Dvouletou holčičku svěřili do péče příbuzným. Náhradní matka ji podle policie utýrala k smrti

Markéta Hronová Markéta Hronová
16. 10. 2017 14:17
Minulý týden zemřela v plzeňské nemocnici dvouletá holčička, kterou tam ve vážném stavu převezla záchranka. Podle policie ji měla týrat pětadvacetiletá žena, která o ni a její devítiměsíční sestru společně se svým mužem od července pečovala. Soudní pitva prokázala, že zemřela kvůli zranění hlavy. Obě děti jim svěřil soud jako příbuzným rodičů, kteří se o ně nemohli starat. Pár teprve žádal o oficiální pěstounství. Protože byli z rodiny, kontroly před svěřením do péče nebyly nijak přísné a podle sociálního odboru nezjistily žádné pochybení. Podle policie ale týrání nebylo jednorázové, po převozu do nemocnice se našla i starší zranění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Tři měsíce v náhradní péči u příbuzných se dvouleté holčičce v Rokycanech staly osudnými. Dítě podle obvinění policie týrala pětadvacetiletá žena tak, že ho musela minulý týden odvézt záchranka do plzeňské nemocnice. Zranění byla tak vážná, že se holčičku lékařům už nepodařilo zachránit. Minulé pondělí zemřela. 

Ženě, která je nyní ve vazbě, hrozí až 12 let vězení. "Soudní pitva prokázala, že příčina úmrtí nezletilé holčičky bylo poranění hlavy, které se neslučovalo se životem. Vrchní komisař si mimo jiné vyžádal znalecké posudky z oboru zdravotnictví odvětví psychologie a psychiatrie obviněné ženy," uvedla rokycanská policejní mluvčí Hana Kroftová.

Podle Kroftové se také nejednalo o jednorázovou záležitost, protože lékaři v nemocnici našli u holčičky i zranění staršího data.

Dvouletá dívka se k manželskému páru z Rokycan dostala společně se svou devítiměsíční sestrou letos v červenci. Rodiče obou dětí se o ně nedokázali postarat - otec má omezenou svéprávnost a matka podle úřadů nezvládala péči.

"Do té doby byla starší dívka v dětském centru ve Strakonicích a mladší v jiném zařízení v Praze. Bratr matky se svou ženou projevili zájem o děti pečovat a soud jim je do předběžné péče svěřil," informovala vedoucí sociálního a zdravotního odboru v Rokycanech Blanka Kohoutová.

V případě, že se najde náhradní pečovatel o děti v rodině, dostává přednost před oficiálními pěstouny či jiným státním zařízením pečujícím o děti v nouzi. Rodinní příslušníci neprocházejí žádnou zvláštní kontrolou, zda jsou schopni se o děti postarat nejen materiálně, ale i po psychické stránce. Prioritou je dostat je co nejdříve k lidem, které znají, a do známého prostředí.

Měli připravené hračky, vše vypadalo v pořádku

"Kontrolu v bytě bratra matky dětí a jeho tehdejší snoubenky jsme provedli poprvé v květnu ještě v Holoubkově, kde bydleli. Měli připravené hračky, vybavení, vše vypadalo v pořádku," popisuje Kohoutová. Podruhé je navštívili v červenci, kdy už pár bydlel v Rokycanech a pečoval o mladší holčičku.

"Obvykle prohlížíme domácnost, jestli mají vybavení, zajištěného pediatra, mluvíme s nimi o tom, jak bude péče probíhat. V tomto případě se zdálo všechno v pořádku," říká Kohoutová. O pár dnů později se do rodiny přestěhovala i dvouletá dívka, také u toho byly pracovnice sociálního odboru a zdálo se jim všechno v pořádku.

"Holčička si hrála, rodina se k ní chovala zcela normálně," popisuje Kohoutová. Nic podezřelého pracovnice nevypozorovaly ani poté, kdy byli manželé dvakrát na úřadě kvůli žádosti o dlouhodobé pěstounství, kterou podali.

U devítiměsíční holčičky policie známky týrání sice nenašla, přesto ji rodině odebrali a péči o ni převzala pěstounka na přechodnou dobu, kterou kraj může využít místo kojeneckého ústavu. Dítě by u ní nemělo být déle než rok. Ve speciální péči o traumatizované dítě jí pomáhá organizace Dobrá rodina, která se na pomoc pěstounům zaměřuje.

Rodina nemá mít automaticky přednost, žádá organizace

Při hledání náhradní péče o děti se jako první zvažuje rodina dítěte. "Samozřejmě pokud se ukáže, že se například prarodiče nebo jiní příbuzní o děti nedokážou postarat, hledá se jiná varianta," popisuje vedoucí oddělení ochrany práv dětí a náhradní rodinné péče Hana Jamrichová z ministerstva práce a sociálních věcí.

Podle Zdeňka Soudného, ředitele organizace Dobrá rodina, automaticky neplatí, že příbuzenská péče je nejlepší, a mělo by se o tom více mluvit. "Měli bychom toto tabuizované téma otevřít. Pokud rodinní pěstouni neprochází takovými testy jako ti nerodinní, měli bychom je více hlídat a pomáhat jim po svěření dítěte do péče," míní Soudný.

Pokud někdo žádá o pěstounskou péči, prochází náročným testováním, které může trvat půl roku až rok. Probíhá šetření v domácnosti, zkoumají se rodinné vztahy, jednotliví členové rodiny, prohlíží se trestní rejstřík, žadatelé musí podstoupit lékařskou prohlídku, navštívit psychologa, který posuzuje motivaci, osobnost. Dále procházejí desítkami hodin kurzů přípravy.

U rodinných příslušníků se předpokládá, že budou schopni se o děti postarat, a pokud si to soud vyloženě nevyžádá, psychologický profil žadatelů se nezkoumá. Loni pečovalo o děti 9 659 rodinných příslušníků a 5 500 cizích osob.

V minulém roce bylo nahlášeno 39 případů týrání dětí v náhradní rodinné péči, ale ne vždy je automaticky agresorem pěstoun. Mohlo k němu dojít například ve škole. Tělesným týráním navíc mohou být také fyzické tresty dětí a nemusí se jednat o trestný čin. "Závažnými případy se zabývá jak ministerstvo, tak krajské úřady. Řešit budeme i případ z Rokycan. Chceme zjistit, kde se stala chyba, jestli v systému, a jak by se jí dalo v budoucnu zabránit," doplnila Jamrichová.

Policie by podrobnosti z vyšetřování mohla mít na začátku příštího týdne.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy