Kleslová si peníze zasloužila, tím to pro nás doufám končí, říká člen dozorčí rady ČEZ

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
25. 9. 2015 12:43
Téměř osm hodin ve čtvrtek zasedala dozorčí rada energetické společnosti ČEZ. Ta, krom jiného prověřovala, zda odměny za právní poradenství, které firma vyplácela teď už někdejší místopředsedkyni hnutí ANO Radmile Kleslové, byly adekvátní. "Pozvali jsme si některé lidi, kteří nám popsali průběh jednání," přiblížil průběh zasedání místopředseda rady Václav Pačes. Podle něj je tak celá věc, alespoň pro dozorčí radu, uzavřená.
Václav Pačes
Václav Pačes | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Téměř osm hodin ve čtvrtek zasedala dozorčí rada energetické společnosti ČEZ, která také prověřovala, zda odměny za právní poradenství, které firma vyplácela teď už někdejší místopředsedkyni hnutí ANO Radmile Kleslové, byly adekvátní. "Pozvali jsme si některé lidi, kteří nám popsali průběh jednání," přibližuje průběh zasedání místopředseda rady Václav Pačes. Podle něj se objevily námitky, jestli byly platby pro Kleslovou za právní služby adekvátní.

Dozorčí rada ale nakonec konstatovala, že Kleslová dostávala za svoji práci zaplaceno správně. Celá věc je tak, alespoň pro dozorčí radu, uzavřená.

Včera jste jednali přes osm hodin, prověřovali jste smlouvy s Radmilou Kleslovou. Proč jednání trvalo tak dlouho?

Samozřejmě tam byla řada dalších bodů, bylo to regulérní zasedání dozorčí rady, neřešili jsme jen paní Kleslovou. Ale věnovali jsme se tomu důkladně, protože jsme chtěli vidět výběr ze smluv, jestli finanční prostředky, které jí byly vypláceny, odpovídaly tomu, co odevzdávala. Ono to trvalo dlouho i kvůli tomu, že pro ČEZ dělala patnáct let, a tudíž to bylo hodně materiálu.

Jak moc do hloubky jste šli?

Myslím, že všechny smlouvy možná ani nikdo nekontroloval. My jsme chtěli vědět, co ona odevzdávala. Což byl trochu problém, protože jak už to tak bývá u právních služeb, tak většina toho se odehrávala konzultačně. Když se projednával třeba zákon o odpadech, tak paní Kleslová seděla s nějakými lidmi a žádný zápis se z toho ani nepořizoval. I proto jsme si zvali některé tyto lidi, aby nám řekli, o co šlo.

To jsem se právě chtěl zeptat - jak jste se mohli dobrat toho, že částky byly adekvátní?

Právě tím, že jsme se s těmito lidmi bavili. Zejména se jednalo o poslední zákony, například energetický zákon. Takže jsme si pozvali lidi, kteří to s paní Kleslovou projednávali, a ti nám popsali průběh jednání.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Dá se tedy říct, že pro ČEZ je tato záležitost vyřešena?

Doufám, že ano. Nebo tedy - nevím, jak pro ČEZ. Oni teď budou muset shánět nové lidi, kteří to pro ně budou dělat, což se na dozorčí radě také řešilo. Jestli to je skutečně tak zapotřebí, že budou muset najmout jiné lidi a na co. Ale pro dozorčí radu doufám, proboha, že je to uzavřené.

Zmínil jste, že se řešila i otázka, jestli vedení ČEZ uzavře nové smlouvy. K čemu jste došli?

Uzavře, ale trochu jinak. Bude to tak, že pravděpodobně, protože to není záležitost dozorčí rady, budou najímat specialisty k jednotlivým záležitostem. Kupříkladu teď se bude jednat o odpadech, o prolomení limitů těžby... A to má celou řadu aspektů, na což se budou zřejmě najímat specialisté. ČEZ sice má vlastní právní oddělení, ale je to velká firma a potřebuje mít všechno dokonale podložené.

Babiš má v kauze Kleslová a ČEZ potíže s pamětí? | Video: ČTK, Jindřich Šídlo, Jiří Kubík
 

Právě se děje

před 12 minutami

Utah v NBA přehrál Oklahoma City, které nepomohlo ani 42 bodů Dorta

Basketbalisté Utahu si upevnili pozici lídra NBA, když zdolali 106:96 Oklahoma City a připsali si sedmou výhru z posledních deseti utkání. Chorvat Bojan Bogdanovič přispěl k vítězství 23 body a Donovan Mitchell 22 body. Thunder nestačilo 42 bodů Luguentze Dorta, který zaznamenal nejlepší střelecký výkon v kariéře i díky sedmi trojkám. Los Angeles Clippers pomohl k výhře 126:115 v Indianě 36 body Paul George.

Výsledky NBA:

Charlotte - LA Lakers 93:101, Indiana - LA Clippers 115:126, Phoenix - Miami 106:86, Portland - Boston 115:116, Toronto - Atlanta 103:108, Utah - Oklahoma City 106:96.

Další zprávy