Doktoři brojí proti kouření. Jde o politiku, říká Cikrt

Michal Pavec
15. 5. 2008 10:45
Hnutí chce bojovat proti kouření u dětí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jaroslav Jiřička

Karlovy Vary - Politické hnutí Doktoři za uzdravení společnosti se přidalo ke kampani projektu Řetěz lásky (www.retezlasky.cz), který bojuje proti dětskému kouření. Poslalo ministrovi zdravotnictví osm bodů, v nichž nabízejí možnosti, jak problém řešit.

Krom jiného žádají například to, aby byl zveřejněn seznam látek dodávaných producenty do tabákových směsí a aby se seznam těchto látek stal součástí každého balení cigaret.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt na věcné návrhy sdružení nereagoval, uvedl, že je považuje pouze za politickou hru, protože za iniciativou stojí lékaři karlovarské nemocnice, kteří vedli vyhrocený spor s tamním krajským úřadem.

Úřadu se také nelíbí, že se iniciativa proti dětskému kouření opírá o podporu Lékařského odborového klubu. 

Ať se o problému mluví

Politické sdružení Doktoři za uzdravení společnosti, které hodlá kandidovat v podzimních krajských volbách, chce po ministrovi také, aby bojoval s tzv. product placementem tabákových výrobků v českých filmech a seriálech.

Dotoři uvádějí, že  devět z deseti nových kuřáků se totiž podle údajů hnutí rekrutuje mezi dětmi ve věku 9 - 12 let.

Otevřený dopis hnutí ministru Julínkovi NAJDETE ZDE

 "Nevím, kolik z nich bude splněno. Hlavně ale chceme, aby se o problému začalo mluvit," vysvětluje mluvčí Doktorů Filip Berger, který zároveň působí ve funkci předsedy odborové organizace karlovarské nemocnice.

Ministerstvo: Jde o bohulibou zástěrku

Otevřený dopis hnutí ale na ministerstvu zdravotnictví příliš pochopení nenašel. "Karlovarští lékaři mají máslo na hlavě. Přes tyto záležitosti se snaží působit seriózně, ale je to jen bohulibá zástěrka pro politické aktivity," řekl Aktuálně.cz mluvčí resortu Tomáš Cikrt.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt | Foto: Ludvík Hradilek

Mluvčí je přesvědčen, že se Doktoři za uzdravení společnosti snaží jen zviditelnit před krajskými volbami a pouze pokračovat v politickém boji s vedením zprivatizované karlovarské nemocnice.

Politika a kouření

Zástupce hnutí doktorů Filip Berger připouští, že lidé organizující kampaň proti dětskému kouření jsou tíž jako ti, co se s Karlovarským krajem přeli o další fungování tamního zdravotnického zařízení.

Zdůrazňuje však, že obě záležitosti není možné slučovat.

"Pan Cikrt spojuje nespojitelné. V žádném případě to není žádná zástěrka, jde jen o jednu z našich aktivit," tvrdí mluvčí Doktorů Berger.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy