Dukovany odstavují čtvrtý blok, netěsní v něm potrubí

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2015 15:58
Závada je na potrubí, jímž proudí neradioaktivní voda do parogenerátoru, kontaminace podle elektrárny nehrozí.
Jaderná elektrárna Dukovany.
Jaderná elektrárna Dukovany. | Foto: ČTK

Dukovany (Třebíčsko) - V Jaderné elektrárně Dukovany energetici neplánovaně odstavují čtvrtý výrobní blok kvůli netěsnosti potrubí.

Závada je na potrubí, jímž proudí neradioaktivní voda do parogenerátoru.

Jde o sekundární část výrobního cyklu, kontaminace nehrozí, řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Odstávka by měla být ukončena do pondělí.

Čtvrtý dukovanský blok už ve 14:00 nedodával do sítě žádnou elektřinu, ale ještě se vychlazuje. "Byly zahájeny přípravné práce pro odstranění poruchy," uvedl Bezděk.

Ostatní bloky pracují na plný výkon

Netěsnost zjistili pracovníci na potrubí, které přivádí napájecí vodu do parogenerátoru.

Ke kontrole, kvůli níž bylo nutné snížit výkon reaktoru, je vedl zvýšený nátok vody v tomto bloku. "Následně bylo rozhodnuto o neplánovaném odstavení bloku a provedení opravy," doplnil mluvčí.

Zbývající tři výrobní bloky Dukovan pracují na plný výkon.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy