Dva lidi ze společnosti IZIP obvinila policie z korupce

ČTK ČTK
8. 11. 2013 10:30
Vrchní pražský státní zastupitel Pavel Prygl nechce jména obviněných zveřejnit.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Protikorupční policie obvinila dva lidi v souvislosti s elektronickými zdravotními knížkami. Podezřelí jsou z pletich při veřejné soutěži, za což jim hrozí až osm let, stíháni jsou na svobodě. Oznámil to Pavel Prygl z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Trestní oznámení podal loni tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger, podle ministerstva se ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) kvůli projektu IZIP zbytečně ztratilo 450 milionů korun.

Stíhání zahájil policejní Útvar odhalování korupce a finanční kriminality ve čtvrtek.

V případu elektronických zdravotních knížek používaných VZP byl jeden člověk obviněn z trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a druhý z navádění ke stejnému činu.

"Protiprávní jednání, které jim je kladeno rozhodnutím policejního orgánu za vinu, má souvislost s řízením o uzavření jedné ze smluv mezi VZP ČR a firmou IZIP, a. s., v roce 2008," uvedl Prygl.

Jména obviněných nechce státní zástupce zveřejnit

Koho se obvinění týká, nechtěl státní zástupce upřesnit. Obviněným hrozí dva až osm let vězení. "Trestní stíhání není vedeno vazebně," doplnil.

Trestní oznámení, které vedlo k vyšetřování, podal v září roku 2012 tehdejší ministr zdravotnictví Heger. "Dosavadní nálezy jsou natolik závažné, že existuje podezření ze spáchání trestných činů při nakládání s veřejnými prostředky s celkovou škodou přesahující 450 milionů korun," řekl tehdy.

Zástupci společnosti IZIP loni v září prohlásili, že se je ministr snaží cíleně zlikvidovat. Smluvní vztah s VZP je podle firmy transparentní, společnost si není pochybení vědoma.

Spoluzakladatelé IZIP, europoslanci ODS Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch, tehdy prohlásili, že společnost byla opakovaně vyšetřována a kontrolována, ale nic se neprokázalo.

Za projekt IZIP dala VZP v průběhu deseti let téměř dvě miliardy korun, nepodařilo se jí ho ale plošně rozšířit.

Kvůli tomu byla pojišťovna z různých stran kritizována. Elektronické zdravotní knížky, ve kterých mají pojištěnci záznamy o svém zdraví, nemocech a užívané léčbě, zůstávají zatím součástí aktiv společnosti IZIP, v níž VZP má jednapadesát procent akcií.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Další zprávy