Kleslová končí ve vedení ANO kvůli smlouvě u ČEZu. Uštvala ji média, zastal se jí Babiš

Lucie Stuchlíková Markéta Šrajbrová ČTK Lucie Stuchlíková, Markéta Šrajbrová, ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2015 21:05
Radmila Kleslová rezignovala na funkci místopředsedkyně hnutí ANO poté, co vyšlo najevo, že tlačila na členy dozorčí rady ČEZu, aby se nezajímali o její smlouvu se státní firmou. Politička už prý nemá sílu snášet mediální kampaň proti její osobě a nechce ohrožovat pověst hnutí ANO. Kvůli kauze se večer sešlo vedení hnutí, Andrej Babiš se Kleslové zastal - nespáchala prý nic protizákonného.
Radmila Kleslová.
Radmila Kleslová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Radmila Kleslová rezignovala na funkci místopředsedkyně hnutí ANO. Nechce už prý snášet dehonestující mediální kampaň, která se rozpoutala kvůli její smlouvě se státní firmou ČEZ.

"Už nemám sílu snášet každodenní tlak ze strany novinářů. Nelpím na funkcích," komentovala to Kleslová. Vlivná spojenkyně šéfa hnutí Andreje Babiše zůstane i nadále šéfkou pražské organizace hnutí a starostkou Prahy 10.

Kvůli kontraktu Kleslové s energetickou firmou, která jí měsíčně platila 100 tisíc za poradenství, se v úterý večer sešlo předsednictvo hnutí. Po jednání Babiš uvedl, že Kleslová měla smlouvu s ČEZem ukončit hned, jak se stala místopředsedkyní hnutí. Zákon prý ale neporušila.

"Pokud si vzpomeneme na různé jiné kauzy, Radmila Kleslová neporušila zákon, je to de facto její soukromá záležitost," zastal se Kleslové Babiš a vyjmenoval několik dle něj závažnějších kauz svých politických odpůrců. Kleslová se podle něj rozhodla skončit na základě "mediální štvanice", která je podle něho "obrovská". 

Vedení hnutí řešilo i nahrávku, kterou zveřejnil exnáměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht a člen dozorčí rady ČEZ. Kleslová na něj tlačí, aby se dozorčí rada o její smlouvu nezajímala. Kvůli zveřejnění nahrávky Kleslová Wagenknechta obvinila, že chce zdiskreditovat ji i hnutí ANO.

Porušila etický kodex

"Její komunikace se členem dozorčí rady nebyla vhodná a není v souladu s našimi představami a etickým kodexem našeho hnutí. Její rezignaci jsme akceptovali," řekl k tomu Babiš. Post místopředsedkyně zůstane neobsazený do příštího sněmu.

Média v minulosti informovala o tom, že politička dříve pracovala i pro další firmy se státní účastí, například pro Čepro nebo České dráhy. Kleslová se navíc po komunálních volbách stala členkou představenstva společnosti Pražská teplárenská a předsedkyní dozorčí rady Pražské energetiky. Díky angažmá v pražských firmách si podle Lidových novin přijde až na miliony korun ročně. Přitom právě napojení politiků na peníze státem vlastněných firem slibovalo hnutí ANO omezit.

Nejde o první kauzu Babišovy spojenkyně, kterou muselo v posledních týdnech "žehlit" vedení ANO. Na konci srpna jednaly špičky strany do noci kvůli mediálně nezvládnutému sporu, kdy se Kleslová jako šéfka pražské organizace neúspěšně pokoušela odvolat pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Interpol varuje před falešnými vakcínami, na koronaviru budou chtít vydělat i zločinci

Organizovaný zločin se bude snažit napojit na distribuci vakcín proti koronaviru, varovala nyní své členské státy mezinárodní policejní organizace Interpol. Široká veřejnost bude podle Interpolu v ohrožení kvůli falešných internetovým stránkám, ale zejména kvůli falešným vakcínám, které by mohly ohrozit zdraví nebo i lidské životy, píše se v tiskové zprávě.

"Zatímco vlády připravují rozjezd očkování, kriminální organizace plánují infiltraci nebo narušení dodavatelských řetězců," uvedl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

S rušením restrikcí na cestování poroste význam testů na koronavirus a Interpol varuje, že spolu s tím se rozroste i výroba a distribuce neschválených a falešných testovacích sad. Jednotka Interpolu zaměřená na kyberkriminalitu už upozornila, že ze 3000 webů, které nabízejí potencionálně nebezpečná léčiva a zdravotní potřeby, přibližně 1700 skrývá také kybernetickou hrozbu, nejčastěji spamy a phishingové útoky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy