Důchody by se od ledna měly zvýšit o osm set, s větším růstem se nepočítá

ČTK ČTK
10. 5. 2020 20:07
Důchody v České republice by se od ledna měly zvýšit o více než 800 korun na průměrných 15 270 korun. Vyplývá to z vyjádření ministryní financí Aleny Schillerové (za ANO) a práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) pro Českou televizi. Schillerová při sestavování státního rozpočtu na příští rok nepočítá s vyšším růstem důchodů, než stanovuje zákon. Poukazuje na dopady epidemie koronaviru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Důchody se podle zákona zvyšují o inflaci a polovinu růstu reálných mezd. "Ta valorizace bude přes 800 (korun) podle těch odhadů, které máme," řekla Schillerová. "Já počítám s tím, že dodržíme to, co jsme slíbili, že v roce 21 budou důchody 15 tisíc." doplnila. "Podle těchto propočtů by průměrný důchod měl být 1. ledna příštího roku 15 270 korun," uvedla Maláčová.

Letos se důchody v průměru zvýšily o devět set korun, tedy o 151 korun nad zákonem stanovenou valorizaci. Průměrný důchod byl podle České televize letos v březnu 14 397 korun, zvyšuje ho i to, že do penze odcházejí lidé s nárokem na víc peněz.

V polovině února před začátkem epidemie nového typu koronaviru zástupci ČSSD i premiér Andrej Babiš (ANO) podporovali vyšší než zákonný růst důchodů. "Nebudu hrát žádné závody, protože máme tady velice složitou krizovou situaci," řekla teď Schillerová.

Nárůst průměrného důchodu o více než 800 korun by byl nižší než v předchozích dvou letech, byl by ale dosud třetí nejvyšší. Definitivně vláda rozhodne na podzim.

Video: Nemůžeme mít levicové výdaje a pravicové příjmy, musíme zapojit bohaté, říká Maláčová

Je obrovsky nespravedlivé, aby veškeré příjmy rozpočtu táhli lidé buď ze spotřeby, nebo z práce, tvrdí ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 30 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy