Expert na počasí: Připravte se na vše

Redakce Aktuálně.cz
1. 8. 2006 13:50
ON-LINE - Počasí jako na severu Itálie, klíšťata na horách, nové druhy rostlin. To může přinést změna klimatu podle experta Českého hydrometeorologického ústavu.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Vít Květoň vede v ČHMÚ oddělení všeobecné klimatologie.

Zabývá se tedy vědou o podnebí (klimatu), která sleduje dlouhodobé meteorologické procesy.

V rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz napsal, že takový červenec, jaký máme za sebou, se opakuje jen jednou za třicet let. Tak extrémní byl výskyt horkých dní.

Z tropického července se však nedá soudit, zda takový bude i srpen, natož zda stejně extrémní bude i příští zima. Vít Květoň však prognózuje, že za 20 až 40 let může na území České republiky panovat klima dnešní severní Itálie. Včetně toho, že se zde rozšíří nové druhy rostlin či hmyzu - například klíšťata budou i tam, kde dosud ne: na horách. "Návrat doby ledové není vyloučen, my se ho však nedožijeme," napsal s úsměvem rtech šedesátiletý meteorolog.

Všechny odpovědi Víta Květoně čtěte níže.   

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy