Hynek Kmoníček by měl být novým velvyslancem v USA

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2015 18:25
Uvedl to server E15.cz na základě dvou zdrojů. O jmenování prý bude v režimu tajné rozhodovat vláda.
Hynek Kmoníček v DVTV.
Hynek Kmoníček v DVTV. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Novým velvyslancem v USA by se měl stát ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček. Uvedl to server E15.cz na základě dvou zdrojů.

O jmenování prý bude v režimu tajné rozhodovat vláda. Kmoníček by měl vystřídat Petra Gandaloviče, který letos ve funkci končí.

Zřejmě nejde ani tak o post ambasadora jako o politiku Miloše Zemana. Byl nespokojen s tím, že se ministrem zahraničí stal Zaorálek. Vysloveně ho nechtěl (stejně jako nechtěl Sobotku za premiéra). Podle zpráv z Hradu existoval plán, že Zaorálka na postu ministra zahraničí letos vystřídá Kmoníček.

Martin Fendrych

Podle Kmoníčka jde o záležitost ministerstva zahraničních věcí a vlády. "K nám na Hrad ještě nic nedošlo. A i potom by to bylo tajné," sdělil Kmoníček.

O ambici Kmoníčka stát se velvyslancem ve Spojených státech amerických se mluví dlouhodobě. Podle informací ČTK záleželo na rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, zda bude ochoten šéfa hradního zahraničního odboru ze současné funkce uvolnit.

Pražský hrad nechce záležitost komentovat. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček řekl, že Hrad záležitosti výběru velvyslanců zásadně nekomentuje. Zdůraznil, že podobné záležitosti vláda projednává v tajném režimu. Dodal, že do udělení takzvaného agrément nejsou jména konkretizována.

Kmoníček v minulosti působil jako velvyslanec Česka v Austrálii, byl také náměstkem Zemanova ministra zahraničí Jana Kavana a poté velvyslanec ČR při OSN a v Indii.

Dnes je podstatnější stát vedle prezidenta Kyrgyzstánu a Vietnamu než dvou premiérů malých západoevropských zemí, říká k cestě Miloše Zemana do Ruska šéf zahraničního odboru prezidenta Hynek Kmoníček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy