Epidemie chřipky: Evropa očkuje, Česko čeká na vakcínu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
13. 11. 2009 21:20
Co vás zajímá o přicházející epidemii chřipky
Rodina s rouškami na nádraží v ukrajinském Ternopolu.
Rodina s rouškami na nádraží v ukrajinském Ternopolu. | Foto: Reuters

Praha - Nachlazení a chřipky přibývá, ale čísla odpovídající epidemii hlásí zátím pouze Severomoravský kraj. Omezení jako chřipkové prázdniny nebo zákaz návštěv v nemocnicích jsou proto zatím lokální.

Odborníci předpovídají, že hlavní náraz chřipky přijde do Česka v prosinci. Stát deklaruje, že je poté připraven třeba zpřísnit kontroly cestujících na hranicích nebo plošně uzavřít školy.

Aktuálně.cz připravilo shrnutí důležitých informací, které se chřipky týkají. 

Kdo má chřipkové prázdniny?

Foto: Aktuálně.cz

Chřipkové prázdniny nejsou vyhlášeny plošně. Kvůli prasečí chřipce jsou neplánované prázdniny v pěti školách. Uzavřené je Slovanské gymnázium v Olomouci, Gymnázium v Chebu, Základní škola Hradební v Chebu, Střední odborná škola železniční, stavební a památkové péče v Šumperku a Základní škola v Horní Suché. Někde ředitelé využili i toho, že v úterý je státní svátek a na pondělí vyhlásili ředitelské volno.

Kdy se začne očkovat?

Foto: Aktuálně.cz

Vakcíny proti kmenu chřipkového viru, který způsobuje takzvanou prasečí chřipku, by se podle hlavního hygienika Michaela Víta měly do republiky dostat v druhé polovině listopadu. Konktétně se mluví už o konci příštího týdne, pak se ještě vakcíny budou muset rozvést do jednotlivých krajů.

V jiných evropských zemích, například ve Francii, už očkování proti prasečí chřipce začalo. U nás se očkuje jen proti klasické sezónní chřipce.

Kdy přijde chřipková epidemie?

Foto: Aktuálně.cz

Chřipkové viry přišly dříve než epidemiologové předpokládali. Původně čekali hlavní vlnu nemoci až na začátku příštího roku. Nyní mluví o prosinci. "Vzhledem k současnému vývoji očekávám, že to bude otázka několika týdnů, možná i dnů," potvrdil Aktuálně.cz Roman Prymula.

Epidemie chřipky znamená, že se počet nemocných přehoupne přes dva tisíce na sto tisíc obyvatel.

Chystá se omezení cest přes hranice?

Foto: Aktuálně.cz

V Česku se už objevilo několik cizinců s virem prasečí chřipky. Podle informací ministerstva zdravotnictví jsou to v poslední době i Ukrajinci. (Na Ukrajině je situace v rámci Evropy jedna z nejhorších.) "Vzhledem k tomu, že se jedná o výjimečné případy, nebudeme v této souvislosti momentálně přijímat žádná speciální opatření. Opatření, která přijaly země, které tvoří hranici šengenského prostoru nyní považujeme za dostatečná," řekl mluvčí resortu zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Jak je na tom Evropa?

Foto: Aktuálně.cz

V západní Evropě je situace nyní horší než v Česku. Už lze mluvit o chřipkové epidemii.

Podle čerstvých údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí zemřelo v Evropské unii a dalších čtyřech nečlenských zemích, které centru dodávají údaje, na prasečí chřipku prokazatelně 474 lidí. Ve světě necelých sedm tisíc lidí. Viry chřipky každoročně v Evropě zabijí na čtyřicet tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy