekutor.

V politice Totter skončila v roce 2013. Do té doby prodala chomutovský pozemek, koupila si ještě jeden byt v paneláku a vilu na okraji Chomutova ve čtvrti přezdívané místními Beverly Hills, vypočítal Radiožurnál. Na nákup si půjčila od banky. Z jejích majetkových přiznání vyplývá, že ještě v roce 2012 splácela úvěr bance. Nad rámec poslaneckého platu si prací účetní a za členství v dozorčích radách celkem 5,42 milionu korun.

V období mezi lety 2013 a 2016, kdy získala podíl ve firmě Real Estate, neprodala Totter podle serveru žádnou nemovitost.

Roční tržby firmy Real Estate se podle jejích účetních závěrek od roku 2015 pohybují mezi 30 a 38 miliony korun. Čistý zisk dosahuje 13 až 20 milionů. Odborníci tedy její cenu odhadují až na 300 milionů korun, uvedl server. V roce 2016 si politička podle Radiožurnálu pořídila nejdřív pětinový podíl ve firmě Real Estate, v roce 2018 ho navýšila na třetinový.

Ježek vede Real Estate od roku 2004. V roce 2007 se k němu ve vedení přidal Novák. Totter podíl drží přes svou firmu Daňová kavárna, do které v roce 2018 koupila rodinný dům za víc než 20 milionů korun, uvedl Radiožurnál.

 

Právě se děje

Další zprávy