Exministr Bublan a historik Stehlík se stali členy rady ústavu pro studium totalit

ČTK ČTK
24. 7. 2019 16:12
Členy Rady Ústavu pro studium totalitních režimů se znovu stal historik Eduard Stehlík a nově někdejší ministr vnitra a bývalý senátor ČSSD František Bublan. Oba byli kandidáty sněmovny. Senát ve středu jejich nominaci v tajných volbách hladce potvrdil.
František Bublan.
František Bublan. | Foto: Economia

Bublan, který byl dříve také poslancem, dostal 44 ze 74 odevzdaných hlasů. Stehlíka, kterého navrhoval poslanecký klub ANO, zvolilo 57 senátorů. Proti Bublanově nominaci měli výhrady odboráři Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), vytýkali mu hlavně dřívější snahu o zrušení této instituce. Bublan to odmítl a řekl, že se mu v tomto směru spíše křivdí.

ÚSTR by měl být horlivý v poznávání pravdy; neměl by být jen úřednickou institucí, ale měl by pořádat diskuse a spolupracovat s vědeckými institucemi, řekl Bublan před volbou senátorům. Uvedl také, že je důležité nejen poznávat minulost, ale i mít představu o budoucnosti. Také to by podle něj mělo být předmětem analýz ústavu. Stehlík se z jednání Senátu omluvil.

Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, které volí Senát. Čtyři členy rady navrhují občanská sdružení, dva sněmovna a jednoho prezident. Nyní zasedají v radě ústavu čtyři lidé. Stehlíkovi skončil předchozí mandát 13. května, Bublan obsadí místo po dalším exsenátorovi Zdeňkovi Bártovi.

Od ledna 2017 je v radě neobsazeno místo po zesnulé Naděždě Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Prezident Miloš Zeman dosud za ni nenabídl Senátu náhradu, kterou by horní komora akceptovala.

Úkolem ÚSTR je zkoumání a nestranné hodnocení československé doby nesvobody pod nacistickou nadvládou (1938 až 1945) a komunistické totalitní moci (1948 až 1989). Vedle ústavu funguje také Archiv bezpečnostních složek, jenž zpřístupňuje a zveřejňuje dokumenty a archiválie týkající se bezpečnostních složek.

Video: Rozhovor DVTV s Františkem Bublanem

Role zpravodajských služeb byla v případu dominantní a rozhodující, říká k propuštění dvou Češek ze zajetí senátor a bývalý šéf civilní rozvědky František Bublan. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy